Skip to content

Často kladené otázky o antivirovém softwaru

31 de Červenec de 2021
GettyImages 671187410 5c1c1ab946e0fb0001b9441f

Nejlepší antivirový software je ten, který nejlépe funguje ve vašem systému, má požadované funkce a snadno se používá. Protože je každý systém jedinečný, kupujete -li nový antivirový software, měli byste vyhodnotit několik produktů a najít ten, který nejlépe vyhovuje vašemu počítači a úrovni vašich zkušeností. Samozřejmě se budete chtít držet pouze kvalifikovaných a renomovaných antivirových produktů, které získaly certifikaci od tří hlavních certifikačních autorit: Checkmark, ICSALabs a VB100 a které si dobře vedly v přísných testech prováděných AV-Test.org. Existuje také otázka placeného nebo bezplatného antiviru. Přestože obecně platí, že placený antivirus nabízí více funkcí, které mohou zajistit úplnou ochranu, těm, kteří vytvářejí a la carte řešení zabezpečení, se může lépe dařit s jedním z bezplatných samostatných antivirových skenerů. Konkrétní doporučení týkající se nejlepších ve své kategorii najdete v následujících článcích:

Potřebujete antivirový i antispywarový skener?

Záleží. Některé antivirové produkty, zejména McAfee VirusScan, obsahují hvězdnou ochranu proti spywaru, ale mnoho dalších nikoli. Pokud máte se spywarem trvalé problémy, můžete zvážit přidání specializovaného skeneru spywaru do mixu.

Musíme před instalací nového odinstalovat stávající antivirový program?

Pokud přecházíte na nový antivirový produkt, budete muset nejprve odinstalovat předchozí antivirový skener. Po odinstalování musíte před instalací nového skeneru restartovat počítač. Pokud jednoduše upgradujete stávající antivirový software na novější verzi stejného produktu, není nutné nejprve odinstalovat starší verzi. Pokud je však nová verze o dvě nebo více verzí novější než stará, budete chtít starou verzi před instalací nové odinstalovat. Opět platí, že kdykoli odinstalujete stávající antivirový produkt, nezapomeňte před instalací nového skeneru restartovat počítač.

Lze spustit dva antivirové skenery ve stejném systému současně?

V minulosti nebylo dobré spouštět dva antivirové skenery současně. Pokud má však pouze jeden ze skenerů povolenou ochranu v reálném čase a druhý skener slouží pouze k ručnímu skenování vybraných souborů, je možné, že budou koexistovat v míru. Některý software je navržen jako 2. skener v systému. V několika případech se antivirový skener nenainstaluje, pokud zjistí jiný antivirový skener již nainstalovaný v systému.

Proč jeden skener detekuje virus, když jiný ne?

Antivirus je z velké části založen na podpisu. Podpisy jsou vytvářeny jednotlivými dodavateli a jsou jedinečné pro jejich produkty (nebo produkty, které používají tyto konkrétní skenovací motory. Proto jeden dodavatel může mít přidanou detekci (tj. Podpis) pro konkrétní malware, zatímco jiný dodavatel nemusí. Za tímto účelem z tohoto důvodu je často lepší spustit dvě různé antivirové aplikace.