Propojka je odnímatelný drát nebo malá plastová nebo kovová zástrčka, jejíž absence nebo umístění na hardwaru určuje, jak má být hardware nakonfigurován. Funguje otevřením nebo uzavřením části obvodu. Pokud je například propojka na pevném disku v poloze „Pozice A“ (vytvořili jsme to), může to znamenat, že pevný disk má být primárním pevným diskem v systému. Pokud je propojka v poloze „B“, může to znamenat, že pevný disk bude sekundárním pevným diskem v počítači. Propojky téměř nahradily starší mechanismus konfigurace hardwaru, který se nazývá přepínač DIP. Dokonce i propojky jsou dnes na většině novějšího hardwaru vzácné kvůli automatickým konfiguracím a softwarově ovládaným nastavením.
Důležitá fakta o propojkách
Zařízení, na kterém měníte propojky, by mělo být vypnuto. Je-li zařízení zapnuté, je příliš snadné náhodně se dotknout jiných kovových částí nebo vodičů, což by mohlo vést k poškození nebo nechtěným změnám v konfiguraci zařízení. Stejně jako při práci s jinými interními součástmi počítače je také vždy důležité nosit antistatický řemínek na zápěstí nebo jiná elektrická výbojka, aby se zabránilo přenosu elektřiny na součásti, které by je mohly poškodit. Když je jumper považován za „zapnutý“, znamená to, že pokrývá alespoň dva piny. Jumper, který je „vypnutý“, je připojen pouze k jednomu kolíku. „Otevřená propojka“ je situace, kdy žádný z kolíků není zakryt propojkou. Pro nastavení propojky obvykle stačí použít prsty, ale kleště s jehlovým nosem jsou často lepší alternativou.
Běžná použití pro propojky
Kromě počítačového hardwaru, jako je pevný disk, lze propojku použít i v jiných zařízeních, jako jsou modemy a zvukové karty. Dalším příkladem jsou některé dálkové ovladače garážových vrat. Tyto typy dálkových ovladačů musí mít propojky ve stejných pozicích jako propojky v přijímači garážových vrat. Pokud chybí nebo je špatně umístěn jeden propojka, dálkový ovladač nebude rozumět komunikaci s garážovými vraty. Podobné je dálkové ovládání stropního ventilátoru. U těchto typů dálkových ovladačů se změnou polohy propojek obvykle upraví frekvence dálkového ovladače tak, aby se mohl dostat k zařízení, které poslouchá na stejné frekvenci.
Více informací o propojkách
Největší výhodou použití propojek je, že nastavení zařízení lze změnit pouze fyzickou změnou polohy propojky. Alternativou je, že firmware změní nastavení, což způsobí, že hardware bude méně pravděpodobně vždy vyhovovat, protože firmware je snadno ovlivněn změnami softwaru, jako jsou neúmyslné závady. Někdy si po instalaci druhého pevného disku IDE / ATA můžete všimnout, že pevný disk nebude fungovat, pokud není správně nakonfigurován propojovací můstek. Jumper můžete obvykle přesunout mezi dva piny, díky nimž bude sekundární nebo primární disk – další možností je jeho přesunutí do výběru kabelu. Starší počítače mohou pomocí propojek resetovat nastavení systému BIOS, vymazat informace CMOS nebo dokonce nastavit rychlost CPU. Skupina několika propojovacích kolíků, které se shromažďují společně, se často nazývá propojovací blok. Plug and Play eliminuje potřebu upravovat propojky na zařízení. Některá zařízení však přicházejí s pokyny pro manipulaci s propojkami, pokud si chcete upravit nastavení – prostě se to nevyžaduje, jako je tomu u spousty starého hardwaru.