Skip to content

Co je obnovovací frekvence?

15 de Srpen de 2021
television static kyoshino e plus getty images 56a6fae25f9b58b7d0e5d1c3

Obnovovací frekvence monitoru nebo televize je maximální počet zobrazení obrazu na obrazovce nakreslenénebo obnoveno za sekundu. Obnovovací frekvence se měří v hertzech. Obnovovací frekvence může být také označována výrazy jako rychlost skenování, rychlost horizontálního skenování, frekvence, nebo vertikální frekvence.

Jak se monitor nebo TV monitor „obnoví?“

Obraz na obrazovce televizoru nebo monitoru počítače, alespoň typu CRT, není statický obraz, přestože se tak jeví. Místo toho je obraz na obrazovce tak rychle „překreslován“ znovu a znovu (kdekoli od 60, 75 nebo 85 až 100krát nebo více za sekundu), že to lidské oko vnímá jako statický obraz nebo plynulé video atd. To znamená, že například rozdíl mezi monitorem 60 Hz a 120 Hz je ten, že 120 Hz lze vytvořit obraz dvakrát rychleji než monitor 60 Hz. Elektronická pistole sedí za sklem monitoru a střílí světlo, aby vytvořila obraz. Zbraň začíná v levém horním rohu obrazovky a poté ji rychle vyplní obrázkem, řádek po řádku přes obličej a pak dolů, dokud nedosáhne dna, načež se elektronová pistole přesune zpět do levého horního rohu a spustí celý proces znovu. Zatímco je elektronová pistole na jednom místě, jiná část obrazovky může být prázdná, protože čeká na nový obrázek. Vzhledem k tomu, jak rychle se obrazovka obnovuje ve světle nového obrázku, to však nevidíte. To je samozřejmě, pokud není obnovovací frekvence příliš nízká.

Nízká obnovovací frekvence a sledování blikání

Pokud je obnovovací frekvence monitoru nastavena příliš nízko, můžete si všimnout „překreslení“ obrazu, které vnímáme jako blikání. Blikání monitoru je nepříjemné na pohled a může rychle vést k namáhání očí a bolestem hlavy. K blikání obrazovky obvykle dochází, pokud je obnovovací frekvence nastavena pod 60 Hz, ale u některých lidí může také dojít k vyšší obnovovací frekvenci. Nastavení obnovovací frekvence lze změnit, aby se tento efekt blikání omezil. Pokyny, jak to provést ve všech verzích systému Windows, najdete v naší příručce Jak změnit nastavení obnovovací frekvence monitoru v systému Windows.

Obnovovací frekvence na LCD monitorech

Všechny monitory LCD podporují obnovovací frekvenci, která je obvykle nad prahovou hodnotou, která normálně způsobuje blikání (obvykle 60 Hz), a mezi obnovami nezůstávají prázdné, jako to dělají monitory CRT. Kvůli této konstrukční schopnosti nevyžadují LCD monitory úpravy obnovovací frekvence, aby se zabránilo blikání.

Další informace o obnovovací frekvenci

Nejvyšší možná obnovovací frekvence nemusí být nutně lepší. Nastavení obnovovací frekvence nad 120 Hz, kterou některé grafické karty podporují, může mít také nepříznivý vliv na vaše oči. Pro většinu je nejlepší udržovat obnovovací frekvenci monitoru nastavenou na 60 Hz až 90 Hz. Pokus o nastavení obnovovací frekvence monitoru CRT na hodnotu vyšší, než jsou specifikace monitoru, může mít za následek chybu „Out of Frequency“ a ponechá vám prázdnou obrazovku. Zkuste spustit Windows v nouzovém režimu a poté změnit nastavení obnovovací frekvence monitoru na něco vhodnějšího. Tři faktory určují maximální obnovovací frekvenci: Rozlišení monitoru (nižší rozlišení obvykle podporuje vyšší obnovovací frekvence), maximální obnovovací frekvence grafické karty a maximální obnovovací frekvence monitoru.