Skip to content

Co je počítačová myš?

31 de Červenec de 2021
what is a mouse 2618156 146eb0cb083e44348c977b86532bd686

Myš, někdy nazývaná a ukazatel, je ručně ovládané vstupní zařízení sloužící k manipulaci s předměty na obrazovce počítače. Ať už myš používá laser nebo kuličku, nebo je drátová nebo bezdrátová, pohyb detekovaný z myši odešle do počítače pokyny k přesunutí kurzoru na obrazovce za účelem interakce se soubory, okny a dalšími softwarovými prvky. I když je myš periferním zařízením, které se nachází mimo hlavní kryt počítače, je ve většině systémů nezbytným kusem počítačového hardwaru … alespoň ne dotykových.

Fyzický popis myši

Počítačové myši se dodávají v mnoha tvarech a velikostech, ale všechny jsou navrženy tak, aby se vešly na levou nebo pravou ruku a byly použity na rovném povrchu. Standardní myš má dvě tlačítka směrem dopředu (do levé kliknutí a klikněte pravým tlačítkem myši) a rolovací kolečko uprostřed (pro rychlé posouvání obrazovky nahoru a dolů). Počítačová myš však může mít kdekoli od jednoho do několika dalších tlačítek, které poskytují celou řadu dalších funkcí (jako 12tlačítková herní myš Razer Naga Chroma MMO). Zatímco starší myši používají ke ovládání kurzoru malou kuličku na dně, novější používají laser. Některé počítačové myši místo toho mají zapnutou velkou kouli horní myši tak, aby uživatel místo pohybu myší po povrchu pro interakci s počítačem udržoval myš nehybnou a místo toho pohyboval míčem prstem. Logitech M570 je jedním příkladem tohoto typu myši. Existují také myši vyrobené pro speciální použití, jako jsou cestovní myši, které jsou menší než typická myš a často mají zatahovací šňůru. Dalším typem je ergonomická myš, která má velmi odlišný tvar než standardní myš, aby se předešlo namáhání rukou. Jak vidíte, myši přicházejí v nejrůznějších tvarech, velikostech a barvách:

Myš VicTsing MM057, černá s bílým logem, tlačítkem CPI a rolovacím kolečkem
Tenká bezdrátová myš Jelly Comb 2,4 G se zlatým lemováním
HAVIT HV-MS672 3200DPI drátová myš, černá s bleskovými detaily v aqua barvě, tlačítko DPI a rolovací kolečko
Bezdrátová vertikální ergonomická optická myš Anker AK-UBA 2.4G
Herní myš PICTEK, černá, s elektricky modrým rozsvíceným logem a rolovacím kolečkem
Bez ohledu na to, jaký typ myši používáte, všechny komunikují s počítačem buď bezdrátově, nebo prostřednictvím fyzického kabelového připojení. Pokud jsou myši bezdrátové, připojují se k počítači buď prostřednictvím RF komunikace nebo Bluetooth. Bezdrátová myš na bázi RF bude vyžadovat přijímač, který se fyzicky připojí k počítači. Bezdrátová myš Bluetooth se připojuje prostřednictvím hardwaru Bluetooth počítače. Krátký pohled na to, jak funguje nastavení bezdrátové myši, najdete v části Jak nainstalovat bezdrátovou klávesnici a myš. Pokud jsou myši připojeny k počítači, připojují se k počítači přes USB pomocí konektoru typu A. Starší myši se připojují přes porty PS/2. Ať tak či onak, je to obvykle přímé připojení k základní desce.

Ovladače pro počítačovou myš

Jako každý hardware funguje počítačová myš s počítačem pouze tehdy, je -li nainstalován správný ovladač zařízení. Základní myš bude fungovat hned po vybalení, protože operační systém pravděpodobně již má ovladač připravený k instalaci, ale pro pokročilejší myš, která má více funkcí, je zapotřebí speciální software. Pokročilá myš může fungovat dobře jako běžná myš, ale je pravděpodobné, že další tlačítka nebudou fungovat, dokud nenainstalujete správný ovladač. Chybějící ovladač myši nainstalujete nejlépe prostřednictvím webových stránek výrobce. Logitech a Microsoft jsou nejoblíbenějšími výrobci myší, ale uvidíte je i od jiných výrobců hardwaru. Viz Jak aktualizuji ovladače v systému Windows? pokyny k ruční instalaci těchto typů ovladačů ve Windows. Nicméně jeden z nejjednodušší způsoby instalace ovladačů je použít bezplatný nástroj pro aktualizaci ovladačů. Pokud půjdete touto cestou, ujistěte se, že je myš připojena, když spustíte skenování ovladače. Některé ovladače lze stáhnout prostřednictvím služby Windows Update, takže je to další možnost, pokud stále nemůžete najít ten správný. Základní možnosti ovládání myši lze v systému Windows konfigurovat pomocí ovládacího panelu. Vyhledejte soubor Myš Applet ovládacího panelu nebo použijte ovládací myš Spuštěním příkazu otevřete sadu možností, které vám umožní vyměnit tlačítka myši, vybrat nový ukazatel myši, změnit rychlost dvojitého kliknutí, zobrazit stopy ukazatele, skrýt ukazatel při psaní, upravit rychlost ukazatele a další.

Další informace o počítačové myši

Myš je podporována pouze na zařízeních, která mají grafické uživatelské rozhraní. Z tohoto důvodu musíte při práci s textovými nástroji používat klávesnici, jako některé z těchto bezplatných zaváděcích antivirových programů. Zatímco notebooky, telefony/tablety s dotykovým displejem a další podobná zařízení ne vyžadovat myš, všichni používají stejný koncept pro komunikaci se zařízením. To znamená, že místo tradiční počítačové myši se používá stylus, trackpad nebo vlastní prst. Většina těchto zařízení však podporuje používání myši jako volitelného příslušenství, pokud byste ho přesto chtěli použít. Některé počítačové myši se po určité době nečinnosti vypnou, aby se ušetřila životnost baterie, zatímco jiné, které vyžadují hodně energie (jako některé herní myši), budou zapojeny pouze za účelem upřednostnění výkonu před pohodlím bezdrátového připojení. Myš byla původně označována jako „ukazatel polohy XY pro zobrazovací systém“ a přezdívalo se jí „myš“ kvůli ocasnímu kabelu, který vycházel z jejího konce. Vynalezl ho Douglas Engelbart v roce 1964. Před vynalezením myši museli uživatelé počítačů zadávat textové příkazy, aby zvládli i ty nejjednodušší úkoly, jako je procházení adresářů a otevírání souborů/složek.

Často kladené otázky

  • Co je DPI na myši? DPI je jako citlivost myši. Při vyšších DPI je myš citlivější a přesune váš kurzor dále na obrazovku, než myši s nižším DPI na stejnou fyzickou vzdálenost. Citlivost myši můžete změnit v několika rychlých krocích.
  • Co je CPI na myši? Ve světě myší se CPI a DPI používají zaměnitelně, i když mají mírně odlišné technické definice. Při nákupu nebo použití myši budou CPI a DPI odkazovat na stejnou hodnotu.
  • Jaká je míra hlasování na myši? Míra dotazování myší je kolikrát za sekundu myš hlásí svoji polohu vašemu počítači.