Skip to content

Co je to Bloatware a proč je ve vašem zařízení?

5 de Srpen de 2021
GettyImages 90603427 e6dc9085c09a4556ae72f22cadd601d2

Existuje několik typů problematického softwaru, které mohou způsobit pomalý běh našich počítačů nebo mobilních zařízení nebo jiné nežádoucí chování, jako je náhlé zamrznutí nebo selhání. Některé jako viry a malware mohou být ve skutečnosti nebezpečné, zatímco jiné aplikace, někdy nazývané bloatware, mohou být považovány za bezpečné, ale stále způsobují zhoršení výkonu a problémy s úložným prostorem.

Co je to Bloatware?

Bloatware je technický termín pro software, který využívá nadměrné množství místa na disku a systémových prostředků, takže jeho nevýhody výrazně převažují nad všemi klady, které může nabídnout. Monopolizací více než spravedlivého podílu cyklů paměti a CPU mohou tyto nepraktické aplikace zpomalit váš smartphone, tablet, notebook nebo stolní počítač k procházení. Bloatware může také zabírat příliš mnoho místa, takže vám dojde drahocenný prostor potřebný pro ukládání fotografií, videí, hudby a dokonce i dalších aplikací.

Odkud pochází Bloatware?

Aby toho nebylo málo, často jsme osedláni bloatwarem, který jsme si ani nevybrali nainstalovat jako první. Ať už používáte mobilní zařízení nebo počítač, všechny mají kromě samotného operačního systému předinstalovaný software. Tyto předbalené aplikace mohou sloužit řadě účelů, od programů, které organizují a přehrávají multimediální soubory, až po zkušební verze známých aplikací. I když mnohé z nich slouží legitimním cílům a fungují poměrně hladce, existuje spousta těch, které nejsou příliš užitečné a také způsobují nesnesitelné problémy s výkonem. Tyto předinstalované aplikace spadají pod deštník bloatware a ve většině případů by měly být pokud možno odinstalovány. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení ne každý bloatware pochází z obrazu operačního systému výrobce zařízení. V některých případech jste se možná skutečně rozhodli nainstalovat zdroj potíží sami, buď samostatně, nebo jako součást jiné aplikace. Ať tak či onak, čím dříve se toho zbavíte, tím lépe budete.

Jak Bloatware způsobuje problémy?

Ve většině případů je bloatware špatně navržený a vyvinutý, postavený na špatně strukturovaném kódu, který zbytečně zahlcuje RAM, která by byla jinak využita k bezproblémovému chodu vašeho systému. Tento nežádoucí software má také tendenci využívat přemrštěné množství úložiště. Pokud si všimnete, že spuštění počítače, telefonu nebo tabletu trvá příliš dlouho, nebo že jeho reakční doba je při každém klepnutí nebo kliknutí na něco mimořádně pomalá, pravděpodobně máte do činění s bloatware. Lidé v těchto případech bohužel často předpokládají, že je na jejich zařízení něco fyzicky v nepořádku, a někdy se cítí nuceni přeskočit své těžce vydělané peníze na výměnu. V mnoha z těchto případů může pouhé odebrání bloatwaru exponenciálně zvýšit výkon a zmírnit frustraci a vyhnout se potřebě nového počítače nebo mobilního zařízení.

Jak odstraním Bloatware?

Odebrání bloatwaru je proces podobný odinstalování jiných typů softwaru, i když při řešení předinstalovaných aplikací, jako jsou ty, které se nacházejí na většině předinstalovaných smartphonů a tabletů Android, to může být trochu složitější. Jakmile identifikujete viníkové aplikace, můžete se pokusit aplikaci odstranit nebo ji odinstalovat. Ale v některých případech se nemůžete zbavit aplikace bez rootování zařízení, takže ji možná budete muset deaktivovat pomocí nabídky aplikací vašeho zařízení.