Ačkoli mnoho notebooků je dodáváno s webovými kamerami, stále existuje spousta důvodů pro nákup externího. Ať už to potřebujete pro obchodní jednání, školení webinářů, video podcasty nebo chatování s rodinou, pořízení správné vysoce kvalitní webové kamery záleží. Vezměte v úvahu tyto důležité faktory a funkce a najděte ten nejlepší pro vaše potřeby.
Základy webové kamery, které musíte hledat
Při nakupování nové webové kamery je třeba hledat několik základních funkcí:
Řešení
Webová kamera s vysokým rozlišením je nutností. Čím nižší rozlišení, tím zrnitější obraz vypadá na obrazovce. Většina moderních webových kamer podporuje pouze záznam videa ve vysokém rozlišení. Hledejte rozlišení pro snímání videa alespoň 720p nebo vyšší. Webová kamera s rozlišením 1080p je lepší a ty se stávají běžnějšími a dostupnějšími.
Snímková frekvence
Důležitá je také vysoká obnovovací frekvence. Webové kamery bez vysokých snímkových frekvencí vytvářejí obrázky, které koktají a pravidelně mrznou na obrazovce. Snímková frekvence se měří v rámcích za sekundu, takže hledejte fps na obalu webové kamery. Pro streamování videa je zapotřebí minimálně 15 sn./s.
Doporučuje se snímková frekvence 30 fps nebo vyšší. Snímková frekvence 60 fps je ideální, ale v nižších cenových relacích to není tak běžné.
Objektiv
Typ objektivu, který má webová kamera, ovlivňuje její výkon. Některé základní modely mají plastové čočky. Je však rozumné držet se skleněné čočky, která zlepšuje výkon bez výrazného zvýšení ceny.
Statické obrázky
Hledejte webovou kameru, která pořídí statické snímky o velikosti nejméně dva megapixely. Většina současných modelů pořizuje obrázky mnohem vyšší a snímky s rozlišením 15 megapixelů jsou běžné.
Mikrofon
Další standardní funkcí je vestavěný mikrofon. Není těžké najít webovou kameru se dvěma nebo více vestavěnými. Kvalita mikrofonu se v průběhu let zlepšila. Všesměrové, které zaznamenávají ze všech směrů kolem kamery, lze nalézt ve většině webkamer střední a vyšší třídy.
Jiné zvonky a píšťalky pro webové kamery
Následující funkce nejsou zásadní, ale jsou to pěkné funkce.
Motion Sense
Snímání pohybu může z webové kamery udělat bezpečnostní systém a některé modely jsou vybaveny touto funkcí zabudovanou do zařízení. Pokud to vaše není, můžete si stáhnout software. Zkontrolujte web výrobce, abyste se ujistili.
Automatické ostření
Další funkcí, kterou je třeba hledat, je automatické ostření. Většina lidí při natáčení nesedí naprosto v klidu. Webová kamera by se měla alespoň trochu znovu zaměřit na místo, kde k ní sedíte.
Zvláštní efekty
V závislosti na typu video chatování možná budete chtít zahrnout speciální efekty. Mnoho webkamer je vybaveno těmito schopnostmi. Pokud ten, který nechcete, může web výrobce poskytnout software ke stažení speciálních efektů.
Aspekty s vysokým rozlišením vs. Ultra HD
Většina webových kamer pořizuje videa ve vysokém rozlišení. Pokud plánujete zveřejňovat klipy na sociálních sítích, mohou videa nízké kvality ovlivnit diváky negativně. Není těžké najít kvalitní webovou kameru, která nahrává v rozlišení 720p za rozumnou cenu. Takže, i když chcete jeden pro příležitostné video chatování, pořiďte si HD kameru. Pro profesionálnější práci, jako je nahrávání videí na YouTube nebo streamování na Twitch, investujte o něco více do kamery s Full HD 1080p. Jsou poměrně běžné a cena nezruinuje banku. Pokud potřebujete absolutně nejlepší kvalitu, prozkoumejte webové kamery, které zaznamenávají v rozlišení nad 1080p, a to až do rozlišení 4k Ultra HD. Ze zvýšené čistoty obrazu mají prospěch pouze lidé s monitory, které podporují tato rozlišení. Tyto kamery by měly být vyhrazeny pro zvláštní případy nebo pokud se živíte vytvářením online obsahu. Většina webkamer je cenově dostupná, ale obvykle platíte za to, co dostanete, proto pečlivě zvažte potřeby svých funkcí a rozpočet.
Systémové požadavky na webovou kameru
Ne každá webová kamera funguje s každým počítačem nebo operačním systémem. Poznamenejte si počítač a operační systém a zkontrolujte požadavky na webovou kameru, která vás zaujala. Uživatelé počítačů Mac a Linux zde musí věnovat zvláštní pozornost. Většina výrobců webových kamer zajišťuje, aby jejich fotoaparáty fungovaly ve všech aktuálních verzích systému Windows. Najít fotoaparát pro Mac nebo Linux (včetně Chromebooků) však může být náročné. Většina webových kamer má minimální požadavky na rychlost procesoru, paměť a pevný disk. Pokud je váš počítač nový, měl by jej splňovat nebo překračovat. Pokud plánujete pracovat s videem ve vysokém rozlišení na starším systému, můžete narazit na problémy s kompatibilitou.