Webová kamera je digitální fotoaparát, který je připojen k počítači a umožňuje streamovat živé video v reálném čase. Ve většině případů se webové kamery používají k online schůzkám, webovým konferencím a učení online, ale existuje pro ně několik dalších využití. A ne všechny webové kamery jsou stejné. Zde je vše, co potřebujete vědět o webových kamerách a jejich fungování.
Co je počítačová webová kamera?
Pravděpodobně jste už slyšeli a možná jste dokonce použili webovou kameru v počítači. Jedná se o kameru, která je připojena k vašemu počítači, a to buď jako integrovaná součást zařízení, pomocí kabelu USB, nebo bezdrátově. Interní webové kamery jsou ty, které jsou integrovány do počítače, který používáte. Pravděpodobně uvidíte interní kameru jako malou tečku nahoře, uprostřed obrazovky, o velikosti malé gumy. USB a bezdrátové webové kamery jsou externí a lze je použít na jakémkoli počítači, na kterém je nainstalován příslušný software. Jsou také flexibilnější z hlediska umístění, protože nemusí být připevněny k horní části obrazovky počítače. Vzhledem k široké škále webových kamer jsme sestavili seznam užitečných článků do rychlého průvodce, který vám pomůže použít, opravit a zakoupit to, co pro váš život nejlépe vyhovuje. Chcete-li použít průvodce, otevřete odkazy v navigačním podokně. Uvidíte, že je rozdělena do čtyř různých sekcí: Aspekty webové kamery, Používání webové kamery, Oprava vaší webové kamery a Naše doporučení: Nejlepší webové kamery. Uvnitř každé sekce je několik článků plných tipů a rad.
Jaké jsou typy webových kamer
Kromě integrovaných, kabelových a bezdrátových webových kamer existují také dva typy webových kamer. Tyto typy webových kamer se liší schopnostmi a účelem. Oni jsou:
- Síťové kamery: Jedná se o základní webové kamery, které najdete integrované do svého počítače, a existují webové kamery, které si můžete zakoupit běžně ve většině obchodů s osobní elektronikou. Uvidíte je od značek jako Microsoft, Logitech a Razer. Obvykle jsou určeny pro krátkodobé použití.
- IP kamery: Webové kamery IP (internetový protokol) jsou navrženy trochu jinak. Jsou navrženy pro 24/7 dohled a mnoho z nich nabízí video ve vyšší kvalitě, než jaké najdete v síťové kameře. Tento typ webové kamery se často používá pro bezpečnostní systémy, kamery pro domácí mazlíčky a další použití, která vyžadují delší dobu používání.
Jaký je účel webové kamery?
Webové kamery se používají pro různé funkce, nejčastěji pro streamování videa z jednoho místa na druhé, například když se setkáváte s přáteli, rodinou nebo kolegy online nebo když se účastníte online kurzu nebo schůzky. Některé webové kamery mají také funkce, které vám umožní zachytit statický snímek, i když to není vždy obraz v nejlepší kvalitě. IP kamery mají obvykle více komerčních účelů, ačkoli se staly populární pro domácí bezpečnostní systémy, dětské monitory a kamery pro domácí mazlíčky.
Jak fungují webové kamery
Pokud jste vůbec obeznámeni s digitálním fotoaparátem, můžete mít obecnou představu o tom, jak webová kamera funguje. Je to v podstatě digitální fotoaparát, který je připojen k vašemu počítači. Funguje tak, že zachycuje světlo. Světlo prochází objektivem fotoaparátu k obrazovému senzoru. Tam se světlo shromažďuje a dělí na pixely, které lze poté převést na digitální informace ve formě numerického jazyka zvaného binární kód. Tento kód lze poté přenést přes síť, jako je internet nebo dokonce interní firemní síť, do přijímajícího počítače, což zpětně zkonstruuje proces převodu kódu na pixely, které se zobrazují na obrazovce počítače. Nezáleží na tom, zda je webová kamera interní nebo externí, pro její fungování je nutný nějaký software. Kromě ovladače zařízení je třeba použít konkrétní aplikaci pro webovou kameru, Skype, Zoom nebo jiný software pro videokonference.
Poznámka k ochraně osobních údajů webové kamery
Jednou z otázek, která se začala zabývat, je zabezpečení webové kamery, konkrétně těch, které jsou integrovány do počítačů (nebo v některých případech televizorů) nebo k nim neustále připojeny. Hackeři našli způsoby, jak hacknout firmware nebo software, které webové kamery používají, a tím mohou klepnout na pohled na zdroj z vaší webové kamery nebo dokonce přerušit streamování prostřednictvím vaší webové kamery. Z tohoto důvodu se běžná otázka ptá: „Je kryt webové kamery nutný?“ I když to není nezbytně nutné, pokud nemůžete webovou kameru deaktivovat, je vhodné ji udržovat zakrytou, pokud ji nepoužíváte. Pokud vaše webová kamera nemá vestavěný kryt, můžete na ni vždy umístit kousek papíru nebo pásky, pokud se nepoužívá, aby byla chráněna vaše soukromí.