Počítačový virus je typ programu, který se podobně jako běžný virus připojí k hostiteli se záměrem rozmnožit a dále šířit svoji infekci. Počítačové viry může vytvořit kdokoli s patřičnými dovednostmi, od jednotlivců po velké organizace, a může nakazit počítače, smartphony, tablety a dokonce i chytrá auta.
Zmatek v definici počítačových virů
Pojem „počítačový virus“ je často nesprávně používán jako zastřešující termín pro označení všech podezřelých programů, pluginů nebo kódu, které infikují software, počítače a soubory. Toto zneužití fráze je pravděpodobně způsobeno tím, že je běžnou populací tak dobře známé díky častému používání v televizních pořadech a filmech, jako jsou franšízy Star Trek a Terminator. Ve skutečnosti je správným zastřešujícím termínem pro takový škodlivý software malware, přičemž kategorie počítačových virů je pouze jedním typem. Mezi další typy malwaru patří spyware, červi a trojské koně. Počítačové viry jsou v podstatě druh malwaru, který se sám instaluje do zařízení a množí se. Některé viry jsou navrženy ke krádeži nebo poškození dat, zatímco jiné jsou vytvořeny za účelem destabilizace programu nebo systému a potenciálně jeho nepoužitelnosti. Jiné jsou jednoduše vytvořeny pro zábavu programátorem a mohou pouze zobrazit obrázek nebo textovou zprávu po zapnutí počítače nebo otevření aplikace. Pokud malware, který je infikován hostitelem, nebyl určen k množení a šíření, není technicky klasifikován jako počítačový virus bez ohledu na to, jak nebezpečný je.
Různé typy počítačových virů
Mnoho různých typů virů je obvykle kategorizováno podle toho, na co cílí a jak fungují, nikoli podle procesu vytváření a stylu kódování. Mnoho počítačových virů může spadat do více než jedné kategorie. Zde je několik běžných příkladů počítačových virů:
- Viry únosců prohlížeče: Tyto počítačové viry infikují váš webový prohlížeč a často se používají ke změně domovské stránky, krádeži dat a zobrazování reklam.
- Viry spouštěcího sektoru: Je známo, že ovlivňují disky používané při zavádění systému kromě zaváděcího sektoru pevného disku.
- Viry přímé akce: Tyto viry se aktivují otevřením staženého souboru nebo programu.
- E -mailové viry: Tyto e -maily jsou navrženy tak, aby se množily připojením k e -mailům, generováním e -mailů pomocí vašeho adresáře nebo nakažením e -mailové aplikace s úmyslem ukrást data.
- Makro viry: Makro počítačové viry jsou kódovány v jazyce makra, aby je bylo možné připojit k dokumentům a aktivovat ihned po otevření souboru, ke kterému jsou připojeny.
- Polymorfní viry: Typ počítačového viru, který se může sám změnit, aby se vyhnul detekci bezpečnostními systémy a antivirovými programy.
- Rezidentní viry: Rezidentní viry infikují operační systém a nepřetržitě běží na pozadí, což negativně ovlivňuje výkon systému a aplikací.
- Nerezidentní viry: Tyto typy virů se po splnění úkolu vypnou.
Jak zjistit, zda je v počítači virus
Přestože mnoho počítačových virů může zůstat ve vašem zařízení dobře ukryto, existuje několik jasných chování, která by mohla naznačovat, že jste se stali obětí infekce, jako je znatelné snížení rychlosti systému, změny záhadně provedené v nastavení systému a aplikace, oznámení pro služby a aplikace, které nevlastníte, rozšíření prohlížeče nebo doplňky nainstalované bez vašeho svolení a neschopnost přejít do režimu online nebo otevřít některé programy. Naštěstí existuje několik způsobů, jak zkontrolovat, zda je ve vašem zařízení počítačový virus nebo ne.
Jak chránit počítač před viry
Je důležité praktikovat různé strategie, aby byl váš počítač a další chytrá zařízení v bezpečí před viry a jinými formami malwaru. Zde jsou některé z nejlepších způsobů ochrany počítače.
- Udržujte operační systém a aplikace aktuální: Díky tomu bude viry obtížnější infikovat vaše zařízení.
- Připojujte se pouze k důvěryhodným internetovým připojením: To vás také může chránit před jinými typy útoků, jako je spoofing ARP.
- Vyhněte se podezřelým přílohám: Nikdy neotvírejte přílohy e -mailů od neznámých odesílatelů, protože tyto mohou obsahovat malware a další viry.
- Stahujte pouze soubory z oficiálních webů a důvěryhodných zdrojů: Stahování souborů z webů, které neznáte, je vždy riziko. Bez ohledu na to, jak legitimně se stahování může zdát, pokud nepochází ze známého zdroje, vyhněte se mu.
- Nainstalujte antivirový software: Kvalitní antivirový balíček vám pomůže zbavit se viru v počítači a ochrání vás před budoucími infekcemi.
Počítačové viry mohou být frustrující a v nejhorším případě neuvěřitelně nebezpečné. Je však možné se před nimi chránit správnými opatřeními a v případě potřeby se s nimi vypořádat, pokud se vaše zařízení někdy nakazí.