Skip to content

Co je třeba vědět před zakoupením počítačové myši

5 de Červenec de 2021
GettyImages 851155288 5a923efc04d1cf00367975db

Pomocí myši, která je dodávána s počítačem, je práce hotová, ale můžete to udělat mnohem lépe. Vzhledem k tomu, že myš je obecně nejčastěji používanou počítačovou periferií, je rozumné věnovat nějaký čas zkoumání toho, co potřebujete. Tento článek a jeho průvodce vám poskytne spoustu informací, které vám pomohou před nákupem. V něm jsme sestavili seznam článků, které vám pomohou pochopit, používat a zakoupit počítačovou myš. Chcete-li použít tuto příručku, otevřete odkazy v navigačním podokně. Uvidíte, že je rozdělena do čtyř různých částí: Základy myši, Tipy pro používání myši, Používání myší na počítačích Mac a Naše doporučení: Nejlepší myši. Uvnitř každé sekce je několik článků plných tipů a rad.

Kabelové nebo ne?

To, zda byste si měli bezdrátovou myš pořídit či nikoli, je vaší osobní preferencí. S bezdrátovou myší nebudete riskovat, že se zamotáte do šňůry, ale riskujete, že vám v nevhodnou dobu dojde baterie. Některé bezdrátové myši jsou dodávány s nabíjecími doky, takže si nemusíte dělat starosti s nákupem těchto AAA, i když si stále musíte pamatovat, že jste myš vložili do doku nebo stanice. Jiné myši mohou mít vypínač pro zapnutí napájení; stejně jako u dokovací stanice je to užitečné, pouze pokud si pamatujete, že jste ji po ukončení používání vypnuli. Pokud jde o tyto bezdrátové přijímače, některé přicházejí s nano přijímači, které sedí v jedné rovině s USB portem. Jiní přicházejí s většími bezdrátovými přijímači, které vyčnívají několik palců od portu. Jak uhodnete, za nano přijímač obvykle zaplatíte vyšší cenu, ale pokud často cestujete, může to být váš nejlepší nákup.

S kabelovou myší se nebudete muset starat o baterie nebo přijímače, protože bude čerpat energii z vašeho USB (nebo PS2) portu. Nevýhodou však je, že jste doslova připoutáni k počítači. Můžete se pohybovat jen tak daleko, jak dlouho je kabel dlouhý. Pokud přejdete na bezdrátovou síť, budete občas vyměňovat baterie. Chcete-li prodloužit životnost baterie myši, hledejte tu, která je dodávána s vypínačem a použij to.

Přijímače

Stejně jako u výdrže baterie jde o bezdrátové myši. Využívá přijímač plné velikosti, který vyčnívá z notebooku, nebo využívá nano přijímač, který vám umožní zabalit notebook bez nutnosti vyjímání? Dodává se s zástupným symbolem přijímače? Stejně jako USB flash disky, kuličková pera a náhradní klíče jsou přijímače myší snadno špatně umístěné, takže mít magnetický zástupný symbol nebo určený slot je nesmírně užitečné. Podobně zkontrolujte, zda je myš dodávána s příslušným přijímačem. To obvykle není problém pro myši, které používají bezdrátovou technologii 2,4 GHz, ale mnoho myší používá Bluetooth a často nemají Bluetooth přijímač. Před zakoupením myši Bluetooth zkontrolujte, zda váš počítač má integrovanou technologii Bluetooth.

Laserové nebo optické?

Myši fungují sledováním v „bodech na palec“ (nebo dpi). Optická myš může sledovat mezi 400 a 800 dpi, zatímco laserová myš může obecně sledovat více než 2 000 dpi. Potřebujete tedy optickou nebo laserovou myš? Nenechte se oklamat vyššími čísly dpi. Váš každodenní myš obvykle nebude vyžadovat takové přesné sledování a s optickou myší si poradí. (Někteří dokonce považují mimořádnou přesnost za otravnou.) Hráči a grafičtí designéři však často uvítají další citlivost.

Ergonomie

Snad nejdůležitějším aspektem každé počítačové periferie je její snadné použití, a pokud jde o myši, pohodlí je králem. Ergonomie u myší je důležitá, protože může pomoci zabránit opakovanému stresu. Ergonomie však není univerzální funkce, a protože výrobce tvrdí, že je její zařízení ergonomické, tak to neumožňuje. Jediným způsobem, jak zjistit, zda je myš pohodlná, je bohužel její používání po delší dobu, což je obtížné bez zakoupení. Stejně jako u všech počítačových periferií si před zakoupením zařízení prozkoumejte. Pokud myš nebudete delší dobu používat, můžete nechat estetiku při rozhodování více vážit. Grafičtí designéři, hráči PC a další dlouhodobí uživatelé by se však měli držet toho, co je pohodlné, nikoli toho, co je hezké.

Plné nebo cestovní?

Tato kategorie přesně zní. Ačkoli mezi výrobci neexistuje univerzální velikost, mnoho myší se dodává ve dvou různých velikostech: plné nebo cestovní. I když nikdy neplánujete vyjmout myš z jejího domova, mohou být cestovní myši pro lidi s menšími rukama často pohodlnější. Stejně tak může silniční válečník chtít držet zařízení v plné velikosti, protože špatně zapadající myši mohou způsobovat nepohodlí.

Programovatelná tlačítka

Každý ví o tlačítkách levého a pravého kliknutí a také o rolovacím kolečku uprostřed. Některé myši však přicházejí také s dalšími tlačítky, která jsou obvykle umístěna na boku zařízení. Lze je naprogramovat pro konkrétní funkce, například tlačítko „Zpět“ ve vašem internetovém prohlížeči. Pokud trvale pracujete ve stejných programech, mohou být velmi užitečné a jejich nastavení je obvykle snadné.

Herní odpověď

Fanoušci online počítačových her vyžadují myši, které dokážou rychle a přesně reagovat. Mezi atributy, které je třeba vzít v úvahu, patří mechanismus vstupu, například laser, který nemusí fungovat na reflexních površích, nebo gumová kulička, rozlišení sledovacího zařízení a rychlost, kterou se pohybový vstup přivádí do počítače.