Skip to content

Aplikace rezistorů, tvarové faktory a typy

29 de Červen de 2021
edison bulb 667571676 159b07431f0542d6b8be04bb88db11a6

Nejzákladnější pasivní součást, rezistor, se může zdát jako jednoduchá součást s několika aplikacemi. Rezistory však mají řadu aplikací, tvarových faktorů a typů. V této příručce se na tyto odpory podíváme a poskytneme vám představu o tom, kdy a kde se každý z nich používá.

Ohřívače

Jouleův ohřev je teplo vytvářené při průchodu proudu rezistorem. Toto teplo je často důležitým faktorem při výběru odporu pro zajištění spolehlivého provozu. V některých aplikacích je však účelem odporu vytvářet teplo. Teplo je generováno interakcí s elektrony protékajícími vodičem, ovlivňujícími jeho atomy a ionty, v podstatě generující teplo třením. Odporová topná tělesa se používají v různých výrobcích, včetně elektrických sporáků a trub, elektrických ohřívačů vody, kávovarů a rozmrazovače v automobilu. Rezistivní ohřívače jsou často potaženy elektrickým izolátorem, aby bylo zajištěno, že během normálního provozu nedojde ke zkratu přes odporový prvek. To je zásadní u elektrických ohřívačů vody, které používají ponořené topné články. Aby se maximalizovala účinnost odporového ohřívače, lze jako základní odporový materiál použít speciální materiály, jako je nichrom, slitina niklu a chromu, která je vysoce odolná a odolná vůči oxidaci.

Pojistky

Speciálně navržené odpory se běžně používají jako pojistky na jedno použití. Vodivý prvek v pojistce je navržen tak, aby se zničil, jakmile je dosaženo určité prahové hodnoty proudu, v podstatě se obětuje, aby se zabránilo poškození dražší elektroniky. K dispozici jsou pojistky s řadou vlastností zajišťujících rychlé nebo pomalé doby odezvy, různé kapacity proudu a napětí a teplotní rozsahy. Pojistky jsou také k dispozici v několika tvarových faktorech, jako jsou nožové pojistky (používané v automobilovém průmyslu), skleněné pojistky, válcové pojistky ze skleněných vláken a šroubovací pojistky. Odporové pojistky jsou cenově dostupné a resetovatelné technologie pojistek snižují zátěž uživatele při hledání a výměně pojistky. Tyto pojistky se často používají v drahých zařízeních a v přenosné elektronice, které nejsou uživatelem opravitelné a mohou absorbovat vyšší náklady na resetovatelné pojistky.

Senzory

Rezistory se často používají jako senzory pro celou řadu aplikací, od plynových senzorů po detektory lži. Změna odporu může být způsobena vystavením kapalinám, vlhkostí, napětím nebo ohýbáním a absorpcí plynu do odporového materiálu. Výběrem správného materiálu a krytu lze výkon odporového senzoru přizpůsobit konkrétní aplikaci a prostředí. Rezistivní senzory se používají jako součást sady senzorů na polygrafických strojích ke sledování potu subjektu. Když se subjekt začíná potit, je odporový senzor ovlivněn změnou vlhkosti a poskytuje měřitelnou změnu odporu. Rezistivní senzory plynů fungují stejným způsobem, přičemž větší přítomnost plynu způsobuje změnu odporu senzoru. V závislosti na konstrukci senzoru lze autokalibraci provést aplikací referenčního proudu na senzor, aby se odstranily všechny stopy stimulačního materiálu. U senzorů, které se v celém rozsahu stimulů mění jen málo, se často používá síť odporového můstku, která poskytuje stabilní referenční signály pro přesná měření a zesílení.

Světlo

Thomas Edison strávil roky hledáním materiálu, který by vytvořil stabilní, elektricky poháněné světlo. Během cesty objevil desítky designů a materiálů, které by vytvářely světlo a okamžitě shořely, podobně jako pojistka, která se obětovala. Nakonec Edison našel správný materiál a design, který poskytoval nepřetržitý zdroj světla. Stala se jednou z největších a nejdůležitějších aplikací rezistorů v historii. Dnes existují alternativy k původnímu designu odporové žárovky. Některá, například halogenová světla, stále spoléhají na odporový design. Žárovky nahrazují žárovky CCLF a LED, které jsou energeticky účinnější než odporové žárovky.