Skip to content

Co je rozšiřující slot?

17 de Červen de 2021
tour motherboard 58628a915f9b586e0254688c

Rozšiřující slot označuje jakýkoli ze slotů na základní desce, který může obsahovat rozšiřující kartu pro rozšíření funkcí počítače, jako je grafická karta, síťová karta nebo zvuková karta.

Na co se rozšiřující sloty používají?

Rozšiřující karta je zapojena přímo do rozšiřujícího portu, takže základní deska má přímý přístup k hardwaru. Protože však všechny počítače mají omezený počet rozšiřujících slotů, je důležité počítač před zakoupením otevřít a zkontrolovat, co je k dispozici. Některé starší systémy vyžadují použití přídavné desky pro přidání dalších rozšiřujících karet; moderní počítače však mají nejen obvykle dostatek možností rozšiřujících slotů, ale mají také funkce integrované přímo do základní desky, což eliminuje potřebu tolika rozšiřujících karet.

Základní deska ASUS 970 Pro Gaming / Aura ATX DDR3 AM3.

Rozšiřující sloty jsou někdy označovány jako sloty pro autobusy nebo rozšiřující porty. Otvory na zadní straně počítačové skříně také někdy jdou tímto termínem.

Různé druhy rozšiřujících slotů

V průběhu let se objevilo několik typů rozšiřujících slotů, včetně PCI, AGP, AMR, CNR, ISA, EISA a VESA, ale nejoblíbenějším používaným dnes je PCIe. Zatímco některé novější počítače mají stále sloty PCI a AGP, PCIe v podstatě nahradilo všechny starší technologie. ePCIe nebo Externí PCI Express, je další druh rozšiřující metody, ale jedná se o externí verzi PCIe. To znamená, že vyžaduje specifický druh kabelu, který se táhne od základní desky ze zadní části počítače, kde se připojuje k zařízení ePCIe.

Jak fungují rozšiřující sloty?

Jak již bylo zmíněno výše, tyto rozšiřující porty se používají k přidání různých hardwarových komponent do počítače, jako je nová grafická karta, síťová karta, modem, zvuková karta atd. Rozšiřující sloty mají tzv. Datové pruhy, což jsou signalizační páry, které se používají pro odesílání a přijímání dat. Každá dvojice má dva dráty, což vede k tomu, že pruh má celkem čtyři dráty. Dráha může přenášet pakety osm bitů najednou v obou směrech. Vzhledem k tomu, že rozšiřující port PCIe může mít 1, 2, 4, 8, 12, 16 nebo 32 linek, je na nich napsáno písmeno „x“, například „x16“, což znamená, že slot má 16 linek. Počet pruhů přímo souvisí s rychlostí rozšiřujícího slotu, a proto jsou grafické karty obvykle konstruovány tak, aby používaly port x16.

Co je třeba vědět před instalací rozšiřujících karet

Rozšiřující kartu lze zapojit do slotu s vyšším číslem, nikoli však s nižším číslem. Například rozšiřovací karta x1 se vejde do libovolného slotu (bude i nadále fungovat svou vlastní rychlostí, nikoli však rychlostí slotu), ale zařízení x16 se fyzicky nevejde do slotu x1, x2, x4 nebo x8 . Při instalaci rozšiřující karty nezapomeňte před vyjmutím skříně počítače nejprve vypnout počítač a odpojit napájecí kabel ze zadní strany napájecího zdroje. Rozšiřující porty jsou obvykle umístěny v rohu do slotů RAM, ale to nemusí vždy platit. Pokud rozšiřovací slot ještě nebyl použit, bude na zadní straně počítače kovový rámeček zakrývající odpovídající slot. To je třeba odstranit, obvykle odšroubováním držáku, aby byl přístup k rozšiřující kartě. Pokud například instalujete grafickou kartu, otvor poskytuje způsob, jak připojit monitor ke kartě pomocí videokabelu (například HDMI, VGA nebo DVI).

Usazení rozšiřující karty

Při usazování rozšiřující karty se ujistěte, že se držíte okraje kovové desky, nikoli zlatých konektorů. Pokud jsou zlaté konektory řádně zarovnány s rozšiřujícím slotem, zatlačte pevně dolů do slotu a ujistěte se, že okraj, kde jsou kabelové přípojky, je snadno přístupný ze zadní části skříně počítače. Stávající rozšiřující kartu můžete odebrat přidržením za okraj kovové desky a pevným odtažením od základní desky ve svislé poloze. Některé karty však mají malý klip, který jej udržuje na místě, v takovém případě musíte klip před vytažením zadržet. Aby nová zařízení fungovala správně, potřebují nainstalované správné ovladače zařízení. Přečtěte si naši příručku, jak aktualizovat ovladače v systému Windows, pokud je operační systém neposkytuje automaticky.

Máte prostor pro další rozšiřující karty?

To, zda máte nějaké otevřené rozšiřující sloty, se liší u každého, protože ne všechny počítače mají nainstalován přesně stejný hardware. Kromě otevření počítače a ruční kontroly však existují počítačové programy, které dokážou určit, které sloty jsou k dispozici a které se používají. Například Speccy je jeden bezplatný nástroj pro informace o systému, který to dokáže. Podívejte se pod Základní deska Sekce obsahuje seznam rozšiřujících slotů na základní desce. Číst Využití slotu řádek, abyste zjistili, zda je slot použit nebo je k dispozici.

Speccy základní deska podrobnosti

Metoda 1: Zkontrolovat u výrobce základní desky

Další metodou je zkontrolovat u výrobce základní desky. Pokud znáte model své konkrétní základní desky, můžete zjistit, kolik rozšiřujících karet lze nainstalovat, a to přímo u výrobce nebo v uživatelské příručce (která je obvykle k dispozici ve formátu PDF zdarma na webových stránkách výrobce). Použijeme-li ukázkovou základní desku z obrázku v horní části této stránky, můžeme přistupovat na stránku se specifikacemi základní desky na webu Asus a zjistit, že má dva PCIe 2.0 x16, dva PCIe 2.0 x1 a dva rozšiřující sloty PCI.

Metoda 2: Zkontrolujte zadní část počítače

Další metodou, kterou můžete použít ke kontrole dostupných rozšiřujících slotů na základní desce, je zjistit, které otvory nejsou na zadní straně počítače použity. Pokud jsou stále na místě dvě závorky, jsou s největší pravděpodobností dva otevřené rozšiřovací sloty. Tato metoda však není tak spolehlivá jako kontrola samotné základní desky, protože počítačová skříň nemusí odpovídat přímo vaší základní desce.

Mají notebooky rozšiřující sloty?

Notebooky nemají rozšiřující sloty jako stolní počítače. Notebook může místo toho mít na straně malý slot, který používá buď kartu PC Card (PCMCIA), nebo pro novější systémy kartu ExpressCard. Tyto porty lze použít podobným způsobem jako rozšiřující slot na ploše, například pro zvukové karty, bezdrátové síťové karty, karty televizních tunerů, sloty USB, další úložiště atd. Často kladené dotazy

  • Co postupně nahrazuje rozšiřující sloty specifické pro přenosné počítače?

    USB (Universal Serial Bus) je standardní připojení pro různá zařízení. Mnoho výrobců nyní používá USB místo přenosných rozšiřujících slotů.

  • Jak zjistím, kolik rozšiřujících slotů je v počítači?

    Vzhledem k tomu, že se počet rozšiřujících slotů na základní desce liší, nejlepším způsobem, jak zjistit, kolik máte, je určit výrobce a model základní desky. Poté můžete nahlédnout do příručky nebo se obrátit na výrobce a zjistit, kolik rozšiřujících slotů má.