Skip to content

Co potřebujete k přechodu na Linux

24 de Červenec de 2021
linux 153455 1280 5c47721146e0fb00011eee43

Rodina operačních systémů Linux – převážně předvojů bezplatného a otevřeného softwaru – nabízí nyní propracovanější výpočetní prostředí než kdykoli předtím. Systémy Linux fungují dobře na různých hardwarových konfiguracích a skvěle fungují spolu s Microsoft Windows. Vyzkoušejte Live USB verzi Linuxu, abyste zjistili, zda se vyplatí provést přepnutí, ať už zcela nebo zčásti.

Proč Linux?

Moderní distribuce Linuxu (distribuce je přizpůsobená varianta Linuxu, optimalizovaná pro určitý konkrétní účel) jsou stabilní, vyladěné a uživatelsky přívětivé. Reputace Linuxu jako rezervace vousatých pitomců už dávno pominula. Linux je nyní běžným operačním systémem, který se používá v milionech domácností a dokonce i v mnoha podnicích a vládách. Například město Largo na Floridě běží na Linuxu – stejně jako celá ponorková flotila amerického námořnictva. Linux nabízí několik významných výhod:

  • Základna svobodného softwaru: Díky desítkám tisíc robustních programů, většinou bezplatných a otevřených, je hledání správného nástroje pro jakoukoli práci poměrně snadné. Mnoho populárních komerčních aplikací pro Windows a Mac nabízí paralelní ekvivalenty open-source – například LibreOffice pro Microsoft Office nebo GIMP pro Adobe Photoshop.
  • Přizpůsobená prostředí: Linux běží na více hardwaru než Windows nebo Mac a open-source povaha Linuxu znamená, že si můžete svobodně přizpůsobit operační systém tak, aby vyhovoval velmi konkrétním případům použití způsobem, který nemůžete dělat s instalací Windows nebo macOS s uzavřeným zdrojem .
  • Podrobné konfigurace: V Linuxu lze do jisté míry vylepšit vše, včetně grafického desktopového prostředí.
  • Bezpečné a robustní: Linux pochází z Unixu. Je to rychlý, bezpečný a víceuživatelský operační systém, který je vysoce odolný proti penetraci a malwaru.

Proč ne Linux?

Linuxové rozhraní.

Linux však není ideální pro všechny lidi a všechny případy použití. Zvažte následující důvody, proč pro vás Linux nemusí fungovat:

  • Omezený software: Prémiové placené softwarové programy, po kterých lidé touží, například sada Adobe Creative Cloud, na Linuxu nefungují. Ačkoli všechny tyto programy Adobe vyzvaly alternativu open-source, alternativní aplikace obvykle nejsou tak vyleštěné nebo bohaté na funkce.
  • Použití výzev Shell: Nejpřímější způsob, jak v Linuxu dělat spoustu věcí, je prostřednictvím příkazového řádku. Pokud vám nevyhovuje rozhraní příkazového řádku, může vám být používání Linuxu trochu tvrdší.
  • Potřeba prozíravosti: Linux vás nechrání, stejně jako Windows nebo macOS, před špatnou volbou správy operačního systému. Není těžké způsobit potíže a nastavení těchto potíží často vyžaduje trochu počítačových znalostí.
  • Nikdo správným způsobem: V systému Linux existuje často tucet ekvivalentních způsobů provedení jediné akce. I když je tato flexibilita užitečná pro některé lidi, pro lidi, kteří potřebují jedinou standardní sadu pokynů, je tato flexibilita někdy obtížně ovladatelná.

Hardwarové požadavky pro Linux

Linux má na starší hardware tendenci být shovívavější. Zatímco Windows 10 podporuje omezenou sadu procesorů založených na procesorech Intel a AMD, Linux může běžet na velmi starém hardwaru, který již nesplňuje minimální doporučené specifikace pro Windows 10 – a v mnoha případech běží jako máslo. Různé distribuce Linuxu vyžadují různé relativní rovnováhy výpočetního výkonu. Distribuce lehkých stop funguje dobře i na hardwaru starém více než deset let. Místo toho, aby vyhodili stále fungující, ale starodávný počítač, místo toho na něj vložte Linux a přenechejte mu ještě několik let užitečné životnosti.

Vyzkoušejte před zakoupením: Živá prostředí Linuxu

Nemusíte rozrušovat svůj současný počítač, abyste Linux roztočili. Většina distribucí podporuje a live prostředí USB. Stáhněte si instalační program, vložte jej na vyhrazenou jednotku USB a poté restartujte počítač. Linux se načítá, aniž byste na svém počítači něco měnili, takže nehrozí žádné riziko, že si budete hrát s živým prostředím. Chcete-li ochutnat Linux, vyzkoušejte Linux Mint, populární distribuci střední váhy, která je vhodná pro začátečníky.

Výběr distribuce Linuxu

Distribuce Linuxu vyladí obecný Linux do formátu, který je optimalizován pro konkrétní sadu případů použití. Od konce roku 2019 zahrnuje ekosystém Linux několik stovek různých odrůd, ale začátečníci běžně používají jen hrstku. Než si vyberete živé prostředí USB, prozkoumejte možnosti a ujistěte se, že vzorkujete distribuci, která pravděpodobně splní vaše potřeby.

Používání Linuxu jako primárního nebo sekundárního systému

Někteří lidé přitahují silné stránky Linuxu, ale nemohou se oddělit od konkrétního programu, který běží pouze na Windows 10 nebo macOS. Všechny tyto primární operační systémy jsou dostatečně flexibilní, aby podporovaly kombinaci konfigurací.

Pouze Linux

Vyčistěte pevný disk a jako operační systém pro každodenní používání ovladačů použijte Linux. Pokud potřebujete použít program pro Windows, zkontrolujte, zda je kompatibilní s WINE, emulátorem Windows. WINE pracuje s mnoha staršími programy založenými na Windows, i když to není ideální pro špičkový software.

Linux ve virtuálním stroji

Ke spuštění systému Linux ve virtuálním počítači ve vašem stávajícím počítači se systémem Windows 10 nebo macOS použijte nástroj jako VirtualBox, Hyper-V nebo Bootcamp. Tento přístup nabízí výhodu, že nenaruší váš stávající systém a zároveň vám umožní snadný přístup k Linuxu ve virtuálním prostředí.

Linux v systému Dual-Boot

Někteří lidé instalují na svůj pevný disk dva nebo více operačních systémů, jeden si vyberou při spuštění počítače. Je poměrně jednoduché „zmenšit“ váš systém Windows nebo macOS, abyste uvolnili místo i pro instalaci Linuxu. Tímto způsobem, když potřebujete Windows nebo Mac, je máte – ale pokud chcete Linux, tato možnost zůstane k dispozici také a bez omezení virtuálního prostředí.