Elektrolyt baterie je kapalná látka, která se nachází ve většině autobaterií. Někdy se jí říká kyselina kyselinová, protože je vysoce kyselá. Elektrolyt baterie je ve skutečnosti vyroben ze směsi vody a kyseliny sírové. Když hladina elektrolytu ve vaší olověné baterii klesne, možná vás zajímá, zda můžete použít běžnou alternativu elektrolytu – něco jako slanou vodu nebo jedlou sodu. Nedělej to. Do olověného akumulátoru nikdy nevkládejte žádný druh elektrolytu. Pokud je váš elektrolyt v baterii nízký, jedinou věcí, kterou byste měli kdy přidat, je čistá voda. Existují určité specifické okolnosti, kdy může být přidána kyselina sírová, například když se baterie převrhla a vytékala, ale nikdy nepřidávejte nic jiného.
Co to znamená, když je elektrolyt baterie nízký?
Když vám mechanik řekne, že je úroveň elektrolytu baterie nízká, znamená to, že hladina kapaliny v jednom nebo více článcích baterie klesla pod horní část olověných desek. Co to znamená? Autobaterie se skládají ze série olověných desek ponořených do lázně s vodou a kyselinou sírovou. To vytváří chemickou reakci, která vytváří elektrony, které se nakonec vybijí ve formě elektrického proudu. Pokud elektrolyt v baterii klesne pod horní část desek a je vystaven vzduchu, začne probíhat chemický proces zvaný sulfatace. Sulfatace může zkrátit životnost baterie, protože narušuje normální provoz článků. Za normálních podmínek je kyselina sírová v roztoku elektrolytu absorbována do olověných desek, protože baterie vybíjí energii. Jakmile se baterie nabije, uvolní se zpět do roztoku elektrolytu.
Přidání správného druhu elektrolytu do baterie
Jediným elektrolytem, který lze v olověné baterii použít, je kyselina sírová. Pokud do baterie přidáte cokoli jiného než vodu, můžete ji okamžitě poškodit, ale některé látky jsou horší než jiné. Například jedlá soda může neutralizovat kyselinu sírovou přítomnou v roztoku elektrolytu v baterii. I když je to špatné pro vnitřní provoz baterie, směs jedlé sody a vody je dobrý způsob, jak vyčistit korozi ze svorek a kabelů baterie. Za určitých okolností můžete do baterie přidat vodu, abyste udrželi hladinu kapaliny nad olověnými deskami – vodu však musíte doplňovat pouze tehdy, když je baterie plně nabitá. Pokud není plně nabitá, baterie při zapnutí přeteče a způsobí poškození.
Jak může být voda elektrolytem?
Voda sama o sobě není elektrolyt. Může to být pouze elektrolyt smíchaný s kyselinou sírovou, takže je logické, že byste museli baterii doplňovat směsí kyseliny sírové a vody, nikoli přímou destilovanou vodou. Důvod, proč můžete být v některých případech schopni přidat do baterie přímou vodu, je ten, že když olověná baterie ztratí vodu, neztrácí také kyselinu sírovou. Voda se přirozeně ztrácí během procesu elektrolýzy a může se také ztrácet v důsledku odpařování, zejména v horkém počasí. Objem kyseliny sírové se mezitím za těchto tlaků zásadně nemění nebo se ztrácí mnohem pomaleji. Snadný způsob, jak pochopit, jak to funguje, je přemýšlet o vaření hrnce se slanou vodou. Voda se odpaří, ale sůl zůstane pozadu. Pokud do hrnce přidáte čistou vodu, sůl se znovu vmíchá a vy máte zase slanou vodu. Totéž se stane, když do olověné baterie přidáte destilovanou vodu. Jedinou výjimkou je případ, že je kapalina nízká kvůli převrácení baterie. Když k tomu dojde, dojde ke ztrátě celého roztoku kyseliny sírové a vody. V takovém případě musíte prázdné buňky naplnit zředěnou směsí vody a kyseliny sírové.
Prodloužení životnosti baterie v autě plněním elektrolytu
I když můžete prodloužit životnost olověné baterie tím, že ji necháte doplnit, necháte ji prázdnou nebo necháte vybít příliš nízkou část nabití, může to způsobit nenapravitelné škody. Jakmile baterie dosáhne určitého bodu zlomu, již se nevrátí. Pokud tedy baterie zemře a při pokusu o nabití baterie nepřijme ani neudrží náboj, pravděpodobně narazíte na nevratnou sulfataci. Nejlepším způsobem, jak zabránit tomu, aby k takové situaci došlo, je udržovat doplňovaný elektrolyt v rámci pravidelného plánu údržby baterie. Tato znalost není příliš užitečná, když vás vybitá baterie již nechala uváznout v méně než ideálních podmínkách, ale udržení nad ní vám může pomoci vyhnout se stejnému osudu v budoucnu.