Skip to content

Co je UEFI? (Unified Extensible Firmware Interface)

6 de Červenec de 2021
asusmaximusviherobios02 56ad0bd93df78cf772b66a55

Starší počítače inicializují hardware prostřednictvím systému BIOS (Basic Input Output System). Většina počítačů však nyní používá inicializační systém s názvem Unified Extensible Firmware Interface (UEFI). U moderních počítačů má UEFI několik výhod a nevýhod.

Co je UEFI?

Když poprvé zapnete počítač, nenahraje okamžitě operační systém. Jakmile je na starších počítačích dokončen test POST (Power On Self Test), spustí systém BIOS bootloader operačního systému. Tento postup umožňuje hardwarovým komponentám počítače navzájem správně komunikovat. UEFI je novější specifikace, která definuje, jak hardware a software komunikují v počítačovém systému. Specifikace zahrnuje dva aspekty tohoto procesu:

  • Spouštěcí služby: Spouštěcí služby definují, jak hardware inicializuje software nebo operační systém pro načítání.
  • Runtime služby: Runtime služby přeskočí zaváděcí procesor a načtou aplikace přímo z UEFI. Tento přístup umožňuje spuštění prohlížeče jako poněkud odříznutý operační systém.

UEFI zcela nenahradil BIOS. Rané specifikace postrádaly POST nebo možnosti konfigurace. Novější systémy vyžadují pro tyto účely BIOS, ale nenabízejí úroveň přizpůsobení, která je možná v systémech pouze pro BIOS.

Výhody UEFI

Nejvýznamnější výhodou UEFI je nedostatek specifické závislosti na hardwaru. BIOS je specifický pro architekturu x86. UEFI umožňuje počítačům používat procesor od jiného dodavatele, i když nemá starší kódování x86. Další hlavní výhodou používání UEFI je, že podporuje několik operačních systémů bez nutnosti zavaděče, jako je LILO nebo GRUB. Místo toho může UEFI automaticky vybrat příslušný oddíl s operačním systémem a načíst z něj, což má za následek rychlejší časy zavádění. UEFI také nabízí uživatelsky přívětivější rozhraní než staré textové nabídky systému BIOS, což usnadňuje přizpůsobení systému. Rozhraní také umožňuje spouštět webové prohlížeče a poštovní klienty s omezeným využitím bez spuštění celého operačního systému.

Nevýhody UEFI

Největším problémem s UEFI je hardwarová a softwarová podpora. Aby to fungovalo správně, musí hardware a operační systém podporovat příslušnou specifikaci. S aktuálními verzemi Windows a macOS to není tak velká výzva. Starší operační systémy jako Windows XP to však nepodporují.

Historie UEFI

UEFI je rozšíření původního rozhraní Extensible Firmware Interface vyvinutého společností Intel. Společnost Intel debutovala tento systém hardwarového a softwarového rozhraní, když společnost uvedla svoji řadu serverů a procesorů Itanium. Díky své pokročilé architektuře a omezením stávajících systémů BIOS vyvinuli inženýři novou metodu předávání hardwaru operačnímu systému, která umožňovala větší flexibilitu. Vzhledem k tomu, že Itanium nebyl velkým úspěchem, standardy EFI také po mnoho let trpěly. V roce 2005 rozšířilo fórum Unified EFI fórum původní specifikace vyvinuté společností Intel a vytvořilo nový standard pro aktualizaci hardwarového a softwarového rozhraní. Toto konsorcium zahrnuje společnosti jako AMD, Apple, Dell, HP, IBM, Intel, Lenovo a Microsoft. Členy jsou také dva z největších výrobců BIOSu, American Megatrends a Pheonix Technologies.