Elektronická distribuce brzdné síly (EBD) je systém dalších ovládacích prvků brzd, které mohou rozšířit a zlepšit funkčnost protiblokovacích brzd. Toho je obvykle dosaženo sledováním řady různých systémů a senzorů a změnou velikosti síly působící na každý jednotlivý brzdový třmen. Díky modulaci množství použité brzdné síly na základě silničních a jízdních podmínek mohou brzdy EBD pomoci předcházet nebezpečným smykům.
Jak funguje distribuce síly elektronické brzdy?
Protože většina výrobců originálního vybavení (OEM) nabízí alespoň jeden model s EBD, existuje mnoho různých druhů brzd EBD, na které můžete narazit. Systémy EBD však obvykle využívají komponenty jako:
- snímače rychlosti
- modulátory brzdné síly
- elektronické řídicí jednotky
- zatáčet senzory
- snímače úhlu volantu
Mnoho z těchto komponentů používají i jiné systémy související s brzdami, například elektronická kontrola stability a kontrola trakce. EBD brzdy obvykle fungují tak, že systém vyhledává data ze snímačů rychlosti a určuje, zda se některá kola netočí stejnou rychlostí jako ostatní. Pokud je zjištěna nesrovnalost, která naznačuje, že pneumatika může dostat smyk, mohou být přijata nápravná opatření. Tyto systémy mohou také porovnávat data ze snímače stáčení s údaji ze snímače úhlu volantu a zjistit, zda je vozidlo přetáčivé nebo nedotáčivé. Tato data jsou pak zpracována elektronickou řídicí jednotkou, aby se zjistilo relativní zatížení každého kola. Pokud elektronická řídicí jednotka zjistí, že jedno nebo více kol je vystaveno menšímu zatížení než ostatní, je schopna pomocí modulátorů brzdné síly snížit brzdnou sílu na dané kolo. K tomu dochází dynamicky, takže brzdnou sílu lze plynule modulovat v závislosti na převládajících podmínkách.
Jaký má smysl distribuce síly elektronické brzdy?
Účel EBD je podobný účelům souvisejících technologií, jako jsou protiblokovací brzdy a kontrola trakce. Všechny tyto technologie jsou navrženy tak, aby zabránily zablokování kol vozidla, což může způsobit, že řidič velmi rychle ztratí kontrolu. Na rozdíl od jiných brzdových systémů je EBD schopen dynamicky modulovat brzdnou sílu působící na každé kolo. Obecná myšlenka elektronického rozdělování brzdné síly spočívá v tom, že kola se snadněji zablokují, když jsou pod malým zatížením. Tradiční dávkovací ventily řeší tento problém použitím různých úrovní brzdné síly na přední a zadní kola, ale tyto hydraulické ventily nejsou schopny reagovat na různé okolnosti a podmínky. Za normálních okolností se hmotnost vozidla při zpomalení posune dopředu. Protože to přináší větší zátěž na přední kola než na zadní, mohou systémy EBD na tuto situaci reagovat snížením brzdné síly na zadní kola. Odlišně se ale bude chovat vozidlo, které je hodně naložené vzadu. Pokud je kufr plný zavazadel, systém EBD je schopen zaznamenat toto zvýšené zatížení a podle toho modulovat brzdnou sílu.
Jaký je nejlepší způsob řízení vozidla s elektronickou distribucí brzdné síly?
Pokud se ocitnete ve vozidle, které obsahuje EBD, měli byste s ním řídit jako s jakýmkoli jiným vozidlem, které má protiblokovací brzdy. Tyto systémy pracují v zákulisí, aby se automaticky přizpůsobily extra hmotnosti v kufru, zledovatělém nebo mokrém počasí a dalším proměnným, takže z vaší strany není třeba žádné zvláštní úsilí. Je však dobré dbát zvýšené opatrnosti při brzdění a zatáčení, dokud nebudete obeznámeni se způsobem ovládání vozidla.
Co se stane, když selže distribuce síly elektronické brzdy?
V případě poruchy EBD by měl konvenční brzdový systém nadále normálně fungovat. To znamená, že obvykle budete v pořádku, pokud budete muset řídit vozidlo s nefunkčním systémem EBD. Při brzdění však budete muset být opatrní. Protože EBD a ABS (automatické brzdové systémy) používají mnoho stejných komponent, vaše protiblokovací brzdy často selhávají současně s vaším elektronickým systémem rozdělování brzdné síly, což znamená, že možná budete muset místo stálého tlaku pumpovat brzdy . Někteří výrobci doporučují zkontrolovat hladinu brzdové kapaliny, pokud máte podezření na špatně fungující systém EBD, protože některá vozidla používají stejnou výstražnou kontrolku pro nedostatek kapaliny, která se používá pro jiné problémy s brzdami. Pokud je hladina kapaliny nízká, vyhněte se řízení vozidla, dokud nedojde k jeho doplnění, a mechanik by měl zkontrolovat těsnost systému.