Skip to content

Co dělat, když USB port vašeho vozu nenabíjí váš telefon

7 de Červenec de 2021

Zajímá vás, proč USB port vašeho vozu nenabíjí váš telefon? Nejsi sám. Stalo se to po celou dobu a je to jedna z nejčastějších otázek, které dostáváme. Pokud váš USB port v autě nenabíjí váš telefon, problém může být v portu, kabelu nebo dokonce v telefonu. Ne všechny USB porty automobilu jsou navrženy tak, aby nabítaly telefony nebo vůbec napájely periferní zařízení, takže existuje šance, že se s tímto typem situace vyrovnáváte.

Ilustrace dvou scén zobrazujících 17% nabití telefonu a 9% nabití telefonu v autě

Existuje také šance, že mezi portem a telefonem bude problém s kompatibilitou, který může nebo nemusí být vyřešen použitím jiného kabelu.

Silné a slabé stránky nabíjení telefonů USB v automobilech

USB je skvělé, protože se jedná o standard, který si vzal téměř každý, takže můžete použít stejné kabely k připojení celé řady různých věcí. Problém je v tom, že zatímco USB je schopné přenášet jak energii, tak data přes stejné připojení, ne každý USB port je k tomu připojen. A i když je port USB navržen tak, aby poskytoval energii, mohou mu bránit malé rozdíly ve způsobu, jakým některé společnosti, jako je Apple, nabíjení USB. Když bylo USB poprvé představeno, počáteční standard umožňoval dvě různé verze USB portů: datové porty a napájené datové porty. Datové porty USB přenášejí data pouze tam a zpět mezi zařízením a počítačem, zatímco napájené datové porty přenášejí data i energii. To je důvod, proč některá zařízení, jako jsou pevné disky a skenery, které odebírají energii prostřednictvím připojení USB, musí být zapojena do konkrétních portů USB, aby fungovala.

USB datové připojení v automobilech

U některých vozidel, která obsahují port USB, je port určen pouze k přenosu dat. Tento typ USB portu vám obvykle umožňuje připojit USB flash disk pro poslech hudby nebo instalaci aktualizací firmwaru a můžete také připojit smartphone nebo MP3 přehrávač pro poslech hudby. Vzhledem k tomu, že tento typ portu používá pouze svorky pro datové připojení, nikoli napájecí svorky, není schopen napájet žádný typ periferních zařízení ani nabíjet váš telefon. Pokud si nejste jisti, zda má vaše vozidlo jediný port USB, a v příručce uživatele to neříká tak či onak, existuje několik způsobů kontroly. Nejjednodušší je vyzkoušet různé kabely a zařízení USB, abyste zjistili, zda některý z nich vykazuje připojení k napájení.

USB datové kabely versus nabíjecí kabely

Standard USB specifikuje konfiguraci čtyř terminálů očíslovaných jeden až čtyři. Svorky jedna a čtyři vysílají energii, zatímco svorky dvě a tři přenášejí data. Většina kabelů USB je pouze přímé připojení mezi svorkami na jednom konci kabelu a svorkami na druhém konci, což umožňuje kabelu přenášet data i energii. Datové kabely zcela vynechávají svorky jedna a čtyři a kabely pouze pro napájení vynechávají svorky dvě a tři. Situace je však ve skutečnosti o něco komplikovanější. Aby počítače nebo některé informační a zábavní systémy poskytovaly vyšší nabíjecí proud, pouhé připojení kabelu pouze k nabíjení nebude stačit. Počítač musí obdržet konkrétní narážku, která mu říká, že poskytuje vyšší intenzitu proudu, a tato narážka se liší v závislosti na dotyčném zařízení. Specifikace USB vyžaduje, aby kabely pouze pro nabíjení měly na konci zařízení zkratovány datové vodiče nebo svorky dva a tři. Aby se z běžného kabelu USB stal nabíjecí kabel, je možné zkratovat svorky dva a tři na konci kabelu zařízení. To funguje u většiny zařízení, ale produkty Apple dělají věci jinak.

Napájené USB porty v automobilech

I když je možné, aby auto obsahovalo pouze port pro napájení, většina portů USB nalezených v automobilech je stále připojena k informačnímu a zábavnímu systému. Takže i když vozidlo obsahuje napájený port, primární použití portu bude stále k přenosu dat. Problémem je, že v některých případech můžete telefon připojit a informační a zábavní systém nedokáže rozpoznat, o jaký typ zařízení jde. Pokud k tomu dojde, může dojít k selhání nabíjení telefonu, i když to port skutečně dokáže. Jedním ze způsobů, jak tento problém někdy obejít, je použití kabelu USB, který je speciálně navržen pro nabíjení. Tento typ kabelu USB není schopen přenášet data, takže jej nebudete moci použít k přenosu souborů nebo poslechu hudby. Skutečnost, že informační a zábavní systém nemá žádný způsob, jak zjistit, že je zařízení připojeno k elektrické síti, však znamená, že váš telefon bude stejně napájen z portu. Dalším problémem s napájenými porty USB a nabíjecími zařízeními, jako jsou telefony, je to, že různé společnosti přistupují k nabíjení USB různými způsoby. Problém je v tom, že i když jsou všechny USB porty navrženy tak, aby fungovaly na 5 V, jsou schopné vydávat různé intenzity proudu a různé telefony vyžadují různé intenzity nabíjení. Například některé telefony se budou nabíjet v pořádku na 1,5 A, zatímco jiné se budou nabíjet velmi pomalu nebo dokonce spotřebovávají více energie, než kolik doplňuje USB nabíječka. Pokud vaše auto rozpozná váš telefon a připojí ho v režimu přehrávače médií pomocí běžného kabelu USB, existuje šance, že poskytovaná nabíjecí intenzita nebude dostatečně vysoká, aby udržovala úroveň nabití vašeho telefonu. V každém případě můžete zkusit použít nabíjecí kabel, který je navržen pro práci s konkrétním telefonem, což může stačit. Pokud tomu tak není, pravděpodobně jste zasekli používáním adaptéru USB do zapalovače cigaret.