Skip to content

Čistě sinusové měniče: nutné nebo přehnané?

13 de Červenec de 2021
GettyImages 171224995 56a105033df78cafdaa7ec85

Většina elektronických zařízení bude bez čistého sinusového měniče fungovat dobře, ale před nákupem je třeba myslet na několik věcí. Kriticky budete chtít pochopit, proč rozdíly mezi čistými sinusovými měniči a modifikovanými sinusovými měniči mohou způsobit problémy. Dva hlavní problémy jsou účinnost a nežádoucí interference z dalších harmonických přítomných v modifikované sinusové vlně. To znamená, že měnič čisté sinusové vlny je dobrý ve dvou věcech: efektivní napájení zařízení, která používají vstup střídavého proudu, aniž by jej nejprve opravili, a napájení zařízení, jako jsou rádia, která mohou trpět interferencí.

Potřebujete měnič čisté sinusové vlny?

Některé užitečné otázky, které si musíte položit, abyste zjistili, zda potřebujete invertor čisté sinusové vlny, zahrnují:

  • Používá moje zařízení nebo zařízení motor?
  • Je moje zařízení delikátní lékařskou výbavou?
  • Používá moje zařízení nebo zařízení usměrňovač?
  • Může být moje zařízení napájeno DC adaptérem?

Pokud jste na některou z prvních dvou otázek odpověděli ano, možná budete potřebovat invertor čisté sinusové vlny. Pokud jste odpověděli ano na kteroukoli z druhých otázek, pak budete pravděpodobně v pořádku bez jedné.

Když je nutný invertor čisté sinusové vlny

I když upravený sinusový měnič zvládne práci téměř za všech okolností, existují případy, kdy může dojít k poškození nebo ke zvýšení efektivity. Primární kategorií zařízení, která fungují efektivněji s čistě sinusovým měničem, je elektronika, která používá střídavé motory, jako jsou chladničky, kompresory a mikrovlnné trouby. Ve většině případů budou i nadále fungovat, ale možná ne tak efektivně, což může vést k hromadění nadměrného tepla a možnému poškození. Používáte-li stroj CPAP, zejména ten, který obsahuje vyhřívaný zvlhčovač, pravděpodobně budete chtít použít čistě sinusový měnič, aby nedošlo k poškození jednotky. Vždy je dobré zkontrolovat doporučení výrobce, ale většina výrobců CPAP doporučuje použití čistého sinusového měniče.

Když měnič čisté sinusové vlny není nutný

Pokud máte elektronická zařízení, která k usměrnění střídavého proudu na stejnosměrné používají usměrňovače, pravděpodobně nepotřebujete čistě sinusový měnič. Nenechte se mýlit, čistý sinusový měnič bude s těmito zařízeními i nadále fungovat dobře. Pokud máte peníze a nevadí vám utrácet více, než musíte, jen pro větší klid a pro budoucí instalaci, pak se s čistým sinusovým měničem nemůžete pokazit. Bude to fungovat dobře i v situacích, kdy ho opravdu nepotřebujete. Většina elektronických zařízení však funguje dobře na upravené sinusové vlně. Například přenosné počítače, nabíječky mobilních telefonů a všechna další zařízení, která používají usměrňovač nebo adaptér AC / DC k připojení vstupu a výstupu střídavého proudu do zařízení, obvykle fungují dobře bez čistého sinusového měniče. Samozřejmě s mnoha z těchto zařízení stačí vyjmout prostředníka a použít převodník DC-DC, který krokuje 12V DC z elektrického systému nákladního vozidla nahoru nebo dolů, aniž byste jej předtím převedli na AC před převodem zpět do DC. Toto je nejúčinnější způsob, jak jít, takže by stálo za to prozkoumat, zda je pro vaše elektronická zařízení k dispozici 12V adaptér.