Čas hledání je čas, který trvá určité části mechaniky hardwaru k vyhledání konkrétní informace na paměťovém zařízení. Tato hodnota je obvykle vyjádřena v milisekundách (ms), kde menší hodnota označuje rychlejší čas hledání. To, co hledat čas není, je celkové množství času trvá to zkopírovat soubor na jiný pevný disk, stáhnout data z internetu, vypálit něco na disk atd. Přestože doba hledání hraje roli v celkové době potřebné k dokončení takových úkolů, je ve srovnání téměř zanedbatelná na další faktory. Čas hledání se často nazývá přístupová doba, ale ve skutečnosti je doba přístupu o něco delší než doba hledání, protože mezi vyhledáním dat a jejich skutečným přístupem existuje malá doba latence.
Co určuje čas hledání?
Vyhledejte časové příklady běžného hardwaru
Průměrná doba hledání pevných disků se postupem času pomalu zlepšovala, přičemž první (IBM 305) měla dobu vyhledávání přibližně 600 ms. O několik desetiletí později se průměrná doba hledání pevného disku pohybovala kolem 25 ms. Moderní pevné disky mohou mít vyhledávací dobu kolem 9 ms, mobilní zařízení 12 ms a high-end servery s přibližně 4 ms vyhledávací doby. Polovodičové pevné disky (SSD) nemají pohyblivé části jako rotující disky, takže jejich doby hledání se měří trochu jinak, přičemž většina SSD má dobu hledání mezi 0,08 a 0,16 ms. Některý hardware, například optická jednotka a disketová jednotka, mají větší hlavu než pevný disk, a proto mají pomalejší dobu hledání. Například disky DVD a CD mají průměrnou dobu hledání mezi 65 ms a 75 ms, což je výrazně pomaleji než u pevných disků.
Je doba hledání opravdu tak důležitá?
Je důležité si uvědomit, že zatímco čas hledání hraje nezbytnou roli při určování celkové rychlosti počítače nebo jiného zařízení, existují stejně důležité další komponenty, které fungují v tandemu. Pokud tedy hledáte nový pevný disk, který zrychlí váš počítač, nebo porovnat více zařízení a zjistit, které z nich je nejrychlejší, nezapomeňte zvážit další aspekty, jako je systémová paměť, CPU, systém souborů a software běžící na zařízení. Například celková doba potřebná k provedení něčeho jako stažení videa z internetu nemá vůbec nic společného s dobou hledání pevného disku. I když je pravda, že čas na uložení souboru na disk závisí poněkud v době hledání, protože pevný disk nefunguje okamžitě, v případě, jako je tento, při stahování souborů, je celková rychlost více ovlivněna šířkou pásma sítě. Stejný koncept platí i pro další věci, které děláte, jako je převod souborů, kopírování DVD na pevný disk a podobné úkoly.
Můžete zlepšit dobu hledání pevného disku?
I když nemůžete udělat nic pro urychlení fyzických vlastností pevného disku, aby se prodloužila doba jeho hledání, můžete zlepšit celkový výkon pomocí několika věcí. Je to proto, že samotný čas hledání disku není jediným faktorem, který určuje výkon. Jedním příkladem je snížení fragmentace pomocí bezplatného nástroje pro defragmentaci. Pokud jsou fragmenty souboru rozšířeny o pevném disku v samostatných částech, bude trvat déle, než se pevný disk shromáždí a uspořádá do pevného kusu. Defragmentace disku může tyto fragmentované soubory sloučit a zlepšit tak dobu přístupu. Před defragmentací můžete dokonce zvážit odstranění nepoužívaných souborů, jako jsou mezipaměti prohlížeče, vyprázdnění koše nebo zálohování dat, která operační systém aktivně nepoužívá, a to buď pomocí bezplatného nástroje pro zálohování, nebo online zálohovací služby. Tímto způsobem pevný disk nebude muset procházet všemi těmito daty pokaždé, když potřebuje načíst nebo zapsat něco na disk.