Nízkofrekvenční zvuky jsou hlavní součástí dobrého zvuku. Kvalita zvukového systému závisí na jeho schopnosti replikovat nízké tóny i výšky. Některé typy hudby těží ze skvělého subwooferu více než jiné, ale přidání kvalitních basů do stereofonního systému hudbu přivede k životu. Ať už uvažujete o přidání subwooferu ke stávajícímu nastavení reproduktorů nebo o stavbě něčeho od základu, je třeba mít na paměti několik důležitých podrobností.
Na velikosti záleží
Velikost subwooferu je jedním z hlavních faktorů, které určují jeho hlasitost a nízkou hloubku. Obecným pravidlem je, že větší subwoofery produkují lepší basy, takže při hledání ideální jednotky mějte na paměti. Vesmír se také týká automobilových zvukových systémů. Je důležité, abyste před nákupem změřili dostupné místo. Pokud hledáte nejodvážnější basy, jaké můžete získat, vyberte největší subwoofer, který se hodí k vašemu vozidlu.
Zachycení zvuku v krytu
I když je velikost subwooferu důležitá, typ krytu, který si vyberete, může mít větší dopad. Kryt, který se obvykle označuje jako skříň, je právě ten: skříň, která obsahuje subwoofer. Tři hlavní typy skříní jsou:
- Sealed
- Přeneseno
- Bandpass
Pokud chcete basy, které jsou mimořádně hluboké a nezní to, jako by váš subwoofer prdil, jděte na uzavřenou komoru. V některých případech bude mít menší subwoofer v dobře postavené uzavřené skříni hlubší basy než větší subwoofer v otevřené skříni. Tento typ skříně je skvělý pro pevné a přesné basy, které nezatřesou vaše výplně. Portované a pásmové skříně jsou obvykle hlasitější, ale ne tak hluboké. Pokud posloucháte hudbu, která vyžaduje extrémně hlasité basy, a moc se nestaráte o přesnost nízkých frekvencí, zvažte jednu z těchto skříní. Druhou možností je zvolit subwoofer, který je navržen pro práci bez krytu. Tyto subwoofery jsou obvykle namontovány na desce instalované uvnitř kufru. Kufr musí být relativně vzduchotěsný, protože funguje de facto.
Výkon, citlivost, frekvence a impedance
Zatímco velikost subwooferu a typ krytu jsou důležité, specifikace, na které byste se měli podívat, jsou hodnota RMS, SPL, frekvenční rozsah a ohmy. Úroveň výkonu (RMS) odpovídá charakteristikám subwooferu při manipulaci s výkonem. Vyšší hodnota RMS znamená více basů. Vysoká hodnota RMS je k ničemu, aniž by ji bylo třeba napájet, takže budete potřebovat hlavní jednotku nebo zesilovač, který odpovídá (nebo přednostně překračuje) RMS subwooferu. Citlivost, která je vyjádřena jako číslo hladiny akustického tlaku (SPL), označuje, kolik energie potřebuje subwoofer k produkci dané hlasitosti. Subwoofery s vysokým hodnocením SPL nevyžadují tolik energie k produkci vysokých objemů jako subwoofery s nízkým hodnocením SPL. To znamená, že budete chtít subwoofer s vysokou citlivostí, pokud je zesilovač nebo hlavní jednotka pod napětím. Frekvence označuje rozsah zvuků, které může subwoofer produkovat, proto hledejte jednotku na spodním konci stupnice. Zvuk vycházející ze subwooferu však závisí na typu krytu, který si vyberete. Vzhledem k tomu, že kryt dokáže modulovat zvuky, které se dostanou do vašich uší, nemusí čísla frekvencí subwooferu přesně odrážet jeho provoz v reálném světě. Abyste ze svého zesilovače a subwooferu dostali maximum, je důležité přizpůsobit impedanci. Tento údaj je vyjádřen v ohmech a týká se elektrického odporu subwooferu. Nízká impedance znamená, že reproduktor může přijímat více elektrických signálů, čímž zlepšuje věrnost zvuku. Jako koncept je impedance poměrně přímočará, ale komplikuje se v závislosti na tom, jak je zapojen subwoofer, nebo jestli má mimo jiné více kmitacích cívek.