Adaptivní světlomety nemusí být technicky schopné vidět za rohy, ale jsou do značné míry další nejlepší věcí. Základní myšlenkou je, že tradiční světlomety vždy osvětlují silnici přímo před automobilem, což znamená, že nakonec svítí světlo na rameno nebo do protijedoucího vozidla, kdykoli se auto nepohybuje vpřed v dokonale přímé linii. Adaptivní světlomety jsou schopny se skutečně otáčet s vozidlem, což účinně osvětluje více povrchu vozovky, kterou skutečně potřebujete vidět. Existuje řada různých technologií adaptivních světlometů, ale všechny jsou navrženy tak, aby zlepšily viditelnost řidiče v noci. Většina adaptivních systémů světlometů zlepšuje vzdálenost viditelnosti v zatáčkách, ale některé jsou také schopné seřízení v závislosti na povětrnostních podmínkách, přítomnosti jiných vozidel a dalších faktorech. Během celé historie automobilu byly implementovány různé nové technologie světlometů, včetně řady systémů podobných moderním adaptivním světlometům, ale v posledních letech došlo k obnovení zájmu o tuto technologii.
Jak fungují adaptivní světlomety
Každý adaptivní systém světlometů funguje trochu jinak, protože ne všechny plní úplně stejné funkce. Například moderní směrové světlomety používají ke zjištění, kdy se vozidlo otáčí, vstupy ze snímače. Světlomety se poté otáčejí zatáčkou, která osvětluje silnici před vozidlem. Tradiční světlomety mají tendenci osvětlovat okraj vozovky při zatáčení nebo zcela svítit ze silnice, což může vést k nebezpečným podmínkám. Jiné adaptivní systémy světlometů používají senzory k určení, kdy je třeba upravit jas. To ušetří řidiči nutnost ručně ovládat dálková světla, což umožňuje vždy maximální vzdálenost pohledu. Některé z těchto systémů mohou určit, jak daleko jsou ostatní vozidla, a upravit jas světlometů tak, aby se k nim dostalo světlo, aniž by vytvářelo oslnění. Další adaptivní technologii světlometů představil Volkswagen v roce 2011. Tento systém využívá dynamický systém osvětlení, aby zabránil oslnění dálkovými světly. Když systém detekuje jiné vozidlo, je schopen zastínit přesné oblasti světlometů, které by způsobily oslnění druhého řidiče.
Jaká vozidla mají adaptivní světlomety?
Minimálně ve 30. letech byly ve vozidlech použity různé strategie adaptivních světlometů. Mnoho časných systémů mělo jeden, rotující světlomet namontovaný mezi normální světlomety. Tyto adaptivní světlomety byly poté namontovány na táhlo řízení, takže se mohly otáčet, kdykoli řidič otočil volantem. Willys, Tucker a další výrobci automobilů používali tyto časně adaptivní systémy světlometů. Moderní směrové světlomety jsou k dispozici od výrobců jako Toyota, BMW, Opel a dalších. Tyto moderní systémy se obvykle nazývají „pokročilý systém předního osvětlení“ (AFS). Společnost General Motors byla prvním uživatelem adaptivní technologie, která dokázala automaticky upravovat jas světlometů. V letech 1952 až 1988 nabízeli automatický stmívač, který lze nalézt také v některých modelech Ford a Chrysler. Další adaptivní systémy dálkových světel nabízejí společnosti Volkswagen, Mercedes a různé další automobilky.
Opravdu redukují adaptivní světlomety nehody?
Adaptivní systémy světlometů rozhodně zvyšují viditelnost v noci, ale není jasné, jak přesně snižují počet nehod. Podle jedné studie provedené pojišťovacím institutem pro bezpečnost silničního provozu vedou adaptivní světlomety ke snížení celkových pojistných událostí o 10 procent. Stejná studie tvrdí, že pouze 7 procent nehod hlášených policií se stane během hodin, kdy adaptivní světlomety pravděpodobně budou mít dopad, takže se jeví jako užitečné v jiných situacích. Údaje o nehodách ze skutečného světa každopádně naznačují, že adaptivní světlomety mohou mít významný vliv na bezpečnost. Nejste si jisti, zda jsou adaptivní světlomety pro vás? Zvažte jednu z těchto pěti vylepšení světlometů pro lepší jas a vzory paprsků.