Skip to content

Co je technologie NVIDIA Optimus?

10 de Srpen de 2021
nvidia 1027892420 5baa7b7fc9e77c0050332e7f

Při pohledu na technické specifikace notebooku si můžete všimnout, že některé grafické karty NVIDIA obsahují něco, čemu se říká technologie Optimus. Co je Optimus? Proč je to důležité? A stojí za to upřednostnit při hledání nového notebooku?

Co je NVIDIA Optimus?

Optimus je technologie vyvinutá společností NVIDIA, která automaticky upravuje grafiku podle toho, jak zařízení používáte. Tato optimalizace lépe šetří energii baterie v přenosném počítači. Někdy se mu říká hybridní grafický systém. Optimus automaticky přechází mezi integrovanou grafikou a diskrétním grafickým procesorem na základě aplikací, které používáte. To vám umožní používat vysoce výkonnou grafiku během hraní her nebo při sledování HD filmu. Když skončíte nebo procházíte web, systémy s podporou Optimus se mohou přepnout na integrovanou grafiku a prodloužit tak výdrž baterie.

Jaké jsou výhody používání notebooku s technologií Optimus?

Klíčovou výhodou používání notebooku s technologií Optimus je lepší výdrž baterie, protože systém stále nespouští energeticky náročnou samostatnou grafickou kartu. Automatickým přepínáním mezi integrovanou grafikou a dedikovanou grafickou kartou se výdrž baterie zlepšuje v různých situacích. Protože se funkce provádí automaticky, zlepšuje se také u předchozích hybridních grafických systémů, které vyžadovaly ruční přepínání mezi těmito dvěma grafickými systémy.

Jak najít notebook s technologií Optimus

Každý systém Optimus musí mít kompatibilní grafickou kartu NVIDIA a musí jasně uvádět, že technologie Optimus je podporována. Tuto funkci nemají všechny moderní notebooky s nejnovějšími grafickými kartami NVIDIA. Dva podobné notebooky stejné řady výrobců jej nemusí mít.