Skip to content

Co jsou hry Freemium?

2 de Červenec de 2021
dh5 56bd1c813df78c0b137f3933

Freemium aplikace, jinak známá jako free-to-play, je aplikace, kterou si můžete stáhnout zdarma, ale která zahrnuje nákupy v aplikaci za účelem získání výnosů. Nemusíte nic kupovat, ale položky na prodej jsou často funkce nebo doplňky, díky nimž je aplikace funkčnější nebo zábavnější. Slovo freemium je kombinací slov „zdarma“ a „prémie“. Freemium model je obzvláště populární na mobilních zařízeních, jako jsou smartphony, tablety a počítačové hry připojené k internetu, zejména masivně online hry pro více hráčů (MMO), jako je Star Wars: The Old Republic.

Jak Freemium funguje?

Free-to-play je úspěšný model příjmů pro vývojáře aplikací. Vývojáři obvykle rozdávají základní funkce aplikace zdarma a nabízejí upgrady pro přidání určitých funkcí. Aplikace může například obsahovat reklamy a za jejich deaktivaci můžete zaplatit. Nebo vám herní aplikace může umožnit nákup další herní měny, abyste mohli ve hře snadněji postupovat. Myšlenkou modelu příjmů Freemium je, že bezplatné aplikace se stahují více než ty placené. Když se uživatelům aplikace líbí, chtějí ji i nadále používat a někteří z nich jsou ochotni za upgrady platit. Jiní jej nadále používají zdarma, ale počet nákupů v aplikaci převyšuje to, čeho by bylo možné vydělat tím, že lidé zaplatí za stažení.

Free-to-Play Gaming

Strategií bezplatných her je často poskytnout celou hru zdarma a nabídnout kosmetické úpravy pro nákup. Jedním z příkladů tohoto modelu je populární hra Temple Run. Online obchod této hry umožňuje hráčům nakupovat virtuální drahokamy, herní postavy a speciální mapu, i když každou z těchto položek lze také odemknout hrou. Jiné hry používají k přidání nového obsahu nákupy v aplikaci. V online bitevních hrách pro více hráčů (MOBA) je základní hra často zdarma, zatímco různé postavy je třeba zakoupit prostřednictvím měnového systému ve hře nebo prostřednictvím nákupů v aplikaci. Obvykle trvá mnohem déle, než se nahromadí herní měna potřebná k provedení nákupů. Tato metoda umožňuje prémiovou hru vyzkoušet zdarma.

Když se free-to-play pokazí

Existuje spousta příkladů špatně provedeného modelu freemium. Některé hry umožňují hráčům „platit za vítězství“, což znamená platit peníze, aby se rychle staly mnohem výkonnějšími než ostatní hráči. Jiní používají model „pay to play“, ve kterém hráči narazí na časový limit, pokud nezaplatí za prodloužení času. Mnoho her tyto metody bohužel používá. Hráči se stanou frustrovanými, když se zdá, že se vývojáři těchto her snaží nikam zabít. Je to ještě horší, když se dobrá hra, jako je série Dungeon Hunter, stává freemium a implementuje její nejhorší stránky. Zpočátku špatná hra se zhoršuje, ale dobrá se zhoršila ještě více. Mnoho hráčů si navíc zvyklo stahovat hry zdarma, takže je těžší je přesvědčit, aby za tato stahování platili. Model free-to-play tedy používá více vývojářů, někdy s neuspokojivými výsledky.

Jak je hraní zdarma dobré pro hraní her

I vzhledem k negativním stránkám hry zdarma je zde také spousta dobrých. Možnost stáhnout a vyzkoušet hru zdarma je skvělá. A když vývojáři udělají freemium správně, mohou hráči alternativně vydělat prémiový obsah tím, že projdou hrou a vybudují si herní měnu. Nemusí tedy mít pocit, že neexistuje způsob, jak postoupit za určitý bod hry bez zaplacení. Tento model také klade důraz na dlouhověkost, která se hráčům líbí. To znamená, že populární hra se stávající fanouškovskou základnou může i nadále přidávat prémiový obsah, aby byla hra svěží a aby zůstali věrní hráči. Tento přístup je v protikladu k dřívějším fázím hry, během nichž by hra mohla získat několik oprav, ale jakékoli chyby, které po ní zůstaly, byly ponechány navždy.