Skip to content

Co přesně je „Scareware“?

27 de Červenec de 2021
GettyImages 503846650 5c58e359dafb4531bfe402ee22b43558

Scareware je podvodný software. Je také známý jako software „nepoctivých skenerů“ nebo „podvodný software“, jehož účelem je vyděsit lidi, aby si je koupili a nainstalovali. Stejně jako jakýkoli trojský software, scareware klame uživatele, kteří nevědomky poklepají a instalují produkt. V případě scareware je taktikou scam zobrazit děsivé obrazovky napadeného počítače a poté scareware prohlásí, že je antivirovým řešením těchto útoků.

Scareware a nepoctivé skenery se staly podvodným obchodem za miliony dolarů a tisíce uživatelů tento podvod online každý měsíc propadají. Díky scarewarovým produktům, které se obávají strachu a nedostatku technických znalostí, se člověk dostane za 19,95 $, pouhým zobrazením falešné obrazovky virového útoku.

Jak přesně vypadá obrazovka Scareware?

Podvodníci Scareware používají falešné verze upozornění na viry a další zprávy o problémech se systémem. Tyto falešné obrazovky jsou často velmi přesvědčivé a obvykle oklamou většinu uživatelů, kteří se jim zdají.

Jaké jsou ukázkové produkty Scareware, na které bych měl dávat pozor?

Následující odkazy jsou příklady scarewarových produktů, které byste měli hledat.

  • SpySheriff
  • XP Antivirus
  • Total Secure
  • AdwarePunisher

Jak Scareware útočí na lidi

Scareware na vás může zaútočit libovolnou kombinací tří různých způsobů:

  1. Přístup k vaší kreditní kartě: Scareware vás může oklamat, abyste platili peníze za falešný antivirový software.
  2. Krádež identity: Scareware může napadnout váš počítač a pokusit se zaznamenat vaše stisknutí kláves a bankovní / osobní údaje.
  3. „Zombie“ váš počítač: Scareware se může pokusit převzít dálkové ovládání vašeho stroje, aby sloužil jako zombie robot odesílající spam.

Jak se mohu bránit proti scarewaru?

Ochrana před jakýmkoli online podvodem nebo podvodnou hrou znamená být skeptický a ostražitý: vždy zpochybňujte jakoukoli nabídku, placenou nebo bezplatnou, kdykoli se objeví okno a říká, že byste si měli něco stáhnout a nainstalovat.

  1. Používejte pouze legitimní antivirový / antispywarový produkt, kterému důvěřujete.
  2. Čtení e-mailů v prostém textu. Vyhýbání se e-mailům ve formátu HTML není kosmeticky příjemné pro veškerou odebranou grafiku, ale sparťanský vzhled obchází podvodný software zobrazením podezřelých odkazů ve formátu HTML.
  3. Nikdy neotvírejte přílohy souborů od cizích lidí nebo od kohokoli, kdo nabízí softwarové služby. Nedůvěřujte jakékoli e-mailové nabídce, která obsahuje přílohy: tyto e-maily jsou téměř vždy podvody a tyto zprávy byste měli okamžitě odstranit, než infikují váš počítač.
  4. Buďte skeptičtí vůči jakýmkoli online nabídkám a buďte připraveni prohlížeč okamžitě zavřít. Pokud vám nalezená webová stránka dává pocit poplachu, stisknutím klávesy ALT-F4 na klávesnici vypnete prohlížeč a zastaví stahování jakéhokoli scareware.