Skip to content

Co je ovladač zařízení?

6 de Červenec de 2021
four gears 59b165d103f402001125579c

Ovladač zařízení je malý software, který sděluje operačnímu systému a dalšímu softwaru, jak komunikovat s hardwarem. Například ovladače tiskárny sdělují operačnímu systému a podle toho, v jakémkoli programu máte otevřenou věc, ve které chcete tisknout, přesně tak jak tisknout informace na stránce

Karty a ovladače

Ovladače zvukové karty jsou nezbytné, aby váš operační systém přesně věděl, jak přeložit číslice 1 a 0, které tvoří tento soubor MP3, na zvukové signály, které může zvuková karta vysílat do vašich sluchátek nebo reproduktorů. Stejná obecná myšlenka platí pro grafické karty, klávesnice, monitory, myši, diskové jednotky atd. Přečtěte si další informace o tom, proč jsou ovladače důležité, včetně několika dalších příkladů a také informace o tom, jak aktualizovat ovladače a co dělat pokud nepracují správně.

Jak fungují ovladače zařízení?

Představte si ovladače zařízení, jako jsou překladače mezi programem, který používáte, a zařízením, které tento program chce nějak využít. Software a hardware vytvořili různí lidé nebo společnosti a mluví dvěma zcela různé jazyky, takže překladatel (řidič) jim umožňuje komunikovat. Jinými slovy, softwarový program může řidiči poskytnout informace vysvětlující, co chce, aby hardware udělal, informace, kterým ovladač zařízení rozumí, a které pak může s hardwarem splnit.

Ovladače zařízení a kompatibilita

Díky ovladačům zařízení většina softwarových programů nepotřebuje vědět, jak pracovat přímo s hardwarem, a ovladač nemusí obsahovat kompletní aplikační prostředí pro interakci uživatelů. Místo toho program a ovladač prostě musí vědět, jak vzájemně komunikovat. To je docela dobrá věc pro všechny zúčastněné, vzhledem k tomu, že existuje téměř nekonečná nabídka softwaru a hardwaru. Pokud by každý musel vědět, jak komunikovat se všemi ostatními, proces výroby softwaru a hardwaru by byl téměř nemožný.

Jak spravovat ovladače zařízení

Ovladače pro každý hardware v počítači se systémem Windows jsou centrálně spravovány pomocí Správce zařízení, který je k dispozici ve všech verzích systému Microsoft Windows. Ovladače se většinou instalují automaticky a nikdy nepotřebují více pozornosti, kromě občasných aktualizací k opravě chyb nebo přidání skvělé nové funkce. To platí pro některé ovladače v systému Windows, které jsou staženy prostřednictvím služby Windows Update. Když výrobce vydá aktualizaci ovladače, je jeho odpovědností ji nainstalovat. Některé společnosti poskytují programy, které zkontrolují a nainstalují všechny relevantní aktualizace, ale většina to neusnadňuje. Naštěstí existují bezplatné programy pro aktualizaci ovladačů, které slouží ke stejnému účelu a fungují se všemi typy ovladačů. Někteří dokonce automaticky zkontrolují aktualizace a stáhnou a nainstalují je za vás, podobně jako Windows Update.

Běžné úkoly řidiče

Zde jsou některé běžné úkoly v systému Windows zahrnující ovladače:

  • Jak aktualizovat ovladače v systému Windows
  • Jak najít číslo verze ovladače v systému Windows
  • Jak vrátit ovladač v systému Windows

Zde je několik dalších zdrojů souvisejících s ovladači:

  • Ovladače Windows 10 (aktualizovaný výpis)
  • Ovladače Windows 8 (aktualizovaný výpis)
  • Ovladače systému Windows 7 (aktualizovaný výpis)
  • Jak najít a stáhnout ovladače z webových stránek výrobce
  • Populární webové stránky pro stahování ovladačů
  • Jak zjistit, zda používáte 32bitovou nebo 64bitovou verzi systému Windows

Mnoho problémů, které lze izolovat na konkrétní hardware, nejsou problémy se samotným hardwarem samotným, ale s ovladači zařízení, které jsou pro tento hardware nainstalovány. Některé z výše uvedených zdrojů by vám měly pomoci to všechno zjistit. Pokud je k dispozici aktualizace ovladače od výrobce hardwaru, bude k dispozici zdarma na jeho webu. Za aktualizaci ovladačů byste nikdy neměli platit, pokud neplatíte za program pro aktualizaci ovladačů, ale i tak byste nemuseli kupovat konkrétní ovladače samotné.

Když ovladač zařízení je nebo není nutný

Kromě základního vztahu software-ovladač-hardware existují i ​​jiné zajímavé situace, které zahrnují ovladače (a které nikoli). I když je to dnes méně časté, některý software dokáže komunikovat přímo s některými typy hardwaru – nejsou nutné žádné ovladače! To je obvykle možné pouze v případě, že software odesílá velmi jednoduché příkazy hardwaru, nebo když oba byly vyvinuty stejnou společností, ale lze to také považovat za druh situace vestavěného ovladače.

Různé typy ovladačů zařízení

Některé ovladače zařízení komunikují přímo se zařízením, ale jiné jsou vrstvené dohromady. V těchto situacích bude program komunikovat s jedním ovladačem dříve, než bude komunikovat s dalším ovladačem atd., Dokud poslední ovladač skutečně neprovede přímou komunikaci s hardwarem. Tyto „střední“ ovladače často neprovádějí žádnou jinou funkci než ověřování, zda ostatní ovladače fungují správně. Bez ohledu na to, zda v „zásobníku“ pracuje jeden ovladač nebo násobky, vše se děje na pozadí, aniž byste museli něco vědět nebo dělat.

Soubory .SYS

Windows používá soubory .SYS jako načtitelné ovladače zařízení, což znamená, že je lze načíst podle potřeby, aby ne vždy zabíraly paměť – ostatní ovladače jsou ve formátu DLL nebo EXE. Totéž platí pro linuxové moduly .KO.

Soubory SYS ve Windows 8.

WHQL

WHQL je testovací proces společnosti Microsoft, který pomáhá dokázat, že konkrétní ovladač zařízení bude fungovat s konkrétní verzí systému Windows. Možná uvidíte, že stahovaný ovladač je nebo není certifikován WHQL. Další informace o laboratořích kvality hardwaru systému Windows si můžete přečíst zde.

Ovladače virtuálních zařízení

Další formou ovladače je ovladač virtuálního zařízení. Tyto ovladače obvykle končí příponou souboru .VXD a používají se s virtualizačním softwarem. Fungují podobně jako běžné ovladače, ale aby se zabránilo hostujícímu operačnímu systému v přímém přístupu k hardwaru, virtuální ovladače se maskují jako skutečný hardware, takže hostující OS a jeho vlastní ovladače mohou přistupovat k hardwaru podobně jako nevirtuální operační systémy. Jinými slovy, zatímco hostitelský operační systém a jeho ovladače komunikují se skutečnými hardwarovými komponentami, virtuální hostující operační systémy a jejich ovladače komunikují s virtuálním hardwarem prostřednictvím ovladačů virtuálních zařízení, které jsou poté hostitelským operačním systémem přenášeny na skutečný fyzický hardware.