Synchronní dynamická paměť s náhodným přístupem Double Data Rate 4 se stala standardem v počítačích s vydáním čipové sady Intel X99, procesorů Haswell-E a procesorů Intel Core 6. generace. DDR4 nahradily DDR3, což byl standard přibližně do roku 2014. Zde je vše, co potřebujete vědět o RAM DDR4.
Rychlejší rychlosti
Jako každá iterace ve standardech RAM i DDR4 vznikly primárně proto, aby řešily vyšší rychlosti procesorů v počítačích. DDR3 byla tak dlouho, že skoky rychlosti byly větší než předchozí náraz v RAM. Například v době zavedení DDR4 běžela nejrychlejší standardní paměť JDEC DDR3 na 1600 MHz. Rychlost paměti DDR4 začíná na 2133 MHz, což je nárůst o 33 procent. Standardy JDEC pro DDR4 také specifikují až rychlost 3200 MHz, což je dvojnásobek současného limitu DDR3 1600 MHz. Paměť DDR3 je k dispozici při rychlostech vyšších než 3000 MHz. Jedná se však o přetaktovanou paměť, která běží za standardem as vyššími požadavky na výkon. Stejně jako u jiných generačních skoků znamená zvýšená rychlost také zvýšení latence. Latence označuje časový odstup mezi řadičem paměti vydávajícím příkaz a okamžikem, kdy jej paměť provede. Čím rychleji se paměť dostane, tím více cyklů to obvykle trvá, než ji procesor zpracuje. S vyššími hodinovými rychlostmi obecně nemá vyšší latence vliv na celkový výkon kvůli zvýšené šířce pásma pro komunikaci dat v paměti s CPU.
Nižší spotřeba energie
Energie, kterou počítače spotřebovávají, je velkým problémem, zejména při pohledu na trh mobilních počítačů. Čím méně energie komponenty spotřebovávají, tím déle může zařízení fungovat na baterie. Stejně jako u každé generace pamětí DDR snížily DDR4 množství energie potřebné k provozu. Úrovně tentokrát poklesly z 1,5 voltu na 1,2 voltu. Tento rozdíl se nemusí zdát příliš velký, ale u laptopových systémů může mít velký rozdíl.
Můžete upgradovat počítač na paměť DDR4?
Během přechodu z paměti DDR2 na DDR3 byla architektura CPU a čipové sady odlišná. To znamenalo, že některé základní desky z té doby mohly na stejné základní desce provozovat buď DDR2 nebo DDR3. Můžete získat systém stolního počítače s dostupnějšími DDR2 a poté upgradovat paměť na DDR3 bez výměny základní desky nebo CPU. Řadiče paměti jsou aktuálně zabudovány do CPU. Výsledkem je, že neexistuje žádný přechodový hardware, který by mohl používat DDR3 i nové DDR4. Pokud chcete počítač, který používá DDR4, musíte upgradovat celý systém – nebo alespoň základní desku, procesor a paměť. Byl navržen nový balíček DIMM, který má zajistit, aby lidé nepoužívali paměť DDR4 v systémech založených na DDR3. Nový paměťový balíček má stejnou délku jako předchozí moduly DDR3, ale vyšší počet pinů. DDR4 používá 288 kolíků, ve srovnání s předchozími 240 kolíky, alespoň pro stolní systémy. Přenosné počítače také čelí podobné velikosti, ale s 260kolíkovým uspořádáním SO-DIMM ve srovnání s 204kolíkovým designem pro DDR3. Kromě rozložení pinů je zářez pro moduly v jiné poloze, aby se zabránilo instalaci modulů do slotů určených pro DDR3.