Společnost Apple přestala po roce 2018 pravidelně poskytovat údaje o prodejích iPadů, ale koncem roku 2020 mlčení prohlásila, že za posledních 10 let společnost prodala více než 500 milionů iPadů. Přestože trh s tablety obecně od dob rozkvětu upadl teprve před několika lety, iPad stále vede v oblasti prodeje a inovací.
Fakta
Na konci roku 2018 to byla fakta:
- 9,67 milionu prodaných iPadů ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018 představovalo 34,9 procenta podílu na trhu tabletů – více než kterýkoli jiný výrobce. Druhé místo Samsung držel na 15,1 procenta trhu, zatímco třetí místo Huawei tvrdil 10,3 procenta.
- V roce 2018 pouze Apple a Huawei zaznamenaly nárůst prodeje tabletů.
Je spravedlivé říci, že iPad je jedním z nejpopulárnějších výpočetních zařízení na světě a rozhodně nejpopulárnějším tabletem. Co se tedy stalo s prodejem, aby způsobil veškerý rozruch? Svou popularitu iPad prokázal zprávou o zisku za druhé čtvrtletí roku 2019-nejlepší za posledních šest let.
Trh s tablety těží z cyklů upgradu
IPad pomalu skočil do cyklu upgradu, což mělo za následek jeho špatný tisk. Protože byl trh s tablety nasycen, téměř každý, kdo chtěl iPad, už měl iPad. Jediným způsobem, jak přilákat kupující, bylo nabídnout jim něco lepšího. IPad 2 a původní iPad mini byly populární po celá léta. Měli několik společných věcí:
- Oba běželi na dnes již starodávném procesoru Apple A5.
- Žádný z nich nemá Retina displej, Touch ID nebo Apple Pay.
- Nefungují s Apple Pencil ani novou Smart Keyboard.
Lidé je však stále milovali. Proč? Protože fungovaly skvěle. Proč by tedy měli upgradovat? Právě z výše uvedených důvodů: Retina displej, Touch (nebo Face) ID a kompatibilita s Apple Pencil. Uzavření dohody o upgradech však od společnosti Apple vyžadovalo velký krok.
Přejít na 64bitové aplikace vytvořené jako polovina zastaralých iPadů
Přestože lidé milovali iPad 2 a iPad mini, nakonec cyklus aktualizací mnohé z nich dohnal. Zhruba polovina modelů iPadů již nemůže stahovat nové aplikace z App Store. Rovněž nemohou přijímat nové aktualizace aplikací, které již na svém iPadu mají, což přimělo mnoho uživatelů upgradovat své iPady. Důvod? Apple zrušil podporu pro 32bitové aplikace. Apple přešel na 64bitovou architekturu s iPadem Air. Přesto si aplikace v App Store nějakou dobu udržovaly zpětnou kompatibilitu se staršími modely iPadů tím, že poskytovaly jak 32bitové, tak 64bitové verze. Apple však již nepřijímá 32bitové aplikace v App Storu. To znamená, že pro majitele iPad 2, iPad 3, iPad 4 nebo iPad mini nebudou žádné nové aplikace ani upgrady aplikací. (Původní iPad je již roky zastaralý.) Zde je více o tom, že starší modely iPadů zastarávají.
Proč Apple upouští od podpory 32bitových aplikací?
Ukončení podpory 32bitových aplikací je pro iPad dobrá věc. Aplikace, které jsou navrženy pro iPad Air a novější modely, včetně iPadu mini 4 a novějších, poskytují robustnější funkce. Tyto modely fungují nad 64bitovou architekturou a jsou rychlejší a mají více paměti vyhrazené pro spuštěné aplikace. Apple kreslí čáru v písku pro funkce, jako je multitasking, který vyžaduje alespoň iPad Air nebo iPad mini 2 pro multitasking s přetažením a iPad Air 2 nebo iPad mini 4 pro multitasking s rozdělenou obrazovkou. To znamená lepší aplikace pro všechny, ale také to znamená, že majitelé starších modelů iPadů cítí tlak na upgrade. Vzhledem k tomu, že zastaralé modely zaujímají zhruba polovinu tržního podílu iPadů v reálném světě, znamená to pro Apple slušný nárůst tržeb.