Ptáci musí létat, ryby musí plavat a baterie musí umírat. Je to jen věda o technologii automobilových baterií. Způsoby, jak může baterie zemřít, jsou rozmanité, ať už se jedná o parazitární odtok, normální samovybíjení nebo prostě opotřebení. Naštěstí jsou způsoby, jak zabránit vybití baterie, téměř stejně četné. Klíčem je identifikovat důvod, proč baterie zemřela, nebo faktor, který by ji mohl v budoucnu potenciálně způsobit, a řešit ji čelně.
Důvody Autobaterie umírají
Zabraňte tomu, aby vám počasí zabilo baterii
Kromě garáže není možné udělat mnoho pro ochranu baterie před pustošením horkého letního počasí nebo před zimou. Pokud je to možnost, pak může nedostatek extrémních výkyvů teploty pomoci vaší baterii vydržet déle, než by to jinak bylo. Nejlepší způsob, jak zabránit zabíjení baterie teplým nebo studeným, je zajistit, aby byla vždy v nejlepším možném stavu. To znamená, že baterie, která je správně udržována, je lépe vybavena pro zvládnutí typů prudkých výkyvů teploty, které mohou způsobovat problémy.
Důležitost elektrolytu baterie
Například elektrolyt v baterii se během horkých letních měsíců pravděpodobně odpařuje, takže je důležité ji udržovat na správné úrovni. Nízký elektrolyt negativně ovlivňuje výkon baterie a nikdy nebudete chtít jezdit s odkrytými deskami. Naplnění elektrolytu, když klesá, pomáhá, ale je také důležité vědět, jak silné nebo slabé je řešení. Jedním z největších indikátorů stavu baterie je to, že elektrolyt zůstává slabý i poté, co již baterie nepřijímá žádné další nabití, nebo pokud je jeden článek slabší než ostatní. To lze zkontrolovat jednoduchým hustoměrem nebo refraktometrem.
Udržujte to čisté a nabité
Stejně tak pomůže udržovat čisté elektrické připojení a správně nabitou baterii během chladných zimních měsíců, kdy je k dispozici menší intenzita proudu. Kapacita olověného akumulátoru může klesnout asi o 20 procent, když teplota klesne na bod mrazu, takže každý zesilovač počítá, jak dále rtuť klesá. To platí zejména pro menší baterie, které nemají příliš mnoho za studena spouštějících zesilovačů, a v aplikacích, kde je startovací proud baterie relativně blízký proudu, vyžaduje startér, aby se roztočil.
Chraňte parazitický mozek před zabitím baterie
Identifikace parazitického odtoku dříve, než zabije vaši baterii, může být obtížná, protože si obvykle nevšimnete ničeho neobvyklého. I když je snadné nechat světlomety náhodně zapnout bez povšimnutí, tento typ situace má ve skutečnosti vnější indikátor, že něco není v pořádku. V případě mnoha parazitických odtoků nedělá součástka, která vyzařuje proud, když je vaše auto vypnuté, aby vás upozornila, dokud nepůjdete nastartovat auto a uslyšíte marné cvaknutí spouštěcího motoru. Dobrou zprávou je, že pokud vaše baterie již není stará a opotřebovaná, jednorázové vybití z parazitického odtoku nezpůsobí příliš mnoho trvalých škod. Klíčem je identifikovat zdroj odtoku, opravit jej a zabránit opakovanému vybití baterie. Protože dochází k trvalému poškození pokaždé, když napětí olověného akumulátoru klesne pod určitou prahovou hodnotu, je dobré se s tímto typem problému vypořádat raději dříve než později.
Identifikujte a opravte parazitární mozek
Ačkoli existuje mnoho způsobů, jak najít a opravit parazitickou remízu, nejjednodušší je použít jednoduchý proces pokusů a omylů. Při vypnutém zapalování a odpojené baterii můžete pomocí testovací kontrolky zkontrolovat vybití. Pokud se zkušební svítilna připojená ke svorce baterie a odpojený kabel rozsvítí, znamená to, že něco v systému odebírá energii nebo že se relé snaží zapnout. Pro tento typ diagnostických prací můžete také použít ampérmetr, ale je důležité používat správnou stupnici, aby nedošlo k vybití pojistky v měřiči. Ať tak či onak, často můžete vypátrat zdroj parazitického odtoku jednoduše odstraněním pojistek, jednu po druhé, dokud nezhasne světlo nebo ampérmetr neklesne na nulu. S vhodným schématem zapojení pak můžete sledovat odtok ke konkrétní součásti nebo součástem. Jednou z nejčastějších příčin tohoto typu odtoku je světlo kufru nebo odkládací schránky v palubní desce, které se rozsvítí v důsledku nefunkčního spínače, protože neexistuje způsob, jak vidět, že tato světla svítí, když je kufr a odkládací schránka zavřená, ale odtoky mohou být výrazně těžší vystopovat.
Chraňte baterii před uskladněním
V závislosti na tom, jak dlouho plánujete nechat vozidlo ve skladu, možná nebudete muset dělat vůbec nic, nebo by to stačilo jednoduše odpojením baterie. Samovybíjení však způsobí, že i nová baterie bude pomalu ztrácet nabití. Ačkoli olověné baterie mají relativně nízkou rychlost samovybíjení, přibližně 5 procent každý měsíc, dlouhodobé skladování může umožnit normální samovybíjení, aby se baterie vybila na nebezpečnou úroveň. Chcete-li zabránit vybití baterie při dlouhodobém skladování, existují dvě řešení. První je čas od času nabít a druhou je použití plovákové nabíječky, která se automaticky nabíjí, když baterie klesne pod určitou úroveň napětí. Ačkoli nabídka na baterii nebo plováková nabíječka zabrání vybití baterie, když je vozidlo ve skladu, je stále dobré občas situaci sledovat. Pokud se něco pokazí a nabíječka se nevypne, mohlo by to také poškodit baterii.