Proč by se auto zesilovač sám vypínal? Existuje několik různých důvodů, proč se zesilovač sám vypne. Může jít do „režimu ochrany“, což je funkce automatického vypnutí, která je navržena tak, aby zabránila dalšímu poškození zesilovače. Je také možné, že je problém v kabeláži automobilového zesilovače, může být příliš horko, nebo dokonce může být vadný a vyžaduje výměnu.
Když zesilovač auta přejde do režimu ochrany
Ochranný režim je poněkud složitý předmět, protože mezi jednotlivými zesilovači zvuku automobilu do druhého existuje mnoho variací. Některé zesilovače mají LED diody, které se rozsvítí, když byl aktivován ochranný režim, jiné ne a některé dokonce mají násobek LED diody, z nichž každá indikuje jiný typ poruchy. V každém případě, pokud je váš zesilovač nainstalován na místě, kde je špatně vidět, ochranné světlo může svítit, aniž byste o tom vůbec věděli. Než tedy uděláte cokoli jiného, budete chtít najít svůj zesilovač, udělat vše, co je nezbytné k získání přístupu k němu, a poté zkontrolovat varovný indikátor. Pokud má LED diodu ochranného režimu a LED dioda se rozsvítí a zůstane svítit, pak je zesilovač v ochranném režimu. Pokud váš zesilovač vstupuje do ochranného režimu, a to buď hned po zapnutí, nebo kdykoli poté, pak je třeba provést poněkud složitý diagnostický postup. Základní myšlenkou diagnostiky zesilovače v režimu ochrany je, že zesilovač může být nainstalován nesprávně, může se přehřát, může být problém s kabeláží nebo můžete mít problém s jedním nebo více reproduktory nebo subwooferem. Například uzemněný reproduktor může způsobit, že zesilovač přejde do chráněného režimu a v tomto okamžiku se vypne.
Problémy s připojením zesilovače
Pokud váš zesilovač není v režimu ochrany nebo to nelze zjistit, protože nemá indikátor LED, můžete mít problém s kabeláží. Pokud je například kabel pro zapnutí zesilovače připojen ke kabelu dálkové antény hlavní jednotky místo kabelu pro dálkový zesilovač, může se vypnout, kdykoli změníte vstup z rádia na přehrávač CD nebo cokoli jiného. Špatná pojistka nebo jakékoli uvolněné nebo špatně připojené napájecí nebo zemnící vodiče mohou také způsobit náhodné zapnutí a vypnutí zesilovače. Některá starší vozidla, která byla aktualizována o moderní hlavní jednotky a zesilovače, mohou také představovat jedinečné problémy. Například některá starší vozidla jsou zapojena pro funkce konstantního napájení a funkce udržování paměti na hlavní jednotce, ale stávající zapojení nemůže zajistit správnou intenzitu moderní hlavní jednotky. V takových situacích můžete zjistit, že se hlavní jednotka vypne a znovu zapne, když nastartujete auto, ale zesilovač se nezapne nebo se nezapne vůbec. Jedinou opravou tohoto typu problému s kabeláží je vést nový kabel správného měřidla z baterie nebo pojistkové skříňky a opatřit jej vhodně dimenzovanou pojistkou.
Problémy s teplem zesilovače
Kdykoli je zesilovač zapnutý a pracuje, generuje teplo, a proto instalace zesilovače na stísněném místě se špatným větráním může vést k problémům. Pokud zesilovač nemá dostatečné větrání, může se přehřát, což může způsobit přechod do ochranného režimu nebo jednoduše přestat fungovat. Může to být dočasný problém, v takovém případě se zesilovač po vychladnutí znovu zapne, ale přehřátí může také vést k trvalé poruše. Pokud zjistíte, že je váš zesilovač nainstalován na místě, kde se příliš zahřívá, budete ho chtít přesunout jinam. Možná jste problém zachytili včas, abyste zabránili trvalému poškození, ale nelze to říci jinak, než jednoduše přeinstalovat zesilovač na místo s lepším prouděním vzduchu a poté počkat, jestli selže trvale nebo ne.
Když vše ostatní selže, vyměňte zesilovač
Bez ohledu na to, zda je zesilovač v ochranném režimu, vždy existuje šance, že jednoduše selhal. V takovém případě je jediným způsobem, jak zabránit samovolnému vypnutí, jeho výměna. Samozřejmě existuje mnoho důvodů, proč může zesilovač selhat, a pokud se nevyřeší tyto základní problémy, často to bude mít za následek selhání nového zesilovače nebo jeho nesprávné fungování od samého začátku.