Skip to content

Co je indikátor aktivity pevného disku?

8 de Červenec de 2021
social media life 481205493 575857633df78c9b46dec145

Kontrolka aktivity pevného disku, někdy označovaná jako LED HDD, a světlo pevného disku, nebo a indikátor aktivity pevného disku, je malé LED světlo, které se rozsvítí, kdykoli se z pevného disku nebo jiného integrovaného úložiště čte nebo zapisuje. Vědět, kdy se přistupuje k pevnému disku vašeho počítače, je užitečné, abyste se vyhnuli vytažení baterie nebo odpojení počítače, zatímco operační systém stále přistupuje k souborům na jednotce, což je chyba, která může způsobit poškození důležitých souborů.

Kde se nachází dioda HDD?

Na ploše je indikátor aktivity pevného disku obvykle umístěn na přední straně skříně počítače. Na notebooku je LED dioda HDD obvykle umístěna poblíž tlačítka napájení, které je někdy vedle klávesnice a jindy na okraji počítače. U tabletů a jiných počítačů malé velikosti je indikátor pevného disku na nějaké hraně zařízení, obvykle na spodní straně. Externí pevné disky, flash disky, úložiště připojené k síti a další úložná zařízení mimo počítač mají také obvykle indikátory aktivity. Jedinou výjimkou jsou smartphony, které obvykle fungují ne mít jeden. V závislosti na typu počítače nebo zařízení, které máte, může mít světlo jakoukoli barvu, ale obvykle je to bílé zlato nebo žlutá. I když je to mnohem méně běžné, v některých zařízeních může být indikátor místo toho červený, zelený nebo modrý. Pokud jde o tvar, samotné světlo může být malý kruh nebo osvětlená ikona pevného disku. LED bude často tvarovat jako válec, představující válcové desky, které tvoří část pevného disku, která ukládá data. Některá světla aktivity jsou označena jako HDD ale to je méně časté, než byste si mysleli. Bohužel je někdy nutné rozlišit LED HDD od LED napájení jednoduše podle jejich chování (tj. Indikátor aktivity pevného disku bliká).

Interpretace stavu indikátoru aktivity pevného disku

Jak jsme již zmínili výše, kontrolka aktivity pevného disku indikuje, kdy se paměťové zařízení používá. I když to není míněno jako metoda diagnostiky problému s počítačem, často se k tomu dá použít.

Kontrolka pevného disku stále svítí

Pokud indikátor aktivity pevného disku trvale svítí, zvláště když počítač jinak nereaguje, je to obvykle známka toho, že počítač nebo zařízení je uzamčeno nebo zamrzlý. Jediným postupem zde je většinou ruční restart, což obvykle znamená vytažení napájecího kabelu a / nebo vyjmutí baterie. Pokud stále máte přístup k počítači, zkuste restartovat správným způsobem a po spuštění zálohování zkontrolujte, zda problém nezmizí.

Světlo pevného disku udržuje záblesky zapnuté a vypnuté

Po celý standardní den je zcela normální, že kontrolka aktivity pevného disku opakovaně po celý den bliká a zhasíná. Tento druh chování znamená pouze to, že se na jednotku zapisuje a čte se, což se stane, když dojde k libovolnému počtu věcí, například když je spuštěný program pro defragmentaci disku, antivirové programy skenují, zálohovací software zálohuje soubory, soubory se stahují a softwarové programy se aktualizují mnoho jiné věci. Windows bude před spuštěním konkrétních úkolů často čekat, až bude váš počítač nečinný, což znamená, že můžete blikat indikátor aktivity pevného disku, i když nic aktivně neděláte. I když se toho obvykle není třeba obávat, může někdy znamenají, že se něco škodlivého děje bez vašeho vědomí. Pokud si myslíte, že váš počítač obsahuje malware nebo že někdo úspěšně používá váš počítač na dálku bez vašeho svolení, a proto se kontrolka pevného disku znovu a znovu rozsvěcí a zhasíná, vyhledejte v počítači malware a nainstalujte program brány firewall.

Jak zjistit, k jaké aktivitě pevného disku dochází

Pokud vás zajímá, proč je aktivován indikátor pevného disku, nejjednodušší způsob, jak sledovat programy a služby, které běží na vašem počítači, je pomocí Správce úloh. Správce úloh je k dispozici prostřednictvím Ctrl + Shift + Esc klávesová zkratka. Odtamtud v Procesy Na záložce můžete řadit spuštěné aplikace a procesy podle těch, které využívají většinu systémových prostředků, jako je CPU, disk, síť a paměť. Možnost „disk“ zobrazuje rychlost, s jakou uvedené procesy a programy přistupují k pevnému disku, což je místo, kde byste měli zjistit, proč svítí indikátor aktivity pevného disku. Viz Správce úloh: Kompletní návod, pokud potřebujete další pomoc s navigací tohoto monstra programu! Pokud vaše verze systému Windows tuto možnost ve Správci úloh nemá, má možnost Sledování prostředků v Nástrojích pro správu vyhrazenou vyhrazenou sekci Procesy s aktivitou disku (v Disk karta), která vám umožní zobrazit stejné informace.

Více informací o aktivitě pevného disku

I když to není příliš běžné, někteří výrobci počítačů nezahrnují indikátor aktivity pevného disku. Pokud je to váš počítač, nebo si myslíte, že LED dioda HDD váš počítač dělá mít nefunguje (např. vždy vypnuto), díky chytrému softwaru máte stále několik možností. Ve vašem hlavním panelu běží bezplatný program Indikátor aktivity, který vám poskytne ekvivalent kontrolky aktivity pevného disku spolu s pokročilým protokolováním, pokud máte zájem. Další bezplatný program, jednoduše nazývaný HDD LED, je v podstatě softwarová verze skutečné HDD LED, kterou máte nebo si přejete mít. Pokud nemáte žádné pokročilé potřeby, je tento nástroj skvělou náhradou za skutečnou věc.