Když upgradujete audiosystém do auta, je důležité vzít v úvahu další požadavky na výkon, které přicházejí s vylepšeným zvukovým systémem. Možná bude stačit váš tovární alternátor, nebo jej nemusí přerušit. Otázka obvykle není, pokud potřebujete silnější alternátor, ale o kolik větší musí být a kolik je příliš.
Kolik alternátoru je příliš mnoho?
Napájení a poptávka alternátoru s vysokým zesilovačem
Pokud se obáváte, že alternátor s vysokým zesilovačem poskytne příliš mnoho energie vaší ECU nebo jakékoli jiné součásti vašeho elektrického systému, nemusíte. Jmenovitý proud na alternátoru je v zásadě jen množství proudu, které je jednotka schopna vydat, nikoli množství, které vždy vydá. Takže pokud veškerá elektronika ve vašem autě, dohromady, čerpá pouze 60A, pak váš brutální alternátor 300A vyprodukuje pouze 60A. Proud funguje tak, že jakákoli daná elektrická součástka bude mít pouze tolik proudu, kolik potřebuje k provozu. Takže i když výkonný zesilovač může nasát 150A, nemusíte se bát, že stejný 150A vyrazí do vašich efektních LED světlometů a vyfoukne je. Protože proud je funkcí příkonu děleného volty, funguje v podstatě na základě nabídky a poptávky – alternátor dodává pouze tolik proudu, kolik vyžaduje každá součástka. Alternátor generuje dostatečnou intenzitu proudu, aby uspokojil potřeby kombinovaného elektrického systému v daném okamžiku, a poté každá součást čerpá svůj podíl. Chcete-li zjistit, kolik proudu bude součást čerpat, můžete její výkon rozdělit na napětí systému. Základní 50W světlomety tedy vydrží pouze 4A (50W / 13,5V), i když váš velký zesilovač čerpá mnohonásobně víc.
Opravdu potřebujete alternátor s vysokým zesilovačem?
Každá elektrická součást ve vašem autě musí mít určitou intenzitu proudu, aby fungovala. Pokud neprovedete žádné úpravy nebo nepřidáte žádnou další elektroniku, pak vám obvykle bude akciový alternátor v pořádku. Problém je v tom, že tovární alternátory zpravidla běží přímo proti drsnému okraji, pokud jde o požadavky na tovární komponenty, takže instalace jakéhokoli aftermarketového zařízení náročného na napájení může vést k nedostatku dostatečného výkonu. To se může projevit blikáním nebo ztlumením světlometů, jinak může váš motor dokonce zemřít. Za určitých okolností může přetížení již anemického továrního alternátoru dokonce vést k předčasnému selhání. A pokud vyměníte poškozený alternátor za jiný, který má stejné specifikace, pravděpodobně se stejná věc stane znovu.
Kolik proudu alternátoru potřebujete?
Většina základních zvukových komponent nečerpá příliš mnoho proudu. Například standardní hlavová jednotka s vestavěným zesilovačem může čerpat méně než 10 A. Ve srovnání, typické světlomety mají také přibližně 10 A, rozmrazovač může vytáhnout až 15 A a klimatizace obvykle čerpá více než 20 A. V mnoha případech můžete upgradovat na rádio s náhradními díly, aniž byste se příliš starali o instalaci vysoce výkonného alternátoru. Existují však případy, kdy se zjevně hromadíte více, než zvládne tovární alternátor. Když začnete instalovat spoustu doplňkových zvukových zařízení, zejména výkonných zesilovačů, věci se vám mohou rychle vymknout z rukou. Například instalace výkonového zesilovače, který čerpá 70 nebo více zesilovačů v autě, které bylo dodáno z továrny se základním stereem, může způsobit obrovské problémy, pokud je alternátor schopen vydat pouze 60 A. Tovární elektrické systémy mají různé tolerance, ale pokud plánujete zvýšení požadavků o více než 10 nebo 15 procent, může být dobrý alternátor s vysokým výkonem dobrý nápad. Pokud potřebujete jen trochu šťávy, může být lepší volbou audiokondenzátor do auta.
Nezbytné úpravy elektrického systému alternátoru s vysokým zesilovačem
Přestože jednotlivé alternátory ve vašem autě nebudou velkým alternátorem poškozeny, mohou nastat dvě věci: napájecí kabel alternátoru a zemnící pásek nebo řemeny. Vzhledem k tomu, že alternátor s vysokým zesilovačem bude vydávat mnohem více šťávy než tovární jednotka a vaše napájecí a zemní kabely byly vybrány s ohledem na jednotku OEM, nemusí být tyto kabely dostatečně velké. Při instalaci alternátoru s vysokým zesilovačem nebo při instalaci někoho jiného byste měli zvážit výměnu zemnicích pásků a napájecího kabelu, který vede od alternátoru k baterii, kabely těžšího rozměru. I když je to možné vypočítat zhruba správná velikost založená na maximální intenzitě, s níž se budete potýkat, dobrým pravidlem je prostě jít s nejsilnějším měřidlem, které bude v aplikaci fungovat. Nemůžeš opravdu jít také v tomto případě velké a čím silnější jsou kabely, tím lépe na tom budete – zvláště pokud jdete s tím monstrem alternátoru 300 A.