Skip to content

Co je přepínač napětí napájení?

8 de Červenec de 2021
GettyImages 504130519 b34a4e6b640c42e0bb4fea14c0551875

Přepínač napájecího napětí, někdy nazývaný přepínač voliče napětí, je malý přepínač umístěný na zadní straně většiny napájecích zdrojů stolního počítače (PSU). Tento přepínač se používá k nastavení vstupního napětí napájecího zdroje na 110v / 115v nebo 220v / 230v. Jinými slovy to říká napájecímu zdroji, kolik energie přichází ze zdroje energie.

Napájecí zdroj Sentey 725W.

Jaké je správné napájecí napětí?

Neexistuje jediná odpověď na to, jaké nastavení napětí byste měli použít, protože je určeno zemí, kde bude napájecí zdroj používán. V příručce Foreign Outlet Guide by Voltage Valet najdete další informace o tom, na jaké napětí chcete nastavit přepínač napětí. Například pokud žijete ve Spojených státech, měl by být přepínač napájecího napětí na napájecím zdroji počítače nastaven na 120v. Pokud se však ve Francii řeknete, měli byste použít nastavení 230V.

Důležitá fakta o napájecím napětí

Napájecí zdroj může využívat pouze to, co poskytuje zdroj energie. Pokud tedy zásuvka přenáší energii 220 V, ale napájecí zdroj je nastaven na 110 V, bude myslet si napětí je nižší, než ve skutečnosti je, což může způsobit poškození součástí počítače. Opak je však také pravdou – pokud je napájecí zdroj nastaven na 220 V, přestože příchozí výkon je pouhých 110 V, systém se nemusí ani spustit, protože očekává více energie. Opět použijte výše uvedený odkaz Voltage Valet a zjistěte, na co byste měli mít nastaveno napájecí napětí. Pokud je spínač napětí nastaven nesprávně, vypněte počítač a potom vypněte tlačítko napájení na zadní straně zdroje napájení. Před opětovným zapnutím napájecího zdroje a jeho opětovným připojením napájecí kabel úplně odpojte, počkejte minutu nebo dvě a poté přepněte přepínač napětí na správné místo. Vzhledem k tomu, že čtete informace o změně napájecího napětí, je pravděpodobné, že používáte počítač v jiné zemi. Jelikož nemůžete použít napájecí zdroj bez napájecího kabelu, nezapomeňte, že je pravděpodobně pravda, že potřebujete zástrčkový adaptér, aby vyhovoval zástrčce napájecího zdroje. Například napájecí kabel NEMA 5-15 IEC 320 C13, který je zobrazen níže, se zapojuje do běžné severoamerické ploché kolíkové zásuvky, ale nemůže se připojit k evropské zásuvce, která používá dírky.

Monoprice 105294 15ft 14AWG napájecí kabel s 3vodičovou zásuvkou napájecího konektoru pro PC

K takové konverzi můžete použít napájecí adaptér.

Proč můj napájecí zdroj nemá přepínač napětí?

Některé zdroje napájení nemají ruční přepínač napětí zdroje. Tyto napájecí zdroje buď automaticky detekují vstupní napětí a nastavují ho samy, nebo mohou pracovat pouze v určitém rozsahu napětí (což je obvykle uvedeno na štítku na napájecí jednotce). Nepředpokládejte jen to, že protože nevidíte vypínač napětí, jednotka se může automaticky přizpůsobit. Je velmi možné, že váš je určen pouze pro použití se specifickým napětím. Tyto typy napájecích zdrojů se však obvykle vyskytují pouze v Evropě.

Více informací o přepínačích napájecího napětí

Napájení můžete nainstalovat otevřením skříně počítače. Některé jeho části, včetně spínače napětí a vypínače napájení, jsou však přístupné přes zadní část skříně počítače. Většina přepínačů napájecího napětí má červenou barvu, jako v příkladu na této stránce. Může být umístěn mezi tlačítkem zapnutí / vypnutí a napájecím kabelem, ale pokud ne, pak někde v této obecné oblasti. Pokud je přepínání nastavení napájecího napětí prsty příliš obtížné, změňte směr pomocí něčeho tvrdého jako pero. FAQ

  • Je nebezpečné mít přepínač napětí nastavený na nesprávné napětí?

    Ano. Riskujete poškození nebo smažení vašich komponentů, ale výbuch nebo požár jsou nepravděpodobné, vzhledem k ochranným prvkům zabudovaným do většiny moderních napájecích zdrojů.

  • Existuje pravidlo pro výběr napětí?

    115V je ve Spojených státech standardní, zatímco v Evropě a dalších zemích je standardní 230V. Můžete si prohlédnout průvodce napětím podle země a potvrdit, co byste měli použít v konkrétní situaci.