Skip to content

Automobilové baterie jsou určeny k smrti

12 de Srpen de 2021
car batteries are made to die 534765 35d35476c4134ea48f725e18ef1193e2

Všechno se rodí nebo je vytvořeno s datem vypršení platnosti. Živé věci umírají, neživé věci se opotřebovávají a ta plechovka od smetanové kukuřice, kterou jste seděli vzadu v komoře, protože Clintonova administrativa se nevypukla jen proto, že vás ráda vidí. Nic z toho neznamená, že nemůžete na čas zadržet příliv entropie. Správné stravování a cvičení vám mohou pomoci žít delší a zdravější život a stejně tak správná péče a údržba baterie vašeho auta vám může pomoci vydržet déle, než by tomu bylo jinak.

Samozřejmě, je to meč, který řeže oběma směry. Stejným způsobem, jako by vám pojistný matematik mohl sdělit přesný počet minut, vám další tah na cigaretu oholí život, pokaždé, když vybijete baterii automobilu, zkrátíte jeho provozní životnost způsobem, který je prostě nemožné vrátit zpět . Je to jen funkce vědy o tom, jak fungují autobaterie.

Pracovní cykly a mrtvé buňky

Provozní životnost baterie je obvykle vyjádřena v pracovních cyklech. Tento stejný termín se používá pro všechny druhy baterií, takže nemá konkrétní definici pro každou aplikaci. Některé baterie jsou například navrženy tak, aby se zcela vybily, zatímco jiné jsou navrženy tak, aby měly vždy určitou úroveň nabití. Protože tradiční olověné baterie spadají do druhé kategorie, „pracovní cyklus“ baterie do auta se skládá z daného procenta vybití, následuje plné nabití a život pokračuje. Nic z toho by nikdy nemělo být problém, pokud vše funguje správně pod vaší kapotou. Za normálních okolností nastartování auta trochu vybije baterii, ale alternátor ji při jízdě dobije. Stejným způsobem by měl veškerý výkon, který příslušenství vašeho auta používá během jízdy, dodávat alternátor, takže baterie nikdy „necykluje“ hlouběji, než k čemu je určena. Když věci nefungují správně a baterie se vybije více, než k čemu je určena, nastanou problémy. Pokud například necháte přes noc rozsvícené světlomety a vrátíte se k autu, které nelze nastartovat, je to příklad baterie, která byla vybitá příliš daleko. Podobně, pokud si všimnete, že vaše světlomety nebo palubní světla ztmavnou, rozsvítí se výstražná kontrolka nabíjení nebo měřič napětí na palubní desce klesne pod 14,2 voltů, to jsou všechny indikátory, že alternátor se nenabíjí tak, jak by měl , což může také velmi rychle vést k příliš vybité baterii.

Co se stane, když se vybije olověná baterie?

Olověné baterie nejsou nijak zvlášť působivé ani účinné v tom, co dělají, a za poslední století a půl se od doby, kdy byly vynalezeny, příliš nezměnily. Základní technologie je neuvěřitelně jednoduchá. Olověné desky jsou zavěšeny v párech v lázni s kyselinou sírovou, která působí jako elektrolyt. Každý pár desek má ten, který je potažen oxidem olovnatým, a když je připojeno napětí, dojde k chemické reakci. Když se olověná baterie vybije, což se stane kdykoli, když poskytne energii ke spuštění motoru, rozsvícení světlometů nebo spuštění vašeho efektního autorádia, desky se pomalu obalí síranem olovnatým. Je to normální proces a za normálních okolností je reverzibilní. Pokud například posloucháte rádio v autě s vypnutým motorem, zatímco váš spolujezdec vyskočí, aby provedl pochůzku, desky uvnitř baterie projdou malým množstvím sulfatace. Poté, když nastartujete motor, baterie se dobije a sulfatace se obrátí.

Jde hlouběji, než je navrženo

Tradičním automobilovým bateriím se někdy říká „startovací baterie“, protože k tomu jsou primárně určeny. Startovací motory vyžadují obrovské množství proudu a musí být dodány rychle. S ohledem na to jsou olověné desky v normálních automobilových bateriích navrženy tak, aby byly co nejtenčí, což umožňuje největší plochu. To je samozřejmě také důvod, proč jsou desky tak náchylné k poškození sulfatací. Nabíjecí systémy pro automobily se běžně pohybují kolem 14 voltů a baterie do auta často při plném a nedávném nabití přečtou přibližně 13 voltů. S ohledem na to jsou normální automobilové baterie považovány za „zcela vybité“ při 10,5 voltech, což je jen asi 80 procent plných.

Proč je vybíjení autobaterie tak špatné?

I když 80 procent kapacity zůstane, když autobaterie klesne na přibližně 10,5 voltů, je baterie považována za zcela vybitou, protože hlubší cyklus způsobí nevratné poškození desek nadměrným sulfatováním. Zatímco normální sulfatace je reverzibilní, nadměrné vybití baterie nebo ponechání baterie ve stavu vybití umožní krystalizaci měkkého síranu olovnatého. V tom okamžiku nabíjení baterie způsobí, že se část sulfatace obrátí, ale jakýkoli krystalizovaný síran olovnatý zůstane na deskách. Tento síran se za normálních okolností nemůže vrátit do roztoku v elektrolytu, který trvale snižuje dostupný výkon baterie. Dalším škodlivým účinkem umožnění tvorby krystalizovaného síranu olovnatého je, že empiricky měřitelným způsobem účinně zkracuje životnost baterie. Pokud se nechá příliš mnoho z této krystalizace dojít, baterie již nebude schopna poskytnout dostatečný proud ke spuštění motoru a bude nutné ji vyměnit.

Co byste měli dělat s vybitou baterií

Jakmile se vybije autobaterie níže stavu úplného vybití, škoda byla způsobena. Jediné, co můžete udělat, je zkontrolovat elektrolyt a vložit jej do udržovací nabíječky. Pokud se jedná o první vybití, měli byste být schopni plně nabít baterii a pokračovat v jejím používání, ale pokaždé, když se vybije pod prahovou hodnotu 10,5 voltů, dojde k poškození. Je také důležité si uvědomit, že startování a následné řízení vozidla s plně vybitou baterií není pro baterii dobré nebo alternátor. I když s ním budete dlouho jezdit a necháte motor vytočený, je krajně nepravděpodobné, že byste takto dokázali baterii plně nabít. Tímto způsobem skončíte s provozem baterie ve stavu vybití nebo v jeho blízkosti, což riskuje další sulfataci. U alternátoru je to také těžké, protože nejsou určeny k nabíjení baterií ze stavu úplného vybití. Regulátory alternátorového napětí také vyžadují ke správné funkci 12voltový vstup.

Jak se vyhnout vybití baterie

Nejlepší způsob, jak se vyhnout vybití baterie až k jejímu poškození, je provádět pravidelnou péči a údržbu, která vám často umožní zachytit problémy dříve, než mají šanci sněhovou kouli. Parazitární drény by měly být také okamžitě ošetřeny a neměly by přetrvávat. Pokud si například všimnete, že je jedno ráno těžké nastartovat vaše auto, ale nenechali jste rozsvícené světlomety, může být někde v systému odtok. Oprava před vybitím baterie – nebo než se baterie vybije několikrát – vám dlouhodobě ušetří peníze.