Skip to content

Co je to Solid State Drive (SSD)?

6 de Srpen de 2021
SolidStateDrive 833448 final 3214479414ab4dc99a83b52102bf5793

Solid state označuje elektronické obvody, které jsou postaveny výhradně z polovodičů. Termín byl původně použit k definování těchto elektronik, jako je například tranzistorové rádio, které při konstrukci používalo spíše polovodiče než elektronky. Většina elektroniky je dnes postavena na polovodičích a čipech. Jednotka SSD používá jako své primární paměťové médium spíše polovodiče než magnetické plotny konvenčního pevného disku.

SSD podobnosti s tradičními disky

Polovodičové disky a USB flash disky používají stejný typ energeticky nezávislých paměťových čipů, které uchovávají informace, když není napájení. Rozdíl je ve tvarovém faktoru a kapacitě disků. Zatímco flash disk je navržen tak, aby byl externí k počítačovému systému, SSD je navržen tak, aby byl umístěn uvnitř počítače místo tradičního pevného disku.

Mnoho SSD na vnější straně vypadá téměř shodně s konvenčním pevným diskem. Tato konstrukce umožňuje vložení jednotky SSD do notebooku nebo stolního počítače místo pevného disku. K tomu musí mít stejný standardní rozměr jako 1,8palcový, 2,5palcový nebo 3,5palcový pevný disk. Využívá také běžné rozhraní SATA, takže jej lze snadno umístit do jakéhokoli počítače jako pevný disk. Existuje několik nových tvarových faktorů, jako je M.2, které vypadají spíše jako paměťový modul. Co se nám líbí

 • Menší spotřeba energie.
 • Rychlejší přístup k datům.
 • Vyšší spolehlivost.

Co se nám nelíbí

 • Stojí více než tradiční pevný disk.
 • Kratší životnost.
 • Dostupnost menší kapacity.

Proč používat disk SSD?

Polovodičové disky nabízejí oproti magnetickým pevným diskům několik výhod. Za prvé, SSD nemá pohyblivé části. Zatímco magnetický disk využívá k roztočení magnetických podložek a hlav pohonů hnací motory, veškeré úložiště na disku SSD je řešeno čipy flash paměti.

Pevný disk a disk SSD.

Spotřeba energie je klíčovou rolí při používání jednotek SSD v přenosných počítačích. Protože u motorů nedochází k odběru energie, disk využívá méně energie než běžný pevný disk. Průmysl podnikl kroky k vyřešení této nesrovnalosti s otáčením disků a vývojem hybridních pevných disků. Oba však využívají více energie. Pevný disk trvale odebírá méně energie než magnetické a hybridní pevné disky. Protože disk netočí talířem disku ani nepohybuje hlavami disku, data se z disku načítají rychleji. Hybridní pevné disky mají tendenci zmírňovat aspekty rychlosti, pokud jde o často používané disky. Podobně je nová technologie Inteligentní odezva Intelu podobnou metodou ukládání do mezipaměti na malé jednotce SSD za účelem dosažení podobných výsledků.

SSD poskytují spolehlivost

Spolehlivost je také klíčovým faktorem pro přenosné disky. Misky pevného disku jsou křehké a citlivé. Malé prudké pohyby z krátké kapky mohou disk zlomit. Vzhledem k tomu, že SSD ukládá svá data do paměťových čipů, dochází k menšímu počtu pohyblivých částí, které mohou být poškozeny při nárazu. Mechanicky jsou disky SSD lepší, ale mají omezenou životnost. To pochází z pevného počtu cyklů zápisu, které lze provést na jednotce, než se buňky stanou nepoužitelnými. U většiny spotřebitelů však limity cyklu zápisu obvykle umožňují jednotkám vydržet déle než průměrný počítačový systém.

Proč nejsou disky SSD použity pro všechny počítače?

Stejně jako u většiny počítačových technologií jsou primárním omezujícím faktorem používání disků SSD v přenosných a stolních počítačích náklady. Tyto disky jsou k dispozici již nějakou dobu a jejich cena se snížila. Ty však stojí zhruba třikrát nebo více než tradiční pevný disk se stejnou kapacitou úložiště. Čím vyšší je kapacita pevného disku, tím větší je rozdíl v ceně.

Notebook a mobilní telefon sedí na dřevěném povrchu.

Kapacita je také faktorem při přijímání disků SSD. Průměrný přenosný počítač vybavený SSD má přibližně 512 GB až 1 TB úložiště. To je zhruba ekvivalent toho, čím byly vybaveny notebooky před několika lety s magnetickými pohony. Notebooky dnes mohou obsahovat několik TB úložiště s pevným diskem. Stolní systémy mají větší rozdíl mezi SSD a pevnými disky, zvláště pokud jde o cenu velkokapacitních SSD. I přes rozdíl v kapacitě má většina počítačů větší úložnou kapacitu než předchozí modely. Pouze velká sbírka surových souborů digitálních fotografií a video souborů s vysokým rozlišením pravděpodobně rychle zaplní pevný disk. V důsledku toho jednotky SSD obecně nabízejí dostatečnou úroveň úložiště pro většinu přenosných počítačů. Díky vysoce výkonným externím možnostem z rozhraní USB 3.0, USB 3.1 a Thunderbolt je navíc přidání dalšího úložného prostoru s externím pevným diskem rychlé a snadné pro soubory, které nejsou nezbytné. FAQ

 • Jak nainstalujete disk SSD?

  Přestože se pokyny mohou mírně lišit v závislosti na značce SSD, kterou máte, obecně byste měli odpojit všechny kabely od počítače a vypnout napájení. Poté otevřete skříň počítače, vložte disk SSD do příslušného slotu a zašroubujte jej. Připojte kabely. Po dokončení instalace zkontrolujte BIOS počítače a ujistěte se, že rozpozná nový disk SSD. Podrobnější informace najdete v příručce Lifewire k instalaci disku SSD.

 • Jak vymažete jednotku SSD?

  Nejprve si zazálohujte všechna data, která chcete uchovat, například fotografie, klíče softwarových produktů a dokumenty. Pak využijte bezplatný program na zničení dat. Nainstalujte jej, spusťte jej a podle pokynů otřete pevný disk. Podrobnější informace najdete v příručce Lifewire k vymazání pevného disku.