Paměť s náhodným přístupem nebo RAM (vyslovuje se jako ramm), je fyzický hardware uvnitř počítače, který dočasně ukládá data a slouží jako „pracovní“ paměť počítače. Další RAM umožňuje počítači pracovat s více informacemi současně, což má obvykle značný vliv na celkový výkon systému. Mezi oblíbené výrobce RAM patří Kingston, PNY, Crucial a CORSAIR. Existuje mnoho typů paměti RAM, takže ji můžete slyšet volat pod jinými jmény. Je také známý jako hlavní paměť, vnitřní paměť, primární úložiště, primární paměť, paměťová karta, a RAM „stick“.
Co je RAM?
Jednoduše řečeno, účelem paměti RAM je poskytnout rychlý přístup ke čtení a zápisu na úložné zařízení. Váš počítač používá RAM k načtení dat, protože je to mnohem rychlejší než spuštění stejných dat přímo z pevného disku.
RAM pracuje s vaším pevným diskem (ale jsou to různé věci)
RAM se obvykle označuje jednoduše jako „paměť“, i když uvnitř počítače mohou existovat jiné typy paměti. RAM, na který se zaměřuje tento článek, nemá vůbec nic společného s množstvím úložiště souborů, které má pevný disk, i když jsou v konverzaci často nesprávně zaměňovány. Například 1 GB paměti (RAM) není totéž jako 1 GB místa na pevném disku. Na rozdíl od pevného disku, který lze vypnout a znovu zapnout, aniž by došlo ke ztrátě dat, se obsah paměti RAM vždy vypne, když se počítač vypne. To je důvod, proč žádný z vašich programů nebo souborů není stále otevřený, když počítač znovu zapnete. Jedním ze způsobů, jak počítače toto omezení obejít, je přepnout počítač do režimu hibernace. Hibernace počítače pouze zkopíruje obsah paměti RAM na pevný disk, když se počítač vypne, a poté vše zkopíruje zpět do paměti RAM při opětovném zapnutí. Každá základní deska podporuje pouze určitou škálu typů paměti v určitých kombinacích, proto se před nákupem vždy poraďte s výrobcem základní desky.
RAM ve vašem počítači připomíná pravítko nebo „stick“
Standard modul nebo lepit desktopové paměti je dlouhý, tenký hardware, který se podobá krátkému pravítku. Spodní část paměťového modulu má jeden nebo více výřezů pro správnou instalaci a je lemována řadou obvykle pozlacených konektorů. Paměť je nainstalována do slotů paměťových modulů umístěných na základní desce. Tyto sloty lze snadno najít – stačí se podívat na malé závěsy, které zajišťují paměť RAM na místě, umístěné na obou stranách slotu podobné velikosti na základní desce.
Kolik RAM potřebujete?
Odstraňování problémů s RAM
Pokročilé informace o RAM
Ačkoli je RAM v kontextu této webové stránky vysvětlena jako energeticky závislá paměť (s ohledem na vnitřní paměť počítače), existuje také v energeticky nezávislé, nezměnitelné formě, která se nazývá paměť jen pro čtení (ROM). Například flash disky a disky SSD jsou varianty ROM, které si uchovávají svá data i bez napájení, ale umět být změněn. Existuje mnoho typů RAM, ale dva hlavní jsou statický RAM (SRAM) a dynamický RAM (DRAM). Oba jsou volatilní. Paměť SRAM je rychlejší, ale dražší než DRAM, a proto je v dnešních zařízeních převládající. SRAM je však někdy vidět v malých dávkách v různých interních počítačových částech, například u CPU a jako paměť mezipaměti pevného disku. Některý software, například SoftPerfect RAM Disk, dokáže vytvořit tzv. A RAM disk, což je v podstatě pevný disk, který existuje uvnitř RAM. Na tento nový disk lze ukládat a otevírat data, jako by to byl jakýkoli jiný, ale časy čtení / zápisu jsou mnohem rychlejší než při použití běžného pevného disku, protože RAM je mnohem rychlejší. Některé operační systémy mohou využívat tzv virtuální paměť, což je opak disku RAM. Toto je funkce, která vyhrazuje místo na pevném disku pro použití jako RAM. I když to může zvýšit celkovou dostupnou paměť pro aplikace a další použití, může to negativně ovlivnit výkon systému kvůli skutečnosti, že pevné disky jsou pomalejší než paměť RAM.