K dispozici je mnoho desktopových prostředí Linux, mimo jiné Unity, Cinnamon, GNOME, KDE, XFCE, LXDE a Enlightenment. Tyto komponenty se běžně používají k vytvoření desktopového prostředí Linux.
Správce oken
Správce oken určuje, jak se aplikace uživateli zobrazují na obrazovce. K dispozici jsou různé typy správců oken:
- Skládání: Moderní desktopová prostředí Linuxu používají k zobrazování oken kompozici. Okna se objevují nad sebou, zaklapávají se vedle sebe a vypadají příjemně na pohled.
- Stohování: Správce skládacích oken umisťuje okna na sebe, ale vypadají více staromódně.
- Obklady: Správce oken obkladů staví okna vedle sebe, aniž by je nechal překrývat.
Okno obvykle může mít ohraničení, může být minimalizováno a maximalizováno, jeho velikost může být přetažena po obrazovce. Okno má nadpis, může obsahovat kontextové menu a položky lze vybírat myší. Správce oken vám umožňuje přepínat mezi okny, odesílat je na hlavní panel (také známý jako panel), přitahovat okna vedle sebe a provádět další úkoly. Obecně můžete nastavit tapetu plochy a přidat ikony na plochu.
Panely
V operačním systému Windows je panel hlavním panelem. Linux může mít na obrazovce více panelů.
Panel obvykle sedí na okraji obrazovky buď nahoře, dole, vlevo nebo vpravo. Panel obsahuje položky, jako je nabídka, ikony rychlého spuštění, minimalizované aplikace a systémová lišta nebo oznamovací oblast. Další použití panelu je jako dokovací lišta, která poskytuje ikony rychlého spuštění pro načtení běžně používaných aplikací.
Jídelní lístek
Většina desktopových prostředí Linux obsahuje nabídku a často se aktivuje kliknutím na ikonu připojenou k panelu. Některá prostředí pro stolní počítače a někteří správci oken vám umožňují kliknout kdekoli na ploše a zobrazit nabídku.
Nabídka obecně zobrazuje seznam kategorií, které po kliknutí zobrazí aplikace dostupné v dané kategorii. Některá menu poskytují vyhledávací lištu, přístup k oblíbeným aplikacím a funkce pro odhlášení ze systému.
Systémová lišta
Systémová lišta je obvykle připojena k panelu a poskytuje přístup k důležitým nastavením, jako jsou Zvuk, Síť, Napájení, Uživatel, Bluetooth, Oznámení a Hodiny.
Ikony
Ikony poskytují okamžitý přístup k aplikacím. Ikona odkazuje na soubor s příponou .desktop, který poskytuje odkaz na spustitelný program. Soubor .desktop také obsahuje cestu k obrázku, který se má použít pro ikonu, a také kategorii aplikace, která se používá v nabídkách.
Widgety
Widgety poskytují uživateli užitečné informace přímo na plochu. Běžné widgety poskytují informace o systému, zprávy, sportovní výsledky a počasí.
Spouštěč
Spouštěč, který je jedinečný pro Unity a pracovní plochu GNOME, poskytuje seznam ikon rychlého spuštění, které po kliknutí načtou propojenou aplikaci. Jiná desktopová prostředí Linuxu vám umožňují vytvářet panely nebo doky, které obsahují odpalovací zařízení pro zajištění stejné funkce.
Řídicí panely
Desktopová prostředí Unity a GNOME obsahují rozhraní ve stylu pomlčky, které lze zobrazit stisknutím klávesy Super (na většině notebooků je to klávesa s logem Windows). Rozhraní ve stylu pomlčky poskytuje řadu ikon v kategoriích, které po kliknutí otevřou propojenou aplikaci. Obvykle je k dispozici výkonné vyhledávací zařízení, které usnadňuje hledání aplikací.
Správce souborů
K navigaci v systému souborů je vyžadován správce souborů, abyste mohli upravovat, kopírovat, přesouvat a mazat soubory a složky. Obvykle zobrazuje seznam běžných složek, jako jsou domov, obrázky, dokumenty, hudba a soubory ke stažení. Kliknutím na složku se zobrazí položky ve složce.
Emulátor terminálu
Emulátor terminálu spouští nízkoúrovňové příkazy proti operačnímu systému. Příkazový řádek poskytuje výkonnější funkce než tradiční grafické nástroje. Většinu věcí můžete provádět v příkazovém řádku, které můžete provádět pomocí grafických nástrojů, ale zvýšený počet přepínačů poskytuje nižší úroveň podrobnosti. Příkazový řádek zjednodušuje běh opakujících se úkolů a je méně časově náročný.
Textový editor
Textový editor umožňuje vytvářet textové soubory a můžete jej použít k úpravám konfiguračních souborů. I když je to více základní než textový procesor, textový editor je užitečný pro vytváření poznámek a seznamů.
Správce zobrazení
Správce zobrazení je obrazovka používaná k přihlášení do vašeho desktopového prostředí Linux. Kromě toho, že se můžete přihlásit do systému, můžete také použít správce zobrazení ke změně používaného prostředí plochy.
Konfigurační nástroje
Většina desktopových prostředí Linux obsahuje nástroje, takže můžete konfigurovat jeho vzhled a chování. Nástroje upravují chování myši, způsob fungování oken, chování ikon a další aspekty plochy.