Skip to content

Co je antivirový program?

5 de Červenec de 2021
AntivirusSoftware 152947 78fac56c6c0c483bab75982a6f7fd9f3

Antivirus je typ počítačového programu, který je určen k vyhledávání a odstraňování počítačových virů, které infikovaly váš počítač. Mohou také blokovat infikování vašeho systému novými viry. Pro každý operační systém, včetně Windows, Mac OS, Android, iPhone a dokonce i Linux, jsou k dispozici antivirové programy.

Slovo „antivirus“ je nesprávné pojmenování, protože většina těchto aplikací dokáže z vašeho systému také vyčistit jakoukoli formu malwaru, nejen viry.

Hrozba malwaru

Přítomnost virů a dalšího malwaru na internetu je neustálá a neustále se mění. Hackeři neustále vyvíjejí nové formy softwaru pro různé účely.

 • Ukradněte osobní údaje ze souborů v počítači
 • Ukradněte přihlašovací údaje banky nebo kreditu pomocí softwaru pro záznam z klávesnice
 • Proměňte svůj počítač v „robota“ a provádějte spamování e-mailů a útoky typu Denial of Service (DDOS)
 • Náhodně vysuňte okna reklam, když používáte počítač
 • Pop-up hrozby ransomwaru, které vás přimějí posílat peníze

Některé z těchto hrozeb jsou vážnější než jiné, ale téměř ve všech případech virus spotřebovává CPU, paměť a další systémové prostředky, které snižují vaši produktivitu a ohrožují vaše soukromí.

Co dělá antivirový software?

Pokud používáte iPhone nebo Mac, antivirový software není kritický. Sandboxové aplikace operačních systémů, a pokud spouštíte pouze schválený software, je pravděpodobnost infekce téměř nulová. Pokud však používáte počítač se systémem Windows nebo zařízení Android, je zásadní použití antivirového softwaru. Když nainstalujete a spustíte antivirový software, bude vás chránit mnoha způsoby.

 • Pravidelně kontroluje podle plánu, který jste nastavili, skenuje všechny adresáře a soubory ve vašem systému a vyhledává známé podpisy, které identifikují hrozby malwaru. Jakmile je antivirový software identifikován, izoluje tyto soubory z vašeho systému a odstraní je.
 • Ruční skenování můžete spustit kdykoli máte podezření, že váš systém může být infikován malwarem jakéhokoli druhu.
 • Některé antivirové společnosti také nabízejí rozšíření prohlížeče, které vás chrání při procházení internetu tam, kde dochází k většině virových infekcí. Upozorní vás, když navštívíte nebezpečný web, a mnoho rozšíření vás dokonce upozorní na všechny problémy s ochranou osobních údajů, například na to, zda web obsahuje sledovací soubory cookie.
 • Většina antivirových programů také sleduje veškerý síťový provoz do az počítače. Rozpozná, když nový, podezřelý software komunikuje přes neautorizovaný port ve vašem systému, a upozorní vás na aktivitu. V mnoha podnikových sítích musí IT oddělení přidat speciální „výjimky“, aby umožnily obchodnímu softwaru komunikovat mezi počítači a servery na konkrétních portech.

Všechny tyto funkce spolupracují, aby zajistily ochranu vašeho počítače před malwarem, který může běžet ve vašem systému, i když o něm nevíte.

Potřebuji antivirový software?

Většinou, i když používáte počítač se systémem Android nebo Windows, jsou moderní systémy již poměrně dobře chráněny. Například Windows 10 je dodáván s programem Windows Defender, který obsahuje bránu firewall a antivirovou součást. Windows Defender však není dokonalým řešením. Následující akce z vaší strany mohou váš počítač stále ohrozit, pokud nenainstalujete antivirový software:

 • Kliknutím na odkazy phishingu e-mailem.
 • Stahování bezplatného softwaru z neznámých zdrojů.
 • Pomocí softwaru pro sdílení souborů peer-to-peer.
 • Kliknutím na škodlivé odkazy na sociální média.

Existují dvě hlavní funkce antivirového softwaru, které blokují viry v napadení vašeho počítače z internetu, ale také chrání váš počítač před vlastními chybami. Vše, co musíte udělat, je vybrat si z kterékoli z nejlepších bezplatných antivirových aplikací dostupných pro Windows 10. Pokud používáte zařízení Android, existuje spousta skvělých bezplatných antivirových aplikací i pro Android. Tyto antivirové aplikace vás chrání před všemi zdroji malwaru. Vše od trojských virů a nultého dne až po počítačové červy a ransomware. Okamžitě si jeden nainstalujte a pravidelně naplánujte skenování.