Skip to content

Co je Fedora Linux?

8 de Srpen de 2021
fedora feat 5b9fe676c9e77c0050ce388c

Fedora je distribuce Linuxu, která byla poprvé představena v roce 2003 a zůstává aktualizována více než 14 let.

Více o Fedora Linux

Přestože je Fedora distribucí Linuxu, neposkytuje to skvělý obrázek o tom, jaký druh distribuce Fedora je a jaký je pocit spustit ji na počítači. Stejně jako většina populárních distribucí Linuxu je Fedora k dispozici zdarma. Obsahuje nejnovější software pro Linux a dodržuje plán rychlého vydání. Nabízí vybroušený a kompletní zážitek, často slouží jako výkladní skříň pro nové funkce a možnosti ve světě Linuxu. Fedora je také zvláštní. Přestože má některé jasné silné stránky, má některé neočekávané slabiny. Je známo, že má omezené úložiště softwaru. Ve skutečnosti je běžnou praxí přidat úložiště RPM Fusion třetí strany bezprostředně po nové instalaci. Distribuce je také známá tím, že téměř pokaždé chybí její ambiciózní plán vydání.

K čemu je Fedora dobrá?

Fedora je dobrá téměř pro cokoli, co byste chtěli na počítači dělat, ale je určena převážně pro stolní počítače. Fedora používá desktopové prostředí GNOME, které poskytuje extrémně plynulé a dobře integrované prostředí. Protože obsahuje nejnovější software, budete mít na svém počítači pomocí Fedory vždy nové a vzrušující funkce.

S úložištěm RPM Fusion získáte přístup k nejnovějším grafickým ovladačům a také množství multimediálního a herního softwaru, jako jsou Kodi a Steam. Fedora však do práce opravdu svítí. Dodává nové nástroje pro vývoj a správu systému přímo z Red Hat, což z něj činí vynikající volbu pro vývojovou pracovní stanici nebo řídicí centrum administrátora systému. Fedora nevyniká jen v technické práci. Distribuce přináší nejnovější verze LibreOffice, Caliber, GIMP, Krita a spousty dalších programů, které používají také kreativní a obchodní profesionálové. Existuje serverová verze Fedory a Fedora nezpůsobuje špatnou distribuci serverů, právě naopak. Cyklus aktualizace této distribuce jej činí méně než ideální volbou mezi správci systému, zejména pro větší nasazení. Jako server pro testování nových verzí softwaru před nasazením do produkce však funguje dobře.

Kdo to používá?

Kdokoli může používat Fedoru. Pokud si vyberete, můžete hned jít a nainstalovat si jej do počítače. Ve skutečnosti neexistuje mnoho důvodů, proč si jako distribuci Linuxu nevybrat Fedoru. Je to snadno jedna z nejlepších nabídek pro stolní počítače a již nějakou dobu je. Instalační program Fedory, Anaconda, je úžasný. Je to jednoduché, intuitivní a poskytuje dostatečnou flexibilitu a ovládání, aby byl váš systém vlastní. To znamená, že Fedora je poměrně málo využívána. Nemá stejnou popularitu a rozšířené použití jako Ubuntu. Rovněž nemá stejné dalekosáhlé tiskové pokrytí. Existují dvě hlavní skupiny, které používají Fedoru jako zvolený operační systém, správci systému a vývojáři. Fedora je nabitá nástroji jak pro administrátory, tak pro vývojáře, takže není překvapením, že k ní tíhnou. Cyklus vydání distra také hraje důležitou roli. Tento software umožňuje vývojářům přístup k novým nástrojům hned po jejich spuštění. Pro správce systému jim Fedora poskytuje přístup k novým programům pro správu a funguje jako ukázka funkcí přicházejících do pozdějších vydání více serverově orientovaných distribucí.

Kdo vyrábí Fedoru?

Red Hat, největší Linuxová společnost a jeden z největších open-source vývojářů na světě, vyrábí Fedoru. No, tak nějak. Tady je nějaká matoucí šedá oblast. Fedoru vlastní Red Hat a ta poskytuje profesionálním vývojářům a zdrojům projektu. Mnohamiliardový gigant také řídí směr distribuce. Na druhém konci Fedoru provozují a vyvíjejí převážně dobrovolníci. Není to úplně podniková distribuce a není to úplně komunita. Je to hybrid.

Jaký software je k dispozici na Fedoře?

Úložiště Fedory mohou být omezená, ale se zahrnutím úložiště RPM Fusion a dalších úložišť třetích stran není mnoho věcí, které na Fedoře nenajdete.

Snímek obrazovky softwarového centra GNOME na Fedoře

Distribuce Linuxu, všechny distribuce Linuxu, mají jinou sadu softwaru, než byste očekávali ve Windows nebo macOS. U většiny softwaru spoléhají na komunitu s otevřeným zdrojovým kódem. To znamená, že místo obvyklých komerčních možností, jako je Microsoft Office, získáte alternativy jako LibreOffice. To v žádném případě neznamená menší kvalitu softwaru. Je to různé, ale drtivá většina je špičková a ano, zcela zdarma.

Snímek obrazovky různých multimediálních nástrojů běžících na Fedoře.

Fedora má dobré multimediální a herní schopnosti. Najdete zde všechny skvělé mediální nástroje, jako jsou Kodi, VLC a Handbrake, abyste mohli naplno využívat svých videí. Na herní frontě budete mít vždy nejnovější ovladače na Fedoře spolu se Steamem, Lutrisem a Wine. Nezapomeňte také na populární komerční software s verzemi Linuxu. Fedora je ve skutečnosti jednou z lepších komerčně podporovaných distribucí. Nebudete mít problém sehnat programy jako Slack, Discord, Spotify nebo Google Chrome.

Kde sehnat Fedoru

Pokud jste se rozhodli to zkusit, stáhněte si Fedoru na jejím webu: getfedora.org. Budete jej moci použít na poměrně skromném stroji. Budete potřebovat alespoň 1 GHz procesor, 1 GB RAM a 10 GB místa na pevném disku. Pamatujte si, že pro první instalaci Fedory musíte mít flash disk s ~ 2 GB volného místa.