Skip to content

Co je Trojan Keylogger?

7 de Červenec de 2021
GettyImages sb10064100am 001 599a052e22fa3a0011774a86

Virus keyloggerů Trojan je právě takový, jaký zní: program, který zaznamenává stisknutí kláves. Nebezpečí, že jeden nakazí váš počítač, je to, že sleduje každé stisknutí klávesy zadáváte pomocí klávesnice, včetně hesel a uživatelských jmen.

Proč je trojský virus Keylogger tak zákeřný

trojský keyloggery jsou nainstalovány bez předchozího upozornění spolu s běžným programem. Stejně jako jejich jmenovec, viry trojských koní ve skutečnosti nevypadají nebezpečně. Jsou připojeny k běžným, běžně používaným aplikacím. Trojské keyloggery se někdy nazývají malware úhozů, viry keyloggerů a keyloggery trojského koně. Některé podniky používají programy, které zaznamenávají stisknutí kláves, aby sledovaly využití počítače zaměstnanci, stejně jako různé programy rodičovské kontroly, které zaznamenávají internetovou aktivitu dítěte. Tyto programy jsou technicky považovány za keyloggery, ale ne ve zlomyslném smyslu.

Co dělá Trojan Keylogger

Keylogger sleduje a zaznamenává každý stisk klávesy, který dokáže identifikovat. Ukládá informace lokálně a sdílí je s hackerem prostřednictvím fyzického nebo online přístupu. Keylogger může zaznamenat cokoli, co je naprogramováno pro monitorování. Pokud máte virus keyloggeru a zadáváte informace pomocí klávesnice kdekoli, můžete se vsadit, že jej keylogger Trojan přihlašuje. To platí bez ohledu na to, zda zadáváte program nainstalovaný v počítači (například Microsoft Word) nebo na webu (například pro bankovní účet nebo účet na sociálních médiích). Některé malware stisknutí kláves mohou upustit od zaznamenávání stisků kláves, dokud nebude zaregistrována určitá aktivita. Například program může počkat, než otevřete webový prohlížeč a přejdete na konkrétní web banky, než se spustí.

Rizikové faktory

Nejjednodušší způsob, jak se trójský kůň keyloggerů dostat do vašeho počítače, je zastaralý, vypnutý nebo vůbec chybějící antivirový software. Trojské keyloggery a další viry se stále vyvíjejí do nových verzí s novými strategiemi a procházejí přímo antivirovým softwarem, který je nerozpozná. Keylogger se obvykle dostane do vašeho počítače jako součást spustitelného souboru nějakého druhu, například souboru .exe. Takhle žádný program ve vašem počítači je schopen spustit, takže se nemůžete jednoduše vyhnout stažení spustitelných souborů. Jedna věc ty umět pečlivě prověřte své softwarové zdroje. Některé weby jsou dobře známé pro skenování programů před jejich zveřejněním. V takovém případě si můžete být jisti, že neobsahují malware. Jiní jsou jednoduše náchylnější k tomu, aby k nim byly připojeny keyloggery (například torrenty). Získejte tipy, jak se vyhnout virům keyloggerů, naučte se, jak bezpečně stahovat a instalovat software.

Programy, které mohou odstranit virus Trojan Keylogger

Spousta antivirových programů chrání váš počítač před malwarem, včetně trojských koní keyloggerů. Pokud máte spuštěný aktualizovaný antivirový program, jako je Avast nebo AVG, měli byste být dostatečně zabezpečení, abyste zmařili jakýkoli pokus o keylogger. Pokud potřebujete odstranit keylogger, který již ve svém počítači máte, budete muset malware vyhledat ručně pomocí programu, jako je Malwarebytes nebo SUPERAntiSpyware. Další možností je použít zaváděcí antivirový program. Některé další nástroje nemusí nutně odstranit keylogger viry, ale místo toho použít alternativní metodu vstupu, aby keylogger nerozuměl tomu, co zadáváte. Například správce hesel LastPass může vložit vaše hesla do webového formuláře několika kliknutími myší a virtuální klávesnice vám umožní psát pomocí myši.