Skip to content

Co je iCloud? A jak jej používám?

15 de Srpen de 2021
cloudcomputingdrawing 592f18a75f9b585950e2da42

iCloud je obecný název pro všechny služby, které společnost Apple poskytuje prostřednictvím internetu, ať už na počítačích Mac, iPhone nebo PC se systémem Windows (k dispozici je klient iCloud pro Windows). Mezi tyto služby patří iCloud Drive, který je podobný Dropboxu a Disku Google; iCloud Photo Library, která je odnoží Photo Stream; iTunes Match; a dokonce i Apple Music. iCloud vám také poskytuje způsob, jak zálohovat váš iPad pro případ, že byste jej v budoucnu potřebovali obnovit, ai když si můžete stáhnout sadu iWork do iPadu z App Store, můžete také spustit Pages, Numbers a Keynote na svém notebooku nebo stolním počítači prostřednictvím icloud.com.

Funkce iCloud a jak je používat

Zde jsou některé z funkcí, které získáte s iCloudem, a několik tipů, jak je používat:

Zálohování a obnovení iCloud

Apple poskytuje 5 GB bezplatného úložiště iCloud pro účty Apple ID, přihlašovací údaje, které používáte k přihlášení do App Store a nákupu aplikací. Toto úložiště můžete použít k mnoha účelům, včetně ukládání fotografií, ale je to asi nejlepší pro zálohování vašich zařízení. Pokud heslo iCloud zapomenete, můžete jej obnovit. Ve výchozím nastavení se pokaždé, když připojíte svůj iPhone nebo iPad do zásuvky nebo počítače, iPad pokusí zálohovat sám na iCloud. Zálohu můžete také spustit ručně otevřením aplikace Nastavení a přechodem na iCloud > Záloha > Zálohovat hned. Obnovení ze zálohy můžete provést podle postupu pro resetování iPadu na výchozí tovární nastavení a poté zvolit obnovení ze zálohy během procesu nastavení iPadu. Pokud upgradujete na nový iPad, můžete se také rozhodnout obnovit ze zálohy, díky čemuž je proces upgradu bezproblémový.

Najít moje zařízení

Další důležitou funkcí iCloudu je služba Najít můj iPhone/iPad/MacBook. Můžete to nejen použít ke sledování místa pobytu vašeho zařízení, ale také jej můžete použít k uzamčení iPadu, pokud je ztracen, nebo jej vzdáleně resetovat na výchozí tovární nastavení, což vymaže všechna data. Sledování iPadu, ať už cestuje kamkoli, se může zdát strašidelné, ale kombinuje se také s vložením zámku přístupového kódu do iPadu, aby byl zcela bezpečný.

iCloud Drive

Řešení cloudového úložiště Apple není tak hladké jako Dropbox, ale dobře se hodí k iPadům, iPhone a Macům. Na iCloud Drive můžete také přistupovat z Windows, takže nejste uzamčeni do ekosystému Apple. ICloud Drive je služba, která umožňuje aplikacím ukládat dokumenty na internet, takže k těmto souborům máte přístup z více zařízení. Tabulku Numbers můžete vytvořit například na iPadu a poté k ní přistupovat ze svého iPhonu, přetahovat ji na Mac a provádět úpravy a dokonce ji můžete upravit pomocí počítače se systémem Windows přihlášením na iCloud.com.

Knihovna fotografií na iCloudu, Sdílená alba fotografií a Můj fotostream

My Photo Stream je služba, která nahrává všechny snímky pořízené v cloudu a stahuje je na všechna ostatní zařízení zaregistrovaná do služby My Photo Stream. Možná však nebudete chtít každou fotografii nahrát na internet. Pokud vyfotíte produkt v obchodě, abyste si zapamatovali název značky nebo číslo modelu, tento obrázek si najde cestu na každé další zařízení. Tato funkce však může zachránit život těm, kteří chtějí, aby se fotografie pořízené na jejich iPhonu přenesly do jejich iPadu bez jakékoli práce. Fotografie My Photo Stream bohužel po 30 dnech zmizí a najednou pojme maximálně 1 000 fotografií. iCloud Photo Library je nová verze Photo Stream. Velký rozdíl je v tom, že ve skutečnosti nahrává fotografie na iCloud natrvalo, takže si nemusíte dělat starosti s maximálním počtem fotek. Můžete také nahrát celý obrázek nebo optimalizovanou verzi, která nezabírá tolik místa v úložišti. ICloud Photo Library bohužel není součástí iCloud Drive. Apple se rozhodl ponechat fotografie oddělené a zatímco inzerují, fotografie jsou snadno dostupné na vašem počítači Mac nebo Windows, skutečná použitelnost je špatná. Ale jako služba je iCloud Photo Library stále užitečná, i když Apple myšlenku cloudových fotografií zcela nezachytil.

Kontakty, kalendáře, upomínky, poznámky a další

Mnoho základních aplikací dodávaných s iPadem může využívat iCloud k synchronizaci mezi zařízeními. Pokud tedy chcete přistupovat k poznámkám ze svého iPadu a iPhonu, můžete jednoduše zapnout Poznámky v sekci iCloud v nastavení iPadu. Podobně pokud zapnete připomenutí, můžete pomocí Siri nastavit připomenutí na vašem iPhone a zobrazí se také na vašem iPadu.

Apple Music

Apple Music je odpovědí společnosti Apple na Spotify, službu založenou na předplatném, která vám umožní streamovat neuvěřitelně velký výběr hudby. Tato hudební služba je skvělý způsob, jak ušetřit na neustálém nákupu skladeb. Můžete si dokonce stahovat skladby z Apple Music, takže můžete poslouchat, pokud nejste připojeni k internetu, a můžete si uspořádat knihovnu do seznamů skladeb.