Skip to content

Co je systém souborů v Linuxu?

2 de Srpen de 2021
GettyImages 176637324 57e609123df78c690f35799f

Protože Linux běží na různých hardwarových prostředích, z nichž některá jsou na špičkové úrovni a některá jsou stará desítky let, operační systém podporuje více než tucet různých souborových systémů. Ačkoli většina nastavení domácí plochy závisí na výchozích souborových systémech definovaných distribucí Linuxu, jádro Linuxu podporuje konfigurace několika disků s různými typy souborových systémů. Podívejte se na náš seznam 10 základních příkazů Linuxu pro navigaci v systému souborů, kde najdete informace o pohybu po Linuxu z relace prostředí.

Co je to souborový systém?

A souborový systém je metoda pro organizaci dat na hardwarovém úložném zařízení. Bez souborového systému by počítačový operační systém nevěděl, jak číst nebo zapisovat obsah z tohoto zařízení. Podívejte se na hudební soubory jako na dobrý analog pro souborové systémy. Skladby jsou dodávány v různých formátech, včetně MP3 a WAV a OGG. Pokud váš přehrávač médií nedokáže rozpoznat obsah, nemůže přehrávat hudbu. Stejně tak pokud Linux nedokáže rozpoznat standardní metodu, pomocí níž je obsah uložen na zařízení, nemůže z něj číst ani zapisovat. Stejně jako existuje mnoho formátů hudebních souborů, existuje mnoho typů souborových systémů. Linux mnohé z nich uznává. Přestože souborové systémy organizují obsah na hardwarové úrovni, virtuální souborové systémy práce v softwarových kontejnerech. Nástroj TrueCrypt například generuje šifrované soubory, které se připojují, jako by se jednalo o fyzické pevné disky.

Typy souborového systému Linux

Mezi nejčastěji používané, aktuálně vyvíjené souborové systémy patří:

  • ext2: Ext2 je vysoce výkonný diskový souborový systém používaný Linuxem pro pevné disky i vyměnitelná média. Nabízí nejlepší výkon (z hlediska rychlosti a využití CPU) souborových systémů podporovaných pod Linuxem.
  • ext3: Ext3 je deníková verze souborového systému ext2. Nabízí nejkompletnější sadu možností žurnálování, která je k dispozici mezi žurnálovacími souborovými systémy.
  • ext4: Evoluce ext3 příští generace.
  • msdos: Výbuch z minulosti, MSDOS je souborový systém používaný systémy DOS, Windows a některými počítači OS/2. Své názvy souborů nesmí být delší než osm znaků, za nimi může následovat volitelná tečka a tříznaková přípona.
  • vfat: VFAT je rozšířený souborový systém DOS používaný systémy Microsoft Windows95 a Windows NT. VFAT přidává možnost používat dlouhé názvy souborů v rámci souborového systému MSDOS.
  • proc: Proc je pseudosouborový systém, který namísto čtení a interpretace propojuje datové struktury jádra /dev/kmem. Zejména jeho soubory nezabírají místo na disku.
  • iso9660: ISO9660 je typ souborového systému CD-ROM, který odpovídá normě ISO 9660.
  • nfs: NFS je síťový souborový systém používaný pro přístup k diskům umístěným na vzdálených počítačích.
  • někdo: SMB je síťový souborový systém, který podporuje protokol SMB, používaný Windows for Workgroups, Windows NT a Lan Manager. Použít někdo fs, potřebujete speciální připojovací program, který najdete v balíčku ksmbfs.
  • squashfs: Virtuální souborový systém, squashfs je komprimovaný souborový systém jen pro čtení. Používá to například snapový balíček Ubuntu.
  • tmpfs: Někdy se nazývá RAMdisk, tmpfs místo dat na disk ukládá svá data do paměti.

Linux podporuje několik dalších souborových systémů, než jaké jsme uvedli výše, ale s těmito nejčastějšími se setkáte v distribucích Linuxu zaměřených na desktopy.

Nástroje pro práci se systémy souborů Linux

Chcete -li pracovat se souborovými systémy v systému Linux, musíte nejprve nasednout jim. Připojení znamená, že Linux rozpozná souborový systém a zpřístupní jej přihlášeným uživatelům. Ve většině případů se souborové systémy připojují automaticky, ale Linux umožňuje ruční připojení a odpojení pomocí nasednout příkaz. Po připojení se souborový systém připojí ke struktuře adresářů. Z pohledu koncového uživatele Linux nabízí jediný, jednotný pohled na všechny souborové systémy současně, ale tato perspektiva zakrývá složitost základních vzájemných vztahů. Chcete -li získat jednoduchý přehled o připojených souborových systémech, použijte du a df příkazy. The du obslužný program ukazuje, kolik místa na disku spotřebuje každý adresář; df utilty shrnuje využití z pohledu každého připojeného souborového systému. Pokud v Ubuntu provozujete mnoho balíčků Snap, filtrujte výsledky df použitím grep provedením df -Th | grep -v ‚squashfs‘. Tento přístup potlačuje systémy souborů jen pro čtení, které podporují každou aplikaci nainstalovanou ve vašem počítači.