Skip to content

Rozlišení skeneru a hloubka barev

20 de Červen de 2021
using scanner in office 820926684 5ca141373c93426683f9c866125cc6f0

Výběr skeneru závisí na vašich konkrétních potřebách. Pokud skenujete účtenky nebo dokumenty, může být vše, co potřebujete, skener ve vaší tiskárně typu vše v jednom. Pokud jste grafik nebo fotograf, možná budete potřebovat skener fotografií. Pokud spravujete kancelář, může vám prospět skener dokumentů. Rozlišení skeneru a barevná hloubka jsou klíčové faktory, kterým je třeba porozumět při zvažování nákupu skeneru. Zde je pohled na to, co tyto pojmy znamenají, a na to, jak posoudit potřebu skenování, abyste si mohli zakoupit správné zařízení. Rozlišení a barevná hloubka jsou důležité úvahy. Je však třeba vzít v úvahu i další funkce skeneru, například zda potřebujete plochý skener, skener s archovými listy nebo přenosný skener.

Rozlišení optického skeneru

Ve skenerech se optické rozlišení vztahuje k množství informací, které může skener shromáždit v každé vodorovné linii. Jinými slovy, rozlišení je množství detailů, které skener dokáže zachytit. Rozlišení se měří v bodech na palec (dpi). Vyšší dpi znamená vyšší rozlišení a kvalitnější obrázky s více detaily. Typické optické rozlišení u multifunkčních tiskáren s možností skenování je 300 dpi, což více než vyhovuje potřebám většiny lidí. Rozlišení tiskáren kancelářských dokumentů pro vysoké zatížení je často 600 dpi. V profesionálních fotografických skenerech může být optické rozlišení mnohem vyšší, například až 6400 dpi. Skenování s vysokým rozlišením mají své nevýhody. Ty přicházejí s obrovskými velikostmi souborů, které v počítači zabírají spoustu místa. Otevření, úpravy a tisk těchto souborů může chvíli trvat. Skeny s vysokým rozlišením jsou také příliš velké na to, aby bylo možné je odeslat e-mailem. Vzhledem k tomu, že počítačová a cloudová úložiště jsou levnější, to nemusí být problém. Pokud skenujete fotografie v nejvyšším možném rozlišení, můžete obrázky oříznout a přitom zachovat vysokou kvalitu obrazu pro tisk a sdílení.

Vyhodnoťte rozlišení, které budete potřebovat

Většina skenerů nabízí různé možnosti rozlišení a můžete zvolit správné rozlišení úlohy. Když vyberete skener, budete potřebovat vědět, jaký vysoký by měl být jeho rozsah rozlišení. Pokud skenujete pouze textové dokumenty, budou tyto dokumenty křišťálově čisté při rozlišení 300 dpi a pro příležitostného diváka při rozlišení 6400 dpi nebudou vypadat jasněji.

Používání webu, e-mailu nebo internetu

Pokud používáte skenování pro webové příspěvky nebo e-maily, 300 dpi je více než dostatečné, protože většina počítačových monitorů zobrazuje kolem 72 dpi (monitory s vysokým rozlišením se zobrazují při vyšším dpi). Pokud něco naskenujete s vyšším rozlišením, nic neztratíte, ale neexistuje žádný skutečný přínos.

Skenování a tisk fotografií

Pokud skenujete fotografie k tisku, dobrou kvalitu obrazu získáte skenováním při rozlišení 300 dpi nebo 600 dpi. Pokud plánujete fotografie zvětšit, použijte vyšší dpi. Profesionální fotografové možná potřebují co nejvyšší optické rozlišení, zejména pokud plánují zvětšit obrázky. Dobré pravidlo pro tisk, úpravy, oříznutí a změnu velikosti obrázků: Pokud se chystáte zdvojnásobit velikost originálu, zdvojnásobte dpi.

Tisk dokumentů

Pokud potřebujete skener primárně pro tisk dokumentů, rozlišení 300 dpi je více než dostatečné rozlišení a ve skeneru nebudete potřebovat příliš velký rozsah rozlišení. Změňte velikost skenování v softwaru pro úpravu fotografií, abyste ušetřili místo na pevném disku.

Barva a bitová hloubka

Barevná nebo bitová hloubka je množství informací, které skener shromažďuje o skenovaném dokumentu nebo fotografii. Ve vyšších bitových hloubkách se používá více barev a skenování vypadá lépe. Například obrázky ve stupních šedi jsou 8bitové obrázky s 256 úrovněmi šedé. Barevné obrázky naskenované 24bitovým skenerem budou mít téměř 17 milionů barev, zatímco 36bitové skenery poskytují více než 68 miliard barev. Kompromisem jsou velké velikosti souborů. Pokud nejste profesionálním fotografem nebo grafickým designérem, nemusíte si dělat starosti s bitovou hloubkou, protože většina skenerů má alespoň 24bitovou barevnou hloubku. Rozlišení a bitová hloubka ovlivňují cenu skeneru. Obecně platí, že čím vyšší rozlišení a bitová hloubka, tím vyšší cena.

Změna velikosti skenování

Pokud vlastníte komerční software pro úpravu fotografií, jako je Adobe Photoshop, změňte velikost skenování směrem dolů, abyste ušetřili místo, aniž byste výrazně snížili kvalitu obrazu. Například pokud váš skener skenuje při rozlišení 600 dpi a máte v plánu odeslat skenování na web, kde je standardní rozlišení monitoru 72 dpi, není důvod nezměnit jeho velikost. Změna velikosti skenování nahoru je však z hlediska kvality špatný nápad.