Skip to content

Co je CMOS a k čemu slouží?

12 de Srpen de 2021
cmos battery steve gschmeissner science photo library getty images 59986751c4124400110682ac

CMOS (zkratka pro komplementární polovodičový oxid kovu) je termín, který se obvykle používá k popisu malého množství paměti na základní desce počítače, která ukládá nastavení systému BIOS. Některá z těchto nastavení systému BIOS zahrnují systémový čas a datum a také nastavení hardwaru. Senzor CMOS je jiný – digitální fotoaparáty jej používají k převodu obrázků na digitální data.

Další názvy pro CMOS

Baterie CMOS na základní desce počítače.

CMOS (vyslovuje se viz-mech) se někdy označuje jako Hodiny reálného času (RTC), CMOS RAM, Non-volatile RAM (NVRAM), Nestálá paměť BIOS, nebo komplementární symetrie polovodičový oxid-kov (COS-MOS).

CMOS je také zkratka pro jiné výrazy, které nesouvisejí s tím, o čem se na této stránce mluví, jako operační systém mobilní správy a srovnání průměrné skóre názoru.

Vymazání CMOS

Většina řečí o CMOS zahrnuje vymazání CMOS, což znamená obnovit nastavení systému BIOS na jejich výchozí úrovně. Jedná se o opravdu snadný úkol, který je skvělým krokem při řešení potíží u mnoha typů problémů s počítačem. Například může dojít k zamrznutí počítače během testu POST, v takovém případě by nejjednodušším řešením mohlo být vymazání paměti CMOS a obnovení nastavení systému BIOS na výchozí hodnoty z výroby. Nebo možná budete muset vymazat CMOS, abyste resetovali nesprávně nakonfigurovaná nastavení systému BIOS a opravili určité chybové zprávy související s hardwarem, například chyby Code 29. Další chyby CMOS se točí kolem nízkého napětí baterie, kontrolního součtu CMOS, selhání baterie a chyby čtení.

Jak BIOS a CMOS spolupracují

BIOS je počítačový čip na základní desce, jako je CMOS, kromě toho, že jeho účelem je komunikovat mezi procesorem a dalšími hardwarovými součástmi, jako je pevný disk, porty USB, zvuková karta, grafická karta a další. Počítač bez systému BIOS by nepochopil, jak tyto části počítače spolupracují. Firmware systému BIOS je také to, co provádí Power On Self Test k testování těchto hardwaru a co nakonec spouští zavaděč pro spuštění operačního systému. CMOS je také počítačový čip na základní desce, přesněji čip RAM, což znamená, že by normálně ztratil nastavení, které ukládá, když je počítač vypnutý (stejně jako obsah RAM není zachován při každém restartu počítače počítač). K zajištění konstantního napájení čipu však slouží baterie CMOS. Když se počítač poprvé spustí, systém BIOS načte informace z čipu CMOS, aby porozuměl nastavení hardwaru, času a čehokoli dalšího, co je v něm uloženo. Čip obvykle ukládá pouze 256 bajtů informací.

Co je baterie CMOS?

CMOS je obvykle napájen bateriovou baterií CR2032 velikosti mince, označovanou jako baterie CMOS. Většina baterií CMOS vydrží životnost základní desky, ve většině případů až 10 let, ale někdy bude nutné je vyměnit v závislosti na způsobu používání zařízení. Nesprávné nebo pomalé systémové datum a čas a ztráta nastavení systému BIOS jsou hlavními příznaky vybité nebo vybité baterie CMOS. Jejich nahrazení je stejně snadné jako výměna mrtvého za nový.

Více o bateriích CMOS a CMOS

Zatímco většina základních desek má místo pro baterii CMOS, některé menší počítače, jako mnoho tabletů a notebooků, mají malou externí přihrádku pro baterii CMOS, která se k základní desce připojuje pomocí dvou malých vodičů. Některá zařízení, která používají CMOS, zahrnují mikroprocesory, mikrokontroléry a statickou paměť RAM (SRAM). Je důležité pochopit, že CMOS a BIOS nejsou zaměnitelné termíny pro stejnou věc. Zatímco pracují společně pro konkrétní funkci v počítači, jsou to dvě zcela odlišné součásti. Při prvním spuštění počítače existuje možnost zavést systém BIOS nebo CMOS. Otevření nastavení CMOS je způsob, jak můžete změnit nastavení, která ukládá, jako je datum a čas a jak se nejprve spustí různé počítačové komponenty. Nastavení CMOS můžete také použít k deaktivaci/povolení některých hardwarových zařízení. Čipy CMOS jsou žádoucí pro zařízení napájená bateriemi, jako jsou notebooky, protože spotřebovávají méně energie než jiné typy čipů. Přestože používají obvody se zápornou polaritou i obvody s kladnou polaritou (NMOS a PMOS), současně je zapnut pouze jeden typ obvodu. Mac ekvivalentní CMOS je PRAM, což je zkratka pro parametr RAM. Můžete také resetovat PRAM vašeho počítače Mac.