TFT znamená tenkovrstvý tranzistor a používá se s LCD ke zlepšení kvality obrazu oproti starším technologiím digitálního displeje. Každý pixel na TFT LCD má svůj vlastní tranzistor na samotném skle, který nabízí větší kontrolu nad obrázky a barvami, které vykresluje. TFT je také zkratka pro další technické termíny, včetně času od přenosu, testu opravy textu, ploché trubice Trinitron a protokolu pro přenos jednoduchých souborů.
Výhody a použití TFT
Vzhledem k tomu, že tranzistory na obrazovce TFT LCD jsou tak malé, nabízí tato technologie další výhodu spočívající v požadavku menší spotřeby energie. Přestože TFT LCD mohou poskytovat ostrý obraz, mají také tendenci nabízet relativně špatné pozorovací úhly. Výsledkem je, že TFT LCD vypadají nejlépe při přímém pohledu, ale prohlížení obrázků z boku je často obtížné. TFT LCD se nacházejí na smartphonech nižší třídy i na základních mobilních telefonech. Tato technologie se také používá v televizorech, ručních videoherních systémech, počítačových monitorech a navigačních systémech GPS.
Jak fungují displeje TFT?
Všechny pixely na obrazovce TFT jsou konfigurovány ve formátu řádků a sloupců a každý pixel je připojen k amorfnímu křemíkovému tranzistoru, který leží přímo na skleněném panelu. To umožňuje, aby každý pixel dostal náboj a aby byl náboj udržen, i když se obrazovka obnoví a vytvoří nový obrázek. U tohoto typu nastavení se stav konkrétního pixelu aktivně udržuje, i když se používají jiné pixely. Proto se TFT LCD považují za aktivní maticové displeje (na rozdíl od pasivních maticových displejů).
Novější technologie obrazovky
Mnoho výrobců smartphonů používá IPS-LCD (Super LCD), který poskytuje širší pozorovací úhly a bohatší barvy, ale novější telefony mají displeje, které využívají technologii OLED nebo Super-AMOLED. Například vlajkové lodě Samsung se mohou pochlubit OLED panely, zatímco většina iPhonů a iPadů od Apple je vybavena IPS-LCD. Super LCD a Super-AMOLED mají své vlastní výhody a nevýhody, ale oba daleko přesahují možnosti technologie TFT LCD.