Grafická karta je rozšiřující karta, která umožňuje počítači odesílat grafické informace na zobrazovací zařízení videa, jako je monitor, televizor nebo projektor. Některá další jména pro grafickou kartu zahrnují grafická karta, grafický adaptér, grafický adaptér, grafický adaptér, řadič videa, a přídavné desky (AIB). Neuvěřitelný počet společností vyrábějících grafické karty, ale téměř každá obsahuje grafickou jednotku (GPU) od společnosti NVIDIA Corporation nebo AMD.
Popis grafické karty
Grafická karta je část počítačového hardwaru obdélníkového tvaru s mnoha kontakty na spodní straně karty a jedním nebo více porty na boku pro připojení k obrazovkám a dalším zařízením. Grafická karta se instaluje do rozšiřujícího slotu na základní desce. Zatímco většina grafických karet má formát PCIe, přicházejí také v jiných formátech, včetně PCI a AGP. Tyto další formáty jsou staršími standardy a nekomunikují s CPU a dalšími komponentami tak rychle jako PCIe. Na stolním počítači, protože základní deska, pouzdro a rozšiřující karty jsou navrženy s ohledem na kompatibilitu, se strana grafické karty vejde těsně mimo zadní část pouzdra, je-li nainstalována, a vytváří její porty (např. HDMI, DVI nebo VGA) k dispozici pro použití. Některé grafické karty mají pouze jeden port pro připojení ke standardnímu monitoru nebo projektoru, zatímco pokročilejší mohou mít porty pro připojení k více výstupním zdrojům, včetně dalších monitorů a televizorů. Ještě další karty mohou mít vstupy pro editaci videa a další pokročilé úkoly. Notebooky, tablety a dokonce i smartphony, všechny mají grafické karty, i když menší a nejčastěji nevyměnitelné.
Důležitá fakta o grafické kartě
Každá základní deska podporuje pouze omezený rozsah formátů grafických karet, proto si před nákupem vždy ověřte u výrobce základní desky. Mnoho moderních počítačů nemá rozšiřující grafické karty, ale místo toho mají integrované grafické GPU integrované přímo na základní desce. To umožňuje levnější počítač, ale také méně výkonný grafický systém. Tato možnost je moudrá pro průměrného podnikatele a domácího uživatele, který nemá zájem o pokročilé grafické možnosti nebo nejnovější hry. Většina základních desek s integrovaným videem umožňuje systému BIOS deaktivovat čip, aby bylo možné využít grafickou kartu nainstalovanou do rozšiřujícího slotu. Použití vyhrazené grafické karty může zlepšit celkový výkon systému, protože obsahuje vlastní paměť RAM, regulátory napájení a chlazení, takže lze systémovou paměť RAM a CPU použít k jiným účelům.
Jakou grafickou kartu mám?
Ve Windows nejjednodušší způsob, jak zjistit, jakou grafickou kartu máte, je použít Správce zařízení. Najdete jej v seznamu pod Grafické adaptéry sekce. Dalším způsobem je bezplatný nástroj pro informace o systému, jako je Speccy, který identifikuje výrobce, model, verzi systému BIOS, ID zařízení, rozhraní sběrnice, teplotu, množství paměti a další podrobnosti o grafické kartě. Otevření skříně počítače je další možností, která vám umožní vidět grafickou kartu sami. To je samozřejmě nutné, pokud plánujete vyměnit kartu, ale identifikační informace o ní se nejlépe provádí pomocí výše uvedeného softwaru.
Jak nainstalovat nebo aktualizovat ovladač grafické karty
Stejně jako veškerý hardware vyžaduje grafická karta pro komunikaci s operačním systémem a dalším počítačovým softwarem ovladač zařízení. Stejný proces, který byste použili k aktualizaci jakéhokoli druhu hardwaru, se vztahuje na aktualizaci ovladače grafické karty. Pokud víte, jaký ovladač potřebujete, můžete přejít přímo na web výrobce a stáhnout si jej ručně. Toto je vždy nejlepší způsob, jak získat ovladače, protože si můžete být jisti, že je stabilní a neobsahuje žádný malware. Pokud neznáte konkrétní ovladač grafické karty, který potřebujete, nebo pokud si jej nechcete stáhnout a nainstalovat ručně, můžete použít bezplatný program k automatické detekci ovladače, který potřebujete, a dokonce si jej stáhnout za vás.