Skip to content

Co je to spyware? Navíc, jak se proti tomu chránit

6 de Červenec de 2021
GettyImages 843466180 346adbdbec3549b990581e1bc8703fa3

Spyware je typ malwaru, který sleduje vaši internetovou aktivitu za účelem shromažďování citlivých informací, jako jsou čísla kreditních karet nebo demografické údaje. Spyware většinou pracuje na pozadí zařízení, které je pro nic netušící neviditelné. Mezi nejčastější důvody, proč útočníci používají spyware, patří shromažďování dat za účelem prodeje třetím stranám, krádež něčí identity nebo špehování využití počítače jednotlivcem.

Jak získáte spyware v počítači?

Spyware se dodává v podobě široké škály programů, které se skrývají na pozadí vašeho počítače. Existuje několik způsobů, jak se spyware může dostat do vašeho zařízení, včetně:

  • Útočník, který do vašeho zařízení instaluje spyware
  • Stahování softwaru nebo obsahu z infikovaného zdroje
  • Otevírání podezřelých e-mailů
  • Přes nezabezpečené připojení k internetu

Jak funguje spyware?

Spyware tiše sleduje soubory cookie, aby mapoval vaše používání internetu, sleduje vaši aktivitu na sociálních médiích, sleduje odesílané e-maily atd. Často se používá ke shromažďování osobních údajů za účelem prodeje třetím stranám, jako jsou inzerenti. Používá se také jako metoda špehování ostatních a zneužívání akcí oběti pro vlastní zisk hackera.

Skutečné příklady spywaru

Běžným příkladem spywaru je použití keyloggerů nebo nástrojů, které zaznamenávají to, co píšete, nebo nástrojů, které pořizují snímky obrazovky vašeho zařízení. Například se online přihlásíte ke svému oblíbenému maloobchodníkovi a zahájíte nákup. Na pozadí nevíte, že nákup je zachycen na snímku obrazovky, který je odeslán útočníkovi. Útočník je nyní bohužel schopen získat číslo vaší kreditní karty. Spyware může vypadat jako všechno: Vyskakovací okna, která vám řeknou, že čas vašeho počítače je vypnutý, další, který tvrdí, že je výstrahou spywaru, nebo dokonce pole pro stahování souborů, které se najednou objeví, co jste nečekali. V tomto příkladu se zobrazí jako vyskakovací okno s upozorněním na počítačový virus.

Spyware: Stručná historie

Poprvé byl termín spyware použit v říjnu 1996 a objevil se na Usenet. O několik let později se tento výraz stal synonymem pro špionážní zařízení, jako jsou kamery skryté uvnitř zařízení. Bylo to v roce 1999, kdy se tento termín dostal do hlavního proudu, a v roce 2000, kdy byla vydána první aplikace proti spywaru. Od roku 2000 až do současnosti se útočníci stali bezohlednějšími, pokud jde o schopnost získat přístup k našim osobním informacím. Společnosti zabývající se spywarem, jako jsou Norton a McAfee, jsou stejně nemilosrdné a neustále vytvářejí nový software, který nám pomáhá chránit se.

Jak se chránit před spywarem

Při každém použití zařízení máte šanci přijít do styku s vážným malwarem. Je důležité porozumět tomu, jak blokovat spyware při procházení internetu, vymazání doručené pošty i mimo ni. Přestože je spyware jedním z nejběžnějších typů malwaru, který může infikovat vaše zařízení, dodržováním těchto tipů se můžete chránit.

  1. Používejte software proti spywaru. Software je přední linie mezi vámi a útočníkem. K dispozici jsou různé typy antivirového softwaru, které odpovídají vašemu rozpočtu a potřebám.

  2. Aktualizujte svůj systém. Prohlížeč a zařízení často aktualizujte. Může se stát, že vaše zařízení ponechá otevřené spyware, který může opravit pouze aktuální aktualizace.

  3. Věnujte pozornost stahování. Při stahování obsahu z webů pro sdílení souborů buďte opatrní. Spyware a malware se často skrývají uvnitř těchto stahování.

  4. Vyvarujte se vyskakovacích oken. Jakkoli mohou být lákavé, nevybírejte vyskakovací okna, která se zobrazují na obrazovce. Můžete také nainstalovat blokování automaticky otevíraných oken a nikdy s nimi nepočítat.

  5. Sledujte svůj e-mail. Nestahujte dokumenty z e-mailů, které nepoznáváte. Ještě lépe, e-maily vůbec neotevírejte. Smažte je.