Skip to content

Co je kód autorádia?

6 de Červenec de 2021
doubledinradio 59274b373df78cbe7e3cf838

Kód autorádia je krátký řetězec čísel spojený s bezpečnostním prvkem nalezeným v některých hlavních jednotkách. Pokud vaše rádio bliká „CODE“, pak tuto funkci má a pokud budete chtít znovu použít stereo, budete muset kód vložit. Většina hlavních jednotek má funkci udržování paměti, která umožňuje rádiu pamatovat si čas, předvolby a další informace. Tyto informace jsou ztraceny, pokud baterie někdy zemře nebo je odpojena, ale u většiny hlavových jednotek je to rozsah poškození. Některé hlavní jednotky však také obsahují funkci ochrany proti krádeži, která způsobí, že přestanou fungovat, pokud ztratí energii. To znamená, že pokud zloděj někdy ukradne vaše rádio, vaše rádio se teoreticky stane bezcenným těžítkem, jakmile odřízne postroj. Tato funkce bohužel nastartuje i v případě, že baterie někdy zemře, což je to, s čím se právě teď potýkáte. Chcete-li, aby hlavní jednotka fungovala znovu, musíte najít správný kód autorádia a zadat jej pomocí metody, která je specifická pro konkrétní značku a model vašeho stereofonního zařízení. Existuje několik způsobů, jak najít kód a postup, a některé z nich jsou dokonce zdarma. Jakmile budete mít kód, můžete si jej zapsat někam do bezpečí, takže s tím už nikdy nebudete muset zacházet.

Hledání kódů autorádia

Existuje mnoho různých způsobů, jak najít kód autorádia, ale hlavní, v sestupném pořadí podle složitosti a ceny, jsou:

  • Přečtěte si uživatelskou příručku
  • Zkontrolujte web výrobce OEM
  • Zavolejte místního prodejce
  • Hledejte v bezplatných online databázích
  • Zaplaťte v místním obchodě nebo online službě za vyhledání nebo výpočet kódu

V některých případech může být kód autorádia pro vaši hlavní jednotku vytištěn v uživatelské příručce. Toto není zvlášť bezpečné místo, protože to většina lidí má ve vozidle své uživatelské příručky, ale v některých případech najdete kód, který hledáte v příručce. Některé příručky mají dokonce prostor vpředu nebo vzadu pro zapsání rádiového kódu. Pokud jste své auto koupili ojeté, mohl tak učinit předchozí vlastník. Poté, co jste zkontrolovali příručku, je dalším místem, kde hledat web OEM. Ve většině případů budete chtít hledat na webu automobilky, která vaše auto vyrobila, i když možná budete muset zkontrolovat stránky autorádia, které vyrobilo samotnou hlavní jednotku. Pokud dotyčný výrobce OEM udržuje online databázi kódů autorádia, budete moci pro přístup ke svému kódu zadat informace, jako je vaše identifikační číslo vozidla (VIN) a sériové číslo rádia. Kromě databází OEM existuje také několik bezplatných databází kódů pro různé typy rádií. Při použití některého z těchto prostředků byste měli být vždy opatrní, protože pokud zadáte nesprávný kód v dostatečném počtu časů, obvykle vás úplně zablokuje z hlavní jednotky. Další možností je zavolat místního prodejce. I když jste své vozidlo nekoupili od konkrétního prodejce, často vám mohou pomoci. Ujistěte se, že máte k sériovému číslu a číslu dílu rádia po ruce značku, model, rok a VIN vašeho vozidla. Možná budete muset mluvit buď s díly, nebo se servisním oddělením. Samozřejmě mějte na paměti, že se jedná o zdvořilostní službu, kterou nejsou povinni poskytovat. Pokud žádná z těchto možností nefunguje, budete muset kontaktovat místní servisní středisko nebo použít online službu, která má přístup k databázi kódů autorádia. Jedná se o placené služby, takže pro získání kódu budete muset vydělat nějaké peníze. Obvykle potřebují znát značku a model vašeho vozidla, značku rádia, model rádia a číslo dílu i sériové číslo rádia.

Zadání kódu autorádia

Přesný proces zadávání kódu autorádia se v jednotlivých situacích liší. Ve většině případů k výběru čísel použijete knoflíky nebo tlačítka hlasitosti nebo tuneru a poté kliknete na knoflík nebo stisknete jiné tlačítko. Protože se můžete zamknout tím, že to uděláte špatně nebo zadáte nesprávný kód příliš mnohokrát, je důležité vědět, co děláte, než začnete.

Blokování kódu autorádia

Pokud několikrát zadáte nesprávný kód, rádio vás může zablokovat. V tomto okamžiku nebudete moci zadávat žádné další kódy, dokud nedokončíte postup resetování. V některých případech budete muset baterii znovu odpojit a chvíli ji nechat odpojenou. V ostatních případech budete muset zapnout zapalování (ale nespustit motor), zapnout rádio a počkat mezi půlhodinou až hodinou. Konkrétní postup se u jednotlivých vozidel liší, takže musíte buď najít ten správný, nebo projít pokusem a omylem.

Zařízení „Keep Alive“ na baterii

Můžete narazit na zařízení „keep alive“, která jsou navržena tak, aby zabránila rádiu vyžadovat kód po odpojení baterie. Tato zařízení se obvykle zapojují do zapalovače cigaret a poskytují omezené množství energie do elektrického systému, když je baterie odpojena. I když tato zařízení obvykle fungují dobře, představují nebezpečí vytvoření elektrického zkratu. Pokud při výměně baterie zapojíte jedno z těchto zařízení, způsobí kladný kabel baterie, který se dotýká jakékoli země (tj. Záporný kabel baterie, rám, motor atd.), Zkrat. Mnoho práce, která vyžaduje odpojení baterie, navíc souvisí s komponenty, které se mohou poškodit, pokud jsou „horké“, když je odpojíte nebo znovu připojíte. I když jsou tato zařízení „udržovat při životě“ užitečná, měla by být používána střídmě a s velkou opatrností (nebo vůbec ne).