Skip to content

Co je balíček Noarch?

19 de Červen de 2021
noarch 5f8c2c5192c2400199240b6b1311071b

Noarch znamená žádnou architekturu. Vlastně termín noarch znamená žádnou konkrétní architekturu, nebo chcete-li, všechny architektury. Odkazuje na soubory, jako jsou obrázky, příručky nebo dokonce aplikace, které jsou univerzální na všech platformách.

Jak je tohle možné?

Jak je možné, že balíček bude fungovat ve všech verzích systémů Linux, Windows a dalších operačních systémů? Pro začátek ne všechny balíčky obsahují aplikace. Například aplikace gnome-backgrounds.arch je kolekce pozadí plochy. Balíček byl vyvinut pro desktopové prostředí Gnome, ale ve skutečnosti jde pouze o kolekci obrázků a obrázky jsou vytvářeny v univerzálních formátech, které lze použít v jakémkoli moderním operačním systému. Balíček noarch si tedy můžete představit jako cokoli, co je skutečně univerzální, jako jsou pozadí, ikony a dokonce i manuály. Balíčky Noarch mohou také obsahovat skripty, programy a aplikace, ale musí obsahovat soubory, které jsou skutečně multiplatformní.

Jaké programy jsou skutečně multiplatformní?

Webové aplikace vyvíjené v HTML, JavaScript a CSS jsou univerzální, stejně jako skriptovací jazyky PHP, PERL a Python. Zkompilované programy nelze považovat za noarch, protože jsou kompilovány pro práci na konkrétní architektuře. Binární soubory C a C ++ proto nebudou v souboru noarch nalezeny. Výjimkou z tohoto pravidla jsou programy Java, protože Java je skutečně multiplatformní a aplikace Java napsaná pro jednu distribuci a architekturu Linuxu by měla fungovat i na jiných platformách Linux a Windows. Nyní si možná myslíte, že zdrojový kód lze uchovat jako balíčky noarch, protože jej lze kompilovat napříč platformami a jsou to pouze binární soubory, které jsou specifické pro konkrétní architekturu. Balíčky zdrojového kódu jsou ve skutečnosti uloženy s příponou src. Soubory Noarch jsou obecně spojeny s balíčky RPM. Je vysoce pravděpodobné, že již máte v počítači nainstalovanou řadu balíčků RPM noarch. Chcete-li zjistit, které balíčky noarch jste nainstalovali, spusťte následující příkaz:

rpm -qa –qf „% {N} -% {V} -% {R} t t% {ARCH} n“ | grep noarch | více

type = „code“> Výše ​​uvedený příkaz lze rozdělit následovně:

  • rpm je správce balíčků
  • -q znamená dotaz
  • -a znamená vše
  • –qf znamená formát dotazu
  • Výstup z příkazu rpm je umístěn jako vstup do grepu, který hledá noarch
  • Čím více se výstup zastaví na konci stránky s daty, můžete přejít na další stránku stisknutím mezery

Při pohledu na výstup výše uvedeného příkazu ve vašem počítači se může zobrazit řada balíčků písem, balíčky firmwaru, dokumentace, pozadí, ikony a motivy. Varovné slovo. Jen proto, že je něco zabaleno jako noarch, není vždy rozumné kopírovat soubory v tomto balíčku do jiných počítačů a doufat, že fungují. Například pokud máte na jednom počítači spuštěnou Fedoru pomocí správce balíčků RPM a na jiném běžícím Debianu používajícím formát souboru DEB, je rozumné hledat ekvivalentní balíček v Debianu před kopírováním souborů ze zařízení Fedora.