Skip to content

Argo AI: Ford-couval auto bez řidiče

2 de Srpen de 2021
Ford Argo 13 HR 5c8580e8c9e77c00010c221a

Auta bez řidiče jsou právě na cestách a Argo AI je jednou z několika klíčových společností, které posouvají pokrok této složité technologie vpřed. Díky masivní počáteční investici společnosti Ford má Argo vlastní auta bez řidiče v reálných městských ulicích v několika státech. Jelikož je Argo nezávislou společností, její jedinečná značka automobilové technologie bez řidiče by se mohla objevit ve vozidlech od společnosti Volkswagen a dalších výrobců automobilů.

Proč Argo AI vyvíjí auta bez řidiče a kdo je bude používat?

Uvedeným posláním Argo AI je vést to, čemu se říká „promyšlená revoluce“ v řízení. Problém, jak to vidí Argo AI, je ten, že každý rok zemře při silničních nehodách po celém světě více než jeden milion lidí a velké procento těchto úmrtí je způsobeno lidskou chybou. Základní myšlenkou je, že umělá inteligence (AI) se nemůže unavit ani opít nebo trpět chvilkovým výpadkem úsudku, takže pečlivá implementace systémů AI do automobilů bez řidičů by mohla zachránit životy.

Kromě bezpečnosti existuje pro tento typ technologie mnoho dalších použití. Ford přijal technologii Argo AI pro použití ve vlastních vozidlech a již se spojili s řadou dalších společností, aby prozkoumali, jak by auta bez řidiče mohla znamenat revoluci v oblastech, jako je doprava a doručování. V jednom partnerství s Postmates byly dodávky Ford poháněné Argo k dodávkám bez potřeby lidského řidiče. Ford také uzavřel partnerství se společností Walmart, aby nabízel dodávky domů pomocí vozidel poháněných Argo AI, a některých malých podniků se také zúčastnilo podobných pilotních programů. Konkurenti jako Uber a Waymo podporovaní Googlem ukázali, jak mohou auta bez řidičů efektivně nahradit taxíky a autobusy ovládané lidmi. Podobně by tato vozidla mohla používat i starší a zdravotně postižené osoby, které by jinak nemohly provozovat svá vlastní vozidla. Automobily bez řidiče nejsou v každém státě legální. Brzy můžete (nebo nemusíte) najít někoho, kdo řídí ve vašem okolí!

Co je Argo AI?

Argo AI je nezávislá technologická společnost s vlastním pohonem, která byla založena v roce 2016. Do šesti měsíců od svého založení získala společnost miliardové investice od společnosti Ford s tím, že Ford bude při implementaci vlastních automobilů bez řidiče spoléhat na technologii Argo AI . Argo AI, poháněné masivními investicemi společnosti Ford, dokázalo rychle vyvinout technologii samořiditelných automobilů i mimo počáteční fázi prototypu a ve skutečnosti mělo na silnici auta v několika státech méně než rok po založení společnosti. Navzdory velkým investicím společnosti Ford do společnosti zůstává nezávislá. To znamená, že zatímco Ford byl první, kdo se přihlásil k používání technologie jejich aut bez řidiče, Argo AI ji může licencovat jiným společnostem, jako je Volkswagen.

Jak fungují auta bez řidiče Argo AI?

Vozidla Argo AI používají senzory k mapování vnějšího prostředí a program umělé inteligence k interpretaci této mapy a určování vhodných akcí. Umělá inteligence dokáže prostřednictvím elektronických ovládacích prvků využít všechny systémy ve vozidle, včetně plynu, brzd, řízení a všeho dalšího.

Gif, který ilustruje, jak funguje auto bez řidiče Argo AI.

Základní trasy jsou plánovány a implementovány pomocí senzorů GPS (Global Positioning System), ale AI má schopnost provádět opravy v reálném čase v reakci na měnící se podmínky, jako je náhlé zastavení provozu nebo vstup chodce na silnici. Umělá inteligence, která pohání auto Argo AI, je vyškolena prostřednictvím strojového učení, aby pochopila, jak reagovat na různé druhy podnětů. Tato počáteční práce se provádí v uzavřených testovacích zařízeních, takže AI je již docela dobrý řidič, než se vůbec dostane na veřejné silnice. Argo AI je schopna využít data shromážděná z celé své flotily k dalšímu zdokonalení umělé inteligence a Ford také uzavřel partnerství s konkurenty, jako je Uber, za účelem sdílení údajů z testů automobilů bez řidiče u každé společnosti za účelem lepšího zvýšení bezpečnosti každého jednotlivého systému. Počáteční vozy bez řidiče Argo AI byly zabudovány do stávajících vozidel Ford, jako jsou Ford Focus a Ford Transit. To znamená, že mají kromě ovládacích prvků AI tradiční ovládací prvky, včetně volantu a pedálů.

Technologie za automobilem bez řidiče Argo AI s podporou Ford

Většina základních technologií, na nichž stojí auta bez řidiče Argo AI, existuje už nějakou dobu. Tyto technologie jsou souhrnně označovány jako Advanced Driver Assistant Systems (ADAS), protože byly původně implementovány tak, aby byla vozidla bezpečnější, jednodušší a pohodlnější při řízení.

Ukázka toho, jak Argo AI využívá technologii Princeton Lightwave Lidar.

Technologie, jako jsou systémy udržování v jízdním pruhu a adaptivní tempomat, byly důležitými předchůdci automobilů bez řidiče. Tyto systémy používají různé senzory k vytvoření stejného obrazu vnějšího prostředí, jaké používají vozy bez řidiče Argo AI k bezpečné navigaci z jednoho místa na druhé. Zatímco tyto systémy mohou používat celou řadu senzorů, včetně radarových, LIDAR, infračervených a dalších, Argo AI za tímto konkrétním účelem získala Princeton Lightwave. Technologie LIDAR společnosti Princeton Lightwave funguje jako oči AI a zlepšuje její schopnost vidět a zpracovávat svět kolem sebe v reálném čase. Mít obrázek o vnějším prostředí a porozumět tomu, jak na prostředí reagovat, je jen jednou částí skládačky. Aby bylo možné vozidlo skutečně ovládat, používá AI k ovládání elektronických ovladačů plynu, brzd, elektronického řízení a všeho dalšího řadu systémů, jako je technologie drive-by-wire.