Snímková frekvence je počet obrázků nebo snímků, které webová kamera zachytí a zobrazí na obrazovce v daném čase. Standardní snímkové frekvence webové kamery se měří v snímcích za sekundu (fps). Pokud je webová kamera popsána jako 30 snímků za sekundu, může za volitelných podmínek pořídit 30 snímků za sekundu.
Jak funguje rychlost snímků
Soubory digitálního videa, jako film, jsou sbírkou statických obrázků. Snímková frekvence webové kamery určuje, kolik statických snímků bude použito k vytvoření souboru videa. Vyšší snímkové frekvence zajišťují plynulejší nahrávání videa a streamování. Tyto vyšší sazby však vyžadují více výpočetního výkonu a zvětšují velikost souboru streamovaného a uloženého video obsahu.
Webové kamery s hodnocením fps 15 nebo nižším vytvářejí soubor JPEG pro každý statický obrázek a tyto obrázky rychle přenášejí. Když je snímková frekvence vyšší než 15 fps, může webová kamera nahrávat nebo streamovat video ve formátech MP4, AVI nebo MKV. Dnes je 15 fps téměř neslýchané, přičemž 30 fps je minimum pro většinu fotoaparátů. Špičkové webové kamery snímají až 120 fps při 1080p, ale taková zařízení jsou drahá. Pokud nechcete přenášet trhané video, použijte 30 fps nebo vyšší. Chcete-li streamovat video ve vysoké kvalitě, potřebujete vysokorychlostní připojení k internetu a webovou kameru se slušnou obnovovací frekvencí.
Faktory, které ovlivňují snímkovou frekvenci
Webová kamera se specifikací 60 fps nezachytí vždy 60 snímků za sekundu. Snímkové frekvence jsou obvykle vázány na rozlišení fotoaparátu, které určuje ostrost videa. Například kamera může zachytit 60 fps při 720p, ale může být schopna zachytit pouze 30 fps při plném 1080p. Mezi další faktory, které ovlivňují snímkovou frekvenci webové kamery, patří software webové kamery, množství světla v místnosti a dostupná šířka pásma. V závislosti na hardwaru může přenést zpracování na grafickou kartu nebo hlavní procesor počítače. Počítače, které nedokáží zpracovat vstupní signály s vysokým rámcem a vysokým rozlišením z webové kamery, nemohou generovat čisté streamy nebo videosoubory.
Vylepšete snímkovací frekvence webové kamery
Ačkoli nemůžete svou webovou kamerou pořizovat video rychleji než inzerované fps, můžete dosáhnout nejlepší možné snímkové frekvence záznamem za jasného osvětlení. Provoz několika zařízení přes USB porty počítače může také zpomalit snímkovou frekvenci. Svou roli může hrát port, ke kterému je připojena webová kamera, proto pro webovou kameru použijte nejrychlejší porty USB 3.0. Optimalizujte svůj záznam pro svůj zamýšlený účel. Při streamování virtuální party například během hovoru přes Skype není nutné posílat videa ve vysokém rozlišení. Pokud počítač bojuje se vstupem ve vysokém rozlišení, rezervujte si nastavení nejvyšší kvality pro situace, kde je to důležité, a během nahrávání zavřete aplikace, které nejsou nezbytné, k uvolnění systémových prostředků.