Skip to content

Co je režim ochrany zesilovače?

17 de Červen de 2021
3508708826 4de1ac29b6 b 56a104723df78cafdaa7e2a2

Režim ochrany zesilovače je v podstatě jen stav vypnutí, do kterého mohou zesilovače automobilů přejít za řady různých okolností. Účelem tohoto stavu vypnutí je, že může zabránit vážnému poškození zesilovače nebo jiných komponent v systému. Takže i když jednání s zesilovačem v ochranném režimu může být nepříjemné, ve skutečnosti vás může v budoucnu zachránit před mnohem větší bolestí hlavy.

Příčiny režimu ochrany zesilovače

Mezi nejčastější příčiny přechodu zesilovače do ochranného režimu patří:

  • Nesprávná instalace zesilovače.
  • Zesilovač se z nějakého důvodu přehřál.
  • Uvolnil se jeden nebo více vodičů.
  • Zesilovač interně selhal.

Odstraňování problémů s režimem ochrany zesilovače

Úplné řešení problému, jako je tento, může být nad vaší hlavou, pokud jste relativní zelenáč, pokud jde o audio do auta, takže by stálo za to požádat svého přítele o pomoc, pokud má zkušenosti s něčím jiným než jen s instalací komponent. V případě, že to není možnost, nebo chcete jen začít, zde je několik jednoduchých otázek, které si můžete položit, abyste se dostali správnou cestou. Například si vybavte přesně to, co se stalo těsně před selháním zesilovače.

  1. Pokud zesilovač selhal při prvním zapnutí:

    • Selhání je pravděpodobně způsobeno problémem s instalací.
    • Pokud jste někomu zaplatili za instalaci zesilovače, ověřte si to u něj, než budete provádět diagnostické práce sami.
    • Spusťte diagnostiku kontrolou napájecích a uzemňovacích kabelů a ujistěte se, že je zesilovač fyzicky izolován od jakéhokoli holého kovového kontaktu s vozidlem.
  2. Pokud zesilovač selhal po mimořádně dlouhé poslechové relaci:

    Váš zesilovač se možná právě přehřál.

  3. Některé zesilovače přejdou do ochranného režimu, pokud se příliš zahřejí, což může zabránit trvalejšímu selhání.

  4. Nejběžnější příčinou přehřátí je nedostatečné proudění vzduchu.

  5. Pokud je váš zesilovač umístěn pod sedadly nebo v jiném omezeném prostoru, může to způsobit jeho přehřátí.

  6. Jedním ze způsobů, jak to otestovat, je nastavit 12v ventilátor tak, aby foukal vzduch přes váš zesilovač. Pokud zesilovač již nepřejde do ochranného režimu, může problém vyřešit jeho přemístění do méně stísněného prostoru nebo dokonce změna způsobu jeho připojení.

  7. Pokud zesilovač selhal při jízdě po nerovném povrchu:

    Pokud nebyly dráty zpočátku pevně zajištěny, může jízda po nerovné silnici jednu uvolnit.

  8. V některých případech uvolněný nebo zkratovaný vodič způsobí, že zesilovač přejde do ochranného režimu, aby se zabránilo vážnějšímu problému.

  9. Diagnostika a oprava vyžaduje kontrolu každého jednotlivého napájecího a uzemňovacího vodiče.

Snadné opravy

Pokud platí některá z výše uvedených situací, máte skvělé místo pro zahájení procesu odstraňování problémů. V případě problému, který se projeví bezprostředně po instalaci a zapojení zesilovače, budete chtít kromě propojovacích kabelů začít také kontrolou napájecích a zemních vodičů.

Problémy se zemí

Problémy se zemí lze často vyřešit vyčištěním a utažením zemního spojení nebo jeho přemístěním, pokud je to nutné. Problémy s napájením mohou souviset s uvolněným nebo spáleným vodičem, ale vždy je také možná spálená pojistka zesilovače. Zesilovače obvykle kromě integrovaných pojistek obsahují také vestavěné pojistky, takže budete chtít zkontrolovat obě tyto možnosti.

Problém s interním zesilovačem

Pokud si všimnete, že kontakty, do kterých se připojují pojistkové svorky zesilovače, se zahřály nebo dokonce roztavily, je pravděpodobné, že pojistka nebude mít dobrý elektrický kontakt a pravděpodobně se znovu přehřeje a vybuchne. V takovém případě může dojít k internímu problému se zesilovačem.

Přehřátí zesilovačů

Pokud váš zesilovač selhal po rozsáhlém používání a máte podezření, že přešel do ochranného režimu kvůli přehřátí, můžete použít výše zmíněnou metodu ventilátoru, abyste zjistili, zda ho při životě udrží trochu dalšího chlazení. Jízda s ventilátorem, který fouká na váš zesilovač, není ve skutečnosti dlouhodobým řešením, ale pokud použití ventilátoru zastaví váš zesilovač před vypnutím a přepnutím do ochranného režimu, je to vodítko, že opětovné nasazení nebo přemístění zesilovače problém vyřeší. Zvětšení vzduchové mezery mezi horní, dolní a boční částí zesilovače může pomoci zvýšit proudění vzduchu, nebo jej budete muset přesunout na úplně jiné místo.

Jiné problémy

Přehřátý zesilovač může být také výsledkem nesouladu mezi impedancí reproduktoru a rozsahem, s nímž je zesilovač navržen, nebo reproduktory nebo dráty, které jsou zcela zkratované. Než se do toho pustíte, možná budete chtít zkontrolovat několik snadných bodů selhání, jako jsou pojistky. Ačkoli zesilovače obvykle nepřejdou do ochranného režimu kvůli spálené palubní pojistce, je velmi snadné je zkontrolovat a mohou vás zachránit od bolesti hlavy po linii.

Rozebrat to

Relativně základní pojmy: řešení potíží se zesilovačem v ochranném režimu – kromě kladení výše uvedených otázek – začíná tím, že se rozebere na základní úroveň. Obvykle budete chtít odpojit zesilovač od hlavní jednotky a reproduktorů, abyste zjistili, zda problém přetrvává. Pokud váš zesilovač v tomto okamžiku zůstane v ochranném režimu, pravděpodobně máte problém s napájením nebo zemí, nebo byste mohli mít problém s instalací, kde tělo zesilovače přichází do kontaktu s holým kovem. Vzhledem k tomu, že všechny kovové součásti rámu, těla nebo unibody vozidla fungují jako uzemnění, může to, že se zesilovač dotkne holého kovu, může způsobit nejrůznější problémy.

Vyháknout

Pokud váš zesilovač zůstane v ochranném režimu, když je vše odpojeno, a jste si jisti, že nedochází k problémům s napájením nebo zemí, můžete mít vadný zesilovač. Problém však spočívá jinde, pokud zesilovač v tom okamžiku již není v ochranném režimu a můžete začít hledat skutečný problém připojením vodičů reproduktorů a propojovacích kabelů jeden po druhém. Pokud připojíte komponentu zpět a zesilovač přejde do ochranného režimu, pak je jisté, že problém má co do činění s touto komponentou nebo souvisejícím zapojením nebo kabely. Problémy může způsobit například reproduktor se zkratovanou nebo poškozenou cívkou. V případě, že má vše energii, nic se nezkratuje a váš zesilovač se nepřehřívá, může mít váš zesilovač nějaký druh vnitřní poruchy. To obvykle znamená profesionální opravu nebo jen výměnu zesilovače.